Mennica Polska sprzedała 5,5 tys. sztabek złota 1 g i 3 tys. 5 g w III kw. br.

Mennica Polska sprzedała w III kwartale 5,5 tys. sztabek złota o wadze 1g (wzrost o 1000% rdr) i 3 tys. sztabek o masie 5g (wzrost o 230% rdr), poinformowała dyrektor działu produktów inwestycyjnych Mennica Polska od 1766 Marta Bassani-Prusik.

(ingimage)

„W samym trzecim kwartale br. spółka sprzedała 5500 sztabek o wadze 1g, względem 550 w analogicznym okresie 2015 roku (wzrost o 1000%). Jeśli natomiast chodzi o sztabki o masie 5g, w trzecim kwartale br. sprzedaliśmy 3000 sztuk, względem 1300 sztuk w tym samym okresie 2015 roku (wzrost o 230%). Sprzedaż w ostatnim kwartale jest potwierdzeniem właściwie obranego kierunku promocyjnego oferty Mennicy Polskiej" – powiedziała Bassani-Prusik, cytowana w komunikacie.

"Tak silny wzrost popytu na najmniejsze nominały może sugerować, że na zakupy złota inwestycyjnego ruszyli drobni i z reguły najmniej doświadczeni inwestorzy. Ze względu na stosunkowo wysokie marże dilerskie w przypadku najmniejszych sztabek i monet profesjonalni inwestorzy preferują złoto o większych gabarytach: od jednej uncji w górę" - komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl

Mennica Polska, jako jedyny producent sztabek złota inwestycyjnego i największy dystrybutor detaliczny na polskim rynku, zanotowała ponad 33-proc. wzrost rdr sprzedaży produktów inwestycyjnych w okresie trzech kwartałów 2016 r., podano również.

„Na popyt na rynku złota duży wpływ ma m. in. sytuacja polityczno-gospodarcza na świecie. Na początku 2016 r. ceny złota kształtowały się na stabilnym, niskim poziomie ok. 1 097 USD/oz. Dopiero z początkiem lutego złoty kruszec znacznie zyskał na wartości, powodując ożywienie w sprzedaży produktów inwestycyjnych. Najdrożej za uncję płacono na początku lipca, kiedy kurs wyniósł 1366,25 USD/oz. Od tego okresu do końca trzeciego kwartału 2016 roku można było zauważyć stabilizację cen. Obecnie uncja złota  wyceniana jest na ok. 1279 USD/oz" – czytamy dalej.

Mennica Polska jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie. Realizuje również inwestycje deweloperskie w Warszawie. Akcje spółki są notowane na GPW od kwietnia 1998 r.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~sisio

Czyli razem sprzedano ok. 20 kg złota. W tym czasie w Niemczech sprzedano prawdopodobnie kilka ton. Rzeczywiście wielki sukces.

! Odpowiedz
0 0 ~Le

Zresztą to jest firma Jakubasa ? z nazwą Polska?

! Odpowiedz
0 0 ~Le

Sztabek po 1 gram? przecież te całe zakupy może babcia wynieść w jednej siatce .. Zakupy to będą srebro i złoto jak runie papierowy pieniądź drukowany na potęgę do tego 500 bilionów obligacji itp bez pokrycia ...

! Odpowiedz
2 1 ~mustafa

Proszę uważać bo od stycznia złoto kupować będą Muzułmanie zmienia się coś czego Muzułmanie ale i Chińczycy nienawidzą będzie nowy standard wyceny złota - 100% pokrycie w rzeczywistym kruszcu. Comex się rozsypie jak domek z kart.
..

! Odpowiedz
0 1 ~poco

Dlaczego wszyscy tak ochoczo wróżycie wojnę. Wojna to problem, problem dla władz które muszą liczyć się z konsekwencjami np. zmiany ustroju. Nikt na świecie (z tak znienawidzonym Putinem włącznie) nie ma zamiaru oddawać swojego stołka. Nie ma powodu wywoływać paniki, kropka.

Złoto kupuje się dlatego, że powojenne systemy emerytalne, skrojone na miarę nadchodzących wyżów demograficznych to był plan na maksymalnie 100 lat. Dzisiaj trzeba szukać alternatyw, a złoto jest właśnie taką alternatywą i to całkiem sensowną.

Pokolenie 90, które dzisiaj już całkiem poważnie wdraża się w życie zawodowe, może liczyć że przy optymistycznych założeniach zobaczy mniej niż 30% swojej wypłaty na emerytalnym pasku. Każda osoba która potrafi liczyć i jest na tyle silna aby samodzielnie oszczędzać wie, że nawet kupując 1g, złota tracąc przy tym na marżach, z pewnością nie straci 70% jego wartości.

Niekoniecznie musi to być inwestycja przynosząca zysk, ba w wielu przypadkach przyniesie ona straty ale będą to straty zdecydowanie mniejsze niż przypadku oszczędności trzymanych w gotówce lub na kontach instytucji państwowych. Umyślnie nie ująłem tutaj żadnych funduszy i struktur gwarantujących prywatne oszczędności bo skoro państwo nie jest w stanie zagwarantować, że za 40 lat dostaniemy 30% tego co wpłaciliśmy to jaka prywatna firma (chcąca generować zysk) da nam taką gwarancję ?

Jak ktoś chce wierzyć w prywatny kapitał to proszę bardzo ale życie udowadnia, że utopia rodem z Amber Gold to ciągle literacka fikcja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~ciekawy

na ten moment SZTABA 1G to ca 206,22 czyli 6413,44 pln / 1 oz . Moneta 1 oz [ poniżej 5400 pln . Gdzie tu sens kupowania tak dużych sztab

! Odpowiedz
2 9 ~elity

uwaga kupujący sztaby jedno gramowe . Zapytajcie sprzedających po ile w razie bidy są w stanie od was je odkupić

! Odpowiedz
0 16 ~OGIEŃ

sztaby , no sztabki JEDNO GRAMOWE bez jaj . 5500g to niecałe 177 uncji * 1300usd * 4 pln = 920400 pln czyli koło ł miliona . Toż to ca 5 razy mniej niż Gosiewska chce odszkodowania .

! Odpowiedz
0 5 ~Eskimos

Całe 7 kilo zlota.:)

! Odpowiedz
0 5 ~Eskimos odpowiada ~Eskimos

,,tak silny wzrost popytu..." na tym zakończyłem czytanie tych bzdur.

! Odpowiedz
5 7 ~thvh

Złoto zawsze będzie w cenie do póki będą ludzie na tym świecie

! Odpowiedz
4 18 ~misiek

Jednogramowe, powiadacie? Czyli kupuje ulica: fryzjerzy, kwiaciarki I kelnerzy. Znak to, że zwała jest już blisko. To się sprawdza zawsze. ZAWSZE!

! Odpowiedz
2 8 ~Agat

Mam duza prosbe do bankiera.pl, aby nie wrzucal artykulow z Puls biznesu na swe lamy ! Kto chce - czytac ten przekret PB - moze bezposredno tam sie skierowac ! Wolny wybor !!!

! Odpowiedz
3 3 ~Wyborca

Faktycznie „wolny wybór” Nie musisz tu zaglądać!

! Odpowiedz
0 11 ~PATRYJOTA

smiechu warte..sztabka o wadze 1g..ha ha ha

! Odpowiedz
0 12 ~Blaszak

Już wiem dlaczego złoto skoczyło dzisiaj na 1.300 $.

! Odpowiedz
1 11 ~as

W warzywniaku jedna baba drugiej babie powiedziała, że kupuje grama, dalej już poszło jak domino.

! Odpowiedz
15 8 ~Hhdj

Na wypadek wojny ludzie złoto kupują.....takiej bzdury nie słyszałem jak żyje.Na wypadek wojny kupuje sie broń i amunicje,kamizelki kuloodporne,żywność , leki,bilety na Kanary, itd.Zydzi też mieli złoto a koñczyli w obozach.Złoto was nie obroni,ewentualnie przedłuży agonie.

! Odpowiedz
2 8 ~Pluton_egzekucyjny

W twoim przypadku to faktycznie karabin by się przydał.

! Odpowiedz
2 6 ~RakiRuk

Faktycznie poteżne pier.d.oln..cie na rynku.Pewnie emeryci wykupują ,wekować będą bo już wszyscy wiedzą że za rok emeryturek to już nie zobaczą.

! Odpowiedz
6 1 ~lis

ja wiem ze ty napewno jej nie zobaczysz bedziesz wpierdzielal burki cwiklowe i bedziesz sie cieszyl zejeszcze sa smacznego ci zycze

! Odpowiedz
0 19 ~qwerty

5,5tys. gramów po 160zł/g to jest 880tys.zł. POWALAJĄCA sprzedaż ! A jaki procent ! No bo jak sprzedać 5 sztabek zamiast jednej to wzrost jest o 400% !

! Odpowiedz
1 14 ~mk

Nie po 160, ale po 215 zł/g! 34% ponad SPOT. Interes zajefajny, ale tylko dla sprzedającego.

! Odpowiedz
1 3 ~savras odpowiada ~mk

dokładnie. im lżejsza sztabka/moneta, tym większy koszt za gram. z drugiej strony zbyt ciężką może być trudniej potem opchnąć (ale to już raczej wagi 100 gram i więcej).

! Odpowiedz
0 0 ~qwerty odpowiada ~mk

Mennica staropolska ma dziś po 168zł w sztabce 100g

! Odpowiedz
0 12 ~djdjdjdjjdhd

Fajna reklama.

! Odpowiedz
1 1 ~maxim

Lepiej kupować 1 oz czy większe sztabki?

! Odpowiedz
1 6 ~25kg

Wieksze tansze za gram

! Odpowiedz
0 17 ~PLanktON odpowiada ~25kg

I komu później odsprzedasz?
Optymalnie to monety 1 uncjowe.

! Odpowiedz
1 3 ~25kg odpowiada ~PLanktON

hurt detal

! Odpowiedz
1 5 ~PLanktON odpowiada ~25kg

Kupujesz po to aby przechować wartość, czyli nie stracić na inflacji, ew pospekulować na wzroście cen kruszcu. Jak ci sztabka wzrośnie w cenie SPOT o 100% ,np 250g z 40kpln na 80k pln, to ilu ludzi na rynku będzie w stanie odkupić od Ciebie? Sztabki na granicy nie wywieziesz, monety już prędzej , pamiętaj o tym.

I pytanie, czy nie trafisz na sytuacje,że armageddon nie nadszedł (inflacja) a spekuła wywindowała ceny AU w kosmos i każdy sprytny Rysiek (którego stać na 80kpln za 250g blachy) widzi,że na górce się nie kupuje...

Jak będzie nikt nie wie, jedno jest pewne, rząd głupi nie jest zawsze może zarekwirować albo dowalić podatek.

Jak kupisz nie na siebie (fikcyjnie) i potem sprzedasz to jak się wytłumaczysz z dużego siana na koncie?

A może w domu będziesz trzymał AU/PLny ze spieniężonego na czarnym rynku AU?
Będziesz ryzykował czy bandziory ci rodziny nie wyrżną przez majątek ukryty w domu?

Jak masz jakiś pomysł na przechowanie fizyczne blachy to daj znać, dla mnie to na razie bariera nie do przejścia.

Nie jest proste uciec z pieniędzmi poza "system", zwłaszcza większymi kwotami...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 3 ~silvio_gesell

Złoto zawsze drożało, bo rosła populacja. A teraz będzie tanieć, bo populacja będzie maleć. Proste.

! Odpowiedz
1 3 ~PLanktON

I jak ta populacja w skali GLOBALNEJ maleje? Wklej nam proszę za ostatnie 3 lata dane?
No chyba ,że będzie III WŚ, wtedy złoto podrożeje nawet jak połowa się wyreza nawzajem (oby do tego nie doszło). Tylko,że wtedy rząd zdelagalizuje złoto...

! Odpowiedz
2 4 ~silvio_gesell odpowiada ~PLanktON

Populacja rośnie tylko w biednych krajach, które nie napędzą wzrostów cen złota. Populacja krajów rozwinietych rośnie już wolniej niż złoto jest wydobywane. A po 2025 populacja krajów rozwiniętych będzie wręcz spadać - takie są przynajmniej prognozy.

! Odpowiedz
1 36 ~mamnatowyjebane

Mennica sprzedala 20kg złota w kwartal. Za jebiscie

! Odpowiedz
0 9 ~endi

mało kto zwrócił na to uwagę , normalnie śmiech na sali :))))))))

! Odpowiedz
4 21 ~wojna

Świat szykuje się do wojny. Skup złota zawsze poprzedzał wybuch konfliktu.

! Odpowiedz
11 9 ~gg

Od roku 2008 bombardowani jesteśmy światowym kryzysem. Spadają ceny nieruchomości. W co ulokować nadmiar pieniędzy? Lokata w żadnej walucie nie jest pewna. Ceny złota wzrosły w ciągu kilku lat pięciokrotnie! A jednak, kupowanie złota to wyrzucanie pieniędzy.
Najwięksi miliarderzy jak np. Warren Buffet nie inwestują w złoto. Podobnie jest z wartością diamentów. Nowo powstałe olbrzymie kopalnie diamentów na Syberii i tak wydobywają diamenty dla Południowo-Afrykańskiego kartelu De Beers który kontroluje cały światowy rynek i utrzymujące sztucznie wysokie ceny tych świecidełek dla pań.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 ~hdrvn

Kto i w jakim celu kupuje 1g sztabki złota?

! Odpowiedz
3 3 ~as

Zastanawiam się, jaką grubośc ma ta "sztabka". Bibułki? Mozna pogiąć i połamać :)

! Odpowiedz
3 18 ~aa

Noworodkowi na pamiątkę w PKOBP?
Wszystko poniżej uncji nie ma sensu

! Odpowiedz
1 6 ~LeonZ

Ja kupuję. Jako zabezpieczenie na wypadek wojny / kryzysu. Będzie to jedyna na pewno akceptowalna waluta. Sztabki 1g-2g są idealne do takich celów. Na pewno dużo lepsze niż uncje. Kupuję także małe Krugery, bo to pieniądz akceptowany i rozpoznawany wszędzie i zawsze. Nie jest to inwestycja, tylko zabezpieczenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gg odpowiada ~as

http://inwestycje.mennica.com.pl/sztabka-zlota-1g/
Producent:
Mennica Polska
Metal:
Au 999,9
Wymiary:
10,40 mm x ok. 6,20 mm x ok. 0,83 mm
Masa:
1 g
Opakowanie:
CertiCard

! Odpowiedz
0 0 ~źleopiciwłos odpowiada ~gg

Gęstość 19300 kg/m³
18,685162486172979760231994977428 * 1,04 * ,62 * ,083

! Odpowiedz
0 0 ~seth odpowiada ~as

połamać będzie ciężko, złoto jest zbyt kowalne,

! Odpowiedz
2 15 ~Herman

To bardzo ciekawe, bo u nich złoty złom jest najdroższy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MENNICA 0,00% 19,00
2020-03-27 12:50:48
ZŁOTO -0,59% 1 629,20
2020-03-27 21:59:00
MIEDŹ 0,01% 4 812,75
2020-03-27 20:00:00
ROPA -7,01% 25,06
2020-03-27 21:59:00
SREBRO 0,07% 14,63
2020-03-27 21:59:00
PLATYNA -0,09% 738,40
2020-03-27 21:59:00

Znajdź profil