

Mennica Polska podpisała z Alcatel Submarine Networks, częścią koncernu Nokia, kontrakt o wartości 91,5 mln USD na budowę podmorskiego światłowodu. To część planowanego systemu łączącego Europę z Bliskim Wchodem - podała Mennica w komunikacie prasowym. Kolejne umowy będą podpisywane wkrótce, a szacowany koszt całego projektu to 190 mln USD.
"Mennica Polska to dojrzała organizacja, która wchodzi w kolejny etap specjalizacji. Wybrany obszar ekspansji jest nam bliski, chociażby ze względu na zaangażowanie w przeszłości w działalność Netii. Biorąc pod uwagę kierunki geograficzne, w których będziemy rozwijać nasz biznes, zaangażowaliśmy się również we współpracę z międzynarodowymi ekspertami. Stoi za nimi ponad 30 lat doświadczenia w takich projektach, jak na przykład budowa transatlantyckiego światłowodu czy połączenia obejmującego 18 krajów między Wielką Brytanią i Japonią. Mamy stabilną sytuację, chcemy więc się rozwijać i inwestować w nowe technologie – powiedziała cytowana w komunikacie prasowym p.o. prezesa Zarządu Katarzyna Budnicka.
"Nasza historia pokazuje, że wybór nieoczywistych kierunków rozwoju procentuje. Teraz chcemy zbudować nowy segment działalności, telekomunikacyjny, który w dłuższej perspektywie ma za zadanie przynieść wymierne korzyści dla Grupy. Ostatnie dwa lata dobitnie potwierdziły, że przemyślana strategia dywersyfikacji biznesu, to w praktyce konkretny zysk dla naszych akcjonariuszy i droga do tworzenia rynkowego benchmarku" – dodała.
Mennica Polska zbuduje takie połączenie pomiędzy Mediolanem i Bliskim Wschodem. To kompleksowy projekt, w którym spółka zajmie się budową oraz późniejszym utrzymaniem systemu.
Spółka podała, że decyzja Zarządu Mennicy Polskiej o wejściu w nowy segment działalności została poprzedzona kompleksowymi analizami rynkowymi, jak również nawiązaniem strategicznych partnerstw.
Projekt będzie realizowany ze środków własnych, z udziałem funduszy zewnętrznych oraz wsparciem pozyskanym od inwestorów. W związku z realizacją projektu zarząd Mennicy nie ma obecnie podstaw, aby zmieniać dotychczasową politykę dywidendową. (PAP Biznes)
epo/ ana/