REKLAMA
WEBINAR

Menadżerowie podchodzą z rezerwą do AI. Czyżby bali się o swoje stołki?

2023-09-17 10:00
publikacja
2023-09-17 10:00

92 proc. przedstawicieli kadry kierowniczej firm obawia się ryzyka związanego z implementacją rozwiązań opartych na AI – wynika z raportu KPMG "Generative AI: From buzz to business value". 60 proc. postrzega sztuczną inteligencję jako szansę na zwiększenie wydajności i przychodów – dodano.

Menadżerowie podchodzą z rezerwą do AI. Czyżby bali się o swoje stołki?
Menadżerowie podchodzą z rezerwą do AI. Czyżby bali się o swoje stołki?
/ Disney Research

Jak wynika z badania firmy doradczej KPMG "Generative AI: From buzz to business value", 72 proc. przedstawicieli kadry kierowniczej uważa, że generatywna sztuczna inteligencja może odegrać kluczową rolę w budowaniu i utrzymywaniu zaufania interesariuszy. 45 proc. twierdzi jednak, że technologia ta może negatywnie wpłynąć na działalność prowadzonych przez nich firm, jeśli nie zostaną wdrożone odpowiednie narzędzia zarządzania ryzykiem.

"Zdecydowana większość respondentów (92 proc.) obawia się ryzyka związanego z implementacją rozwiązań opartych na AI" – wskazano.

Obawą światowych CEO – zaznaczono – jest także kwestia niejasnych regulacji w zakresie AI. Poinformowano, że 77 proc. liderów twierdzi, że niepewny i zmieniający się krajobraz regulacyjny wpływa na ich decyzje inwestycyjne w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji, ale równocześnie zaznaczają, że czują się pewnie w zakresie radzenia sobie z wymogami regulacyjnymi.

"Ponad trzy czwarte (77 proc.) kadry kierowniczej największych firm, niezależnie od branży w jakiej funkcjonują, uważa, że sztuczna inteligencja to rozwijająca się technologia o zdecydowanie największym potencjalnym wpływie na ich dotychczasową działalność" – przekazano w raporcie.

Możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do zmiany sposobu, w jaki przedsiębiorstwa tworzą treści, angażują użytkowników, rozwijają oprogramowanie i analizują dane wydają się nieograniczone – stwierdzono. Zgodnie z badaniem, 60 proc. respondentów postrzega generatywną sztuczną inteligencję jako szansę na zwiększenie wydajności, udziału w rynku i przychodów oraz uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Jak jednak dodano, "droga od początkowego entuzjazmu do stworzenia realnej wartości biznesowej nie jest prosta ani jednoznaczna". Zaznaczono, iż zanim kadra kierownicza zainwestuje w implementację rozwiązań opartych na AI, w firmach niezbędna będzie weryfikacja kwestii takich jak: zapewnienie bezpieczeństwa, niezawodność technologii, wpływ ma miejsca pracy, potencjalna wartość tej technologii dla organizacji.

Zdaniem ankietowanych prezesów głównymi barierami wdrożenia rozwiązań AI są przede wszystkim: brak kompetencji wśród pracowników w tym zakresie, kwestie kosztów oraz niejasne sposoby wykorzystania tych rozwiązań.

"Pomijając bariery organizacyjne, respondenci badania wskazują, że są nieprzygotowani do natychmiastowego wdrożenia AI, zwłaszcza biorąc pod uwagę scenariusz nieplanowanego i niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji w wyniku którego może ucierpieć jeden z najważniejszych aktywów biznesowych – zaufanie" – podsumowano.

Raport KPMG pt. "Generative AI: From buzz to business value" powstał na podstawie badania przeprowadzonego w okresie 17-31 marca 2023 roku wśród 300 globalnych liderów stojących na czele firm z całego świata z przychodami powyżej 1 mld dolarów. (

Autor: Adrian Reszczyński

ra/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jenak
Średnia menadżerka ma być, wg proroctw, wycięta w pień. Przez AI.


Przychodzi plankton do pracy, a Cześć, jestem Max, twój kierownik od dziś, rzecze planktonowi, co następuje. Jaki jest plan. Gdy plankton się buntuje i coś rzecze do Maxa, mam tak, gdy do AI coś mówię, ten odpowiada, że nie rozumie pytania albo zadaje pytanie,
Średnia menadżerka ma być, wg proroctw, wycięta w pień. Przez AI.


Przychodzi plankton do pracy, a Cześć, jestem Max, twój kierownik od dziś, rzecze planktonowi, co następuje. Jaki jest plan. Gdy plankton się buntuje i coś rzecze do Maxa, mam tak, gdy do AI coś mówię, ten odpowiada, że nie rozumie pytania albo zadaje pytanie, czy chodziło ci, o.... i tu wymienia parę punktów wgranych w jego - na razie - móżdżek....
innowierca
moze sie boja o stolki.Wbrew temu co pisano w internetach, AI szybciej zastapi "gadajace glowy", niz fizycznych pracownikow. A tych co pisali o tym krotkie teksty, to
juz AI zastepuje tworzac publikacje.Tak pomyslalem przechodzac ostatnio kolo kawiarenko-kanapkowni, kiedy widzialem w srodku pania, ze stosem bulek na
moze sie boja o stolki.Wbrew temu co pisano w internetach, AI szybciej zastapi "gadajace glowy", niz fizycznych pracownikow. A tych co pisali o tym krotkie teksty, to
juz AI zastepuje tworzac publikacje.Tak pomyslalem przechodzac ostatnio kolo kawiarenko-kanapkowni, kiedy widzialem w srodku pania, ze stosem bulek na tacy, ktora przy uzyciu noza, smarowala je jakas margaryna.Zastanawialem sie, czy ta Al przyjdzie rano smarowac te stosy chleba?
jenak
Ja walczę z AI w taki sposób. Może ktoś ma lepszy?

Gdy dzwoni do mnie Cześć, tu Max, nie mówię nic i kładę słuchawkę, smartiego na biurko. Wtedy Max, woła, Halo nie rozumiem, czy mógłbyś.... i coś tam coś tam... Po czym rozłącza się. I tak to ćwiczymy z 10 razy przez tydzień. I Max daje se spokój.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki