REKLAMA

Melbourne znosi szósty lockdown. Miasto było zamknięte łącznie prawie 9 miesięcy

2021-10-22 13:59
publikacja
2021-10-22 13:59
Melbourne znosi szósty lockdown. Miasto było zamknięte łącznie prawie 9 miesięcy
Melbourne znosi szósty lockdown. Miasto było zamknięte łącznie prawie 9 miesięcy
/ yayfoto

Drugie największe miasto Australii Melbourne i stan Wiktoria po 77 dniach znosi lockdown - poinformowała w piątek Agencja Reutera. Od marca ubiegłego roku miasto było sześciokrotnie zamykane w lockdownie, łącznie trwał on prawie dziewięć miesięcy - 262 dni, co stanowi światowy rekord.

Minutę przed północą z czwartku na piątek, gdy kończył się lockdown, stojący na balkonach mieszkańcy klaskali i cieszyli się, a samochody trąbiły klaksonami - opisuje agencja. Brytyjski "Guardian" w piątek informował o zapełnionych ulicach, restauracjach i pubach.

"Dzisiaj zamierzam jedynie odwiedzać znajomych, nadrabiać zaległości. Będę pił, jadł i dobrze się bawił" - mówił George, jeden z mieszkańców Melbourne. "Już od rana mówimy o tym, jak przyjemnie jest widzieć ludzi na ulicach i w kawiarniach. Wszyscy się po prostu cieszą, każdy chodzi dziś z uśmiechem na twarzy" - dodał.

"To wspaniały dzień, zupełnie jak w święta Bożego Narodzenia!" - mówiła inna mieszkanka.

Podobne sceny radości widziano niecałe dwa tygodnie temu, w najliczniejszym mieście Australii, Sydney, gdy zniesiono tam restrykcje związane z pandemią Covid-19 - przypomina Reuter.

Nieco ponad 70 proc. dorosłych mieszkańców Australii jest w pełni zaszczepionych - podaje agencja. Od 1 listopada w pełni zaszczepieni podróżni przylatujący do Sydney i Melbourne nie będą musieli poddawać się kwarantannie.

Australijskie narodowe linie lotnicze Qantas Airways oświadczyły w piątek, że przyśpieszą przygotowania do wznowienia lotów do wielu miejsc świata w związku z "ogromnym zainteresowaniem" klientów.

"To wspaniały dzień, Australia jest gotowa do wylotu" - mówił australijski premier Scott Morrison niedługo po oświadczeniu narodowego przewoźnika.

Pomimo zmagań kraju z najwyższą dotąd liczbą zakażeń, która systematycznie rośnie od początku lipca, kolejne duże miasta Australii decydują się na otwarcie - informowała Agencja Reutera. Według danych australijskiego rządu w ciągu ostatniej doby w całym stanie Wiktoria zarejestrowano 2159 nowych przypadków Covid-19 oraz 16 związanych z chorobą zgonów. W stanie mieszka 6,6 mln osób. (PAP)

ska/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
carlito1
Spokojnie za parę miesięcy kolejna "fala" i spowrotem do budy ..

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki