Mediolan chce przeprosin od USA. Za 1944 rok

Podczas obchodów 75. rocznicy amerykańskiego bombardowania dzielnicy Gorla w Mediolanie, gdzie w szkole zginęło 184 dzieci i nauczycieli, burmistrz tego miasta Giuseppe Sala zażądał przeprosin ze strony władz USA. Bomby na szkołę zrzucono omyłkowo.

(fot. adrianocastelli / YAY Foto)

Dzielnica w stolicy Lombardii została zbombardowana w październiku 1944 roku przez amerykańskie lotnictwo w celu neutralizacji oporu ze strony okupujących ją Niemców i włoskich faszystów, a także zniszczenia strategicznych obiektów Włoskiej Republiki Socjalnej. Jeden z nalotów zakończył się tragiczną pomyłką; zbombardowano szkołę podstawową.

W niedzielę podczas ceremonii upamiętniającej ofiary nalotu nazywanego "masakrą w Gorla" burmistrz Mediolanu oświadczył: "Uważam, że konieczne jest to, aby rząd amerykański przeprosił za to, pamiętając, że jesteśmy tu, by przebaczyć".

"Zwrócę się w tygodniu z formalnym aktem do konsula, gdyż uważam, że ta wspaniała społeczność z Gorla, jedna z najpiękniejszych w Mediolanie, na pewno na to zasługuje" - stwierdził Sala.

"To był bardzo poważny błąd, który zrodził się, jak wynika z rekonstrukcji historycznej, z niesłychanej lekkomyślności i niekompetencji. Osoba, która dopuściła się tego błędu kontynuowała karierę i została też odznaczona" - podkreślił burmistrz. 

sw/ ndz/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 survey06

Jeżeli się uwzględni fakt, że na kilka dni przed tym amerykańskim bombardowaniem, Włosi zdjęli i zabezpieczyli wszystkie witraże i okna w Duomo to o tym nalocie i celach powietrznego ataku musieli być poinformowani. Amerykańskie bomby spadły w pobliżu katedry ale jej samej nie uszkodziły. Gdzie bomby spadły łatwo się zorientować. W tym miejscu powstała w latach 50ch i stoi do dzisiaj mini kolonia bloków mieszkalnych w stylu ... socrealizmu mieszkaniowego. Ale wtedy komuniści byli u władzy w Lombardii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 pralkaboga

jeszcze nie przeprosili?

! Odpowiedz
14 20 django

Tak, a Rosja powinna przeprosić Niemców za zniszczenie Berlina.

! Odpowiedz
5 13 zenonn

Bombardowanie Drezna– 1945- lotnictwo brytyjskie i amerykańskie. 25 tys. zabitych. Całkowitemu zniszczeniu uległ obszar ok. 39 km².Część polskich załóg odmówiła udziału w bombardowaniu.
Pod gruzami Warszawy legło, zmiażdżonych i zasypanych w 1939 roku przez niemiecką artylerię i bomby lotnicze, czterdzieści tysięcy.

Każdy powinien przepraszać. Tylko po co, skoro z tego nie wynika rezygnacja z kolejnych bestialskich działań.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 pomorzaninm odpowiada zenonn

puste gesty !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil