REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Media: zdjęcia satelitarne sugerują, że armia Chin ćwiczy ataki rakietowe na Tajwan i Guam

2022-05-13 12:36
publikacja
2022-05-13 12:36
Media: zdjęcia satelitarne sugerują, że armia Chin ćwiczy ataki rakietowe na Tajwan i Guam
Media: zdjęcia satelitarne sugerują, że armia Chin ćwiczy ataki rakietowe na Tajwan i Guam
fot. mauritius images GmbH / / Alamy

Niedawne zdjęcia satelitarne sugerują, że chińska armia ćwiczy uderzenia rakietowe na cele wojskowe na Tajwanie oraz na należącą do USA wyspę Guam na Pacyfiku – podał w czwartek wieczorem hongkoński dziennik “South China Morning Post”, cytując ekspertów.

Na zdjęciach pustyni Takla Makan w regionie Sinciang na zachodzie ChRL widać instalacje, które przypominają kształtem okręty i bazy wojskowe – przekazała amerykańska organizacja US Naval Institute (USNI). Według ekspertów makiety mogą być wykorzystywane jako cele do prób rakiet balistycznych, w tym pocisków przeciwokrętowych YJ-21, DF-21D i DF-26.

Jeden z celów, przypominający kształtem niszczczyciel, pojawił się w grudniu 2021 roku, a w lutym br. został zniszczony w próbie rakietowej – twierdzi USNI.

Wcześniej media informowały m.in. o znajdującej się w tamtej okolicy makiecie amerykańskiego lotniskowca oraz umieszczonych na pustyni Gobi modelach amerykańskich baz wojskowych w Japonii – przypomina “SCMP”.

Pracujący w Tajpej analityk Lu Li-szih ocenił, że jedna z makiet jest bardzo podobna do bazy tajwańskiej marynarki wojennej w Suao na północnym wschodzie Tajwanu. Według niego okręty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) “symulują precyzyjne uderzenia w cele, zarówno w bazie wojskowej na Guam, jak i w porcie wojskowym Suao, przy użyciu pocisków przeciwokrętowych YJ-21”.

Ekspert ds. stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze Collin Koh powiedział, że w wypadku konfliktu zbrojnego siły marynarki wojennej USA na Guam byłyby jednym z kluczowych celów dla rakiet ALW. W czasie wojny port Suao zapewniałby natomiast Tajwanowi dostęp do morskich łańcuchów dostaw, więc jego zniszczenie również mogłoby być jednym z priorytetów – ocenił.

Komunistyczne władze w Pekinie uważają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uważane są za jego największego sprzymierzeńca i dostawcę broni.(PAP)

anb/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tysiak_39
Efekt zmilitaryzowanych gospodarek , aby to się zwróciło trzeba zdobyć teren , nie będzie litości .

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki