REKLAMA

RAPORTMedia w Polsce ograniczone. Dziennikarze nie mają łatwo

2023-03-27 06:53
publikacja
2023-03-27 06:53

Ograniczona swoboda wypowiedzi i utrzudnianie pracy dziennikarzy to jedno z najistotniejszych naruszeń praw człowieka w Polsce – głosi amerykański raport, którego wyniki publikuje w poniedziałek "Rzeczpospolita". "Raport nie tylko pokazuje kłopoty mediów w Polsce, ale odzwierciedla też spojrzenie Amerykanów na demokrację" - ocenia prof. Maciej Mrozowski.

Media w Polsce ograniczone. Dziennikarze nie mają łatwo
Media w Polsce ograniczone. Dziennikarze nie mają łatwo
fot. A. Aleksandravicius / / Shutterstock

Gazeta donosi, że w najnowszym, publikowanym co roku, raporcie dotyczącym Polski Departament Stanu wyjątkowo szeroko omówił problemy, które mają media.

"Rozdział zatytułowany +Wolność wypowiedzi, w tym przedstawicieli prasy i innych mediów+ zaczyna się od przejęcia gazet regionalnych, należących do Polska Press przez państwowego giganta PKN Orlen. Choć doszło do tego jeszcze w 2021 roku, eksperci Departamentu Stanu zauważyli, że w ubiegłym roku, który omawia raport, sąd oddalił skargę RPO w sprawie przejęcia wydawnictwa. Następnie raport opisuje trwający 19 miesięcy proces przedłużenia koncesji dla TVN 24. Amerykanie odnotowali wyrok sądu, który wykazał, że zwłoka KRRiT była rażącym naruszeniem prawa" - czytamy.

"Dziennikarze mają utrudnioną pracę"

Jak podaje "Rzeczpospolita", "dalsze miejsce w opracowaniu zajmują informacje na temat ograniczeń w pracy dziennikarzy w związku z kryzysem na granicy z Białorusią".

"+Pojawiły się doniesienia, że dziennikarze byli poddawani przemocy, nękaniu lub zastraszaniu przez władze z powodu ich pracy+ – piszą Amerykanie. Oprócz zdarzenia ze wsi Wiejki omawiają też inne przykłady, m.in. zatrzymanie ekipy francusko-niemieckiej telewizji Arte, która omyłkowo znalazła się w strefie stanu wyjątkowego. Raport wspomina też o zarzutach za zniesławienie, które dostała Marta Lempart za nazwanie funkcjonariuszy SG +mordercami w mundurach+, procesie Jakuba Żulczyka za znieważenie prezydenta czy o przypadkach blokowania stron internetowych" - pisze "Rzeczpospolita".

Cytowany przez gazetę medioznawca prof. Maciej Mrozowski uważa, że "raport nie tylko pokazuje kłopoty mediów w Polsce, ale odzwierciedla też spojrzenie Amerykanów na demokrację". "Już podczas edukacji szkolnej wpaja się im, że demokracja opiera się na niezależnych sądach i wolnych mediach. I choć większość z tych mediów pokazuje dziś komercyjny chłam, pozostałe jak +New York+ i +Washington Post+ są traktowane w USA jak sumienie narodowe" – mówi dziennikowi Mrozowski.(PAP)

mm/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
lobotomek
Słyszeliście, żeby Karnowscy, Sakiewicz, Lisicki, Klarenbach, Ziemiec, pączuszek się skarżyli?
niederfurzdorf
To prawda. Mobbing ze strony redaktorów naczelnych celebrytów politycznych, siepacze wpadający do redakcji aby wyrywać laptopy z niewygodnymi nagraniami, zamykanie blogerów uczących BULA poprawnej polszczyzny . Nie jest łatwo …
endes
ABW kiedy odblokujecie nczas.com!!!??… bo proces o odszkodowanie za tłumienie wolności słowa i utratę zysków z pewnością będzie…
wolnylogin
"zatrzymanie ekipy francusko-niemieckiej telewizji Arte, która omyłkowo znalazła się w strefie stanu wyjątkowego" ...OMYŁKOWO.. jechali do Krakowa a tu patrzą granica, ot niespodzianka :))
qwertas
No tak, największa partia opozycyjna chce likwidacji negatywnej wobec nich stacji tv. PO nie wpuszcza dziennikarzy TVP na spotkania z ludźmi bo mogą zadać niewygodne pytania. W przeszłości PO napuścił SB na redakcję tygodnika Wprost. Jak widać największy problem z wolnymi mediami ma PO Tuska. Oni tylko akceptują pochwały.
wolnylogin
tego 'amerykanie' nie zauważyli..
qwertas odpowiada wolnylogin
Dokładnie bo kapusie z PO/TVN widzą tylko jedną stronę medalu a Amerykanie akceptują to bezrefleksyjnie. Mam nadzieje, że z czasem w Polsce ludzi zdystansowanych do „konfliktu” TVN/TVP i PO/PIS będzie więcej.

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki