Media: tureccy żołnierze ostrzelali rosyjskie samoloty w Idlibie

2020-02-27 18:33
publikacja
2020-02-27 18:33

Tureccy żołnierze ostrzelali rosyjskie i syryjskie samoloty wojskowe z ręcznych wyrzutni rakietowych w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - poinformowała w czwartek rosyjska telewizja państwowa, Rossija 24.

/ fot. Mikhail Klimentyev/Russian Presidential Press and Information Office/TASS / FORUM

"Rebelianci i tureccy specjaliści wojskowi aktywnie korzystają z przenośnych systemów obrony powietrznej" - poinformowała telewizja w materiale z Idlibu. Według niej rosyjskie i syryjskie samoloty wojskowe zostały zmuszone do przeciwdziałania po przeprowadzeniu bombardowań pozycji rebeliantów.

Władze Turcji podały w nocy z czwartku na piątek nowy bilans strat w syryjskiej prowincji Idlib, gdzie prowadzą interwencję. W wyniku nalotów przeprowadzonych w czwartek przez siły syryjskie w Idlibie zginęło w sumie 33 tureckich żołnierzy - poinformowano.

Najnowszy bilans ofiar został ogłoszony przez władze tureckiej prowincji Hatay, położonej w południowo-wschodniej Turcji tuż przy granicy z Syrią.

"W Idlibie poległo 33 naszych wojskowych, rannych jest 32 żołnierzy" - powiedział w rozmowie z dziennikarzem telewizji NTV gubernator prowincji Rahmi Dogan.

Po wydarzeniach, jakie miały miejsc w czwartek i kolejnym ostrzale naszych jednostek, władze Turcji zdecydowały, że rządowe siły zbrojne Syrii będą traktowane jako "siły wroga" - powiedział w piątek rzecznik prasowy Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, Omer Çelik, który jest zarazem ministrem odpowiedzialnym za negocjacje przedakcesyjne Turcji z Unią Europejską.

Jego wypowiedź cytuje w piątek na swym portalu turecki dziennik "Sabah". Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez dziennik, artyleria turecka zlikwidowała syryjski konwój wojskowy jadący międzynarodową drogą M-5 "Północ-Południe".

Wcześniej tureckie czynniki wojskowe podały, że prowadzony jest intensywny ostrzał artyleryjski celów, o których wiadomo, że należą do rządu Syrii. "Wszystkie znane nam cele związane z rządem syryjskim są aktualnie ostrzeliwane przez tureckie jednostki wsparcia powietrznego i lądowego" - oświadczył dyrektor ds. komunikacji społecznej w tureckim ministerstwie obrony Fahrettin Altun.

Podkreślił, że władze Turcji postanowiły dać "rzeczową i konkretną odpowiedź" na wcześniejszy atak rządu syryjskiego na tureckie oddziały walczące w syryjskiej prowincji Idlib.

O śmierci tureckich żołnierzy w ostatnim bastionie rebelii przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi poinformował jako pierwszy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Szef państwa zaznaczył w czwartek, że mimo tej straty sytuacja na froncie staje się dla Ankary coraz bardziej korzystna.

Wieczorem w czwartek gubernator prowincji Hatay zasygnalizował, że liczba ofiar śmiertelnych mogła być wyższa niż podawano. Najpierw pojawiły się informacje o 9, a potem o 22 zabitych.

Tureccy żołnierze, którzy znaleźli się pod ostrzałem syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib, nie powinni byli znajdować się na tych pozycjach; według danych strony tureckiej w tym rejonie miało nie być jej oddziałów - oświadczyło w piątek ministerstwo obrony Rosji.

Turcja, która wspiera w Syrii antyrządową opozycję, w ostatnich tygodniach wysłała tam tysiące żołnierzy i ciężarówek ze sprzętem wojskowym, aby powstrzymać ofensywę sił prezydenta Baszara el-Asada.

Idlib był do niedawna ostatnim bastionem rebeliantów, jednak wspierane przez Rosję siły Asada opanowują kolejne części tej prowincji, wypierając bojowników i zmuszając ludność cywilną do opuszczenia domów.

„Ich własne (tj. syryjskie - PAP) i rosyjskie samoloty dosłownie ratują życie żołnierzy syryjskich” - twierdzi Rossija 24, relacjonując toczące się walki z rebeliantami. „Samoloty syryjskie i rosyjskie wciąż zatrzymują rebeliantów, ale niebo nad Idlibem jest również niebezpieczne" - dodała telewizja.

Postępy sił Asada spowodowały masowy exodus ludności cywilnej w kierunku granicy z Turcją. ONZ poinformowała w 17 lutego, że od 1 grudnia ponad 875 tys. Syryjczyków, głównie dzieci i kobiety, uciekło z miast i wsi będących celem powietrznych nalotów.

baj/ ap/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
and-owc
Wojska sprzymierzone rosyjsko-tyreckie utworzyły sobie poligon nie na swoim terytorium. Bawią jak jak NATO w Polsce. Gdzieś muszą ćwiczyć "zajoba" (matołki).
ajwaj
to nie tak
Sultan Erdogan ma spadac do Turcji. To jest SYRIA
A Rosjanie+SYR wytlukuja ostatnich "demokr. obcinaczy glów" i bedzie pokój tam wszedzie
ajwaj odpowiada ajwaj
"Wiosne Arabska" zaczal Burak O. & Co.
prez Trump to skonczy np. Libia, Irak, + np. Afganistan (wojna 18 lat > 3x jak 2. wojna swiatowa)
ajwaj
Wlasnie
Prez. Putin omówił z Erdoganem sytuację w Idlib. Rosjanie z terrorystami z IDLIB nie rozmawiaja.

""Prezydenci Rosji i Turcji Władimir Putin i Tayyip Erdogan w piątek podczas rozmowy telefonicznej omawiali porozumienie w sprawie strefy deeskalacji w syryjskiej prowincji Idlib. Zostało to ogłoszone
Wlasnie
Prez. Putin omówił z Erdoganem sytuację w Idlib. Rosjanie z terrorystami z IDLIB nie rozmawiaja.

""Prezydenci Rosji i Turcji Władimir Putin i Tayyip Erdogan w piątek podczas rozmowy telefonicznej omawiali porozumienie w sprawie strefy deeskalacji w syryjskiej prowincji Idlib. Zostało to ogłoszone przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, informuje RBC.

„Dziś na prośbę szefa Republiki Turcji odbyła się rozmowa telefoniczna między prezydentami Putinem i Erdoganem. Rozmowa była szczegółowa, poświęcona była potrzebie zrobienia wszystkiego, aby wypełnić wstępne porozumienia w sprawie strefy deeskalacji - powiedział minister.

Ławrow potwierdził także zaangażowanie Moskwy w porozumienia osiągnięte między prezydentami Rosji i Turcji w sprawie możliwych działań w Idlibie.""
com
Ostrzelali rosyjskie samoloty, które wcześniej bez litości bombardowały szpitale. Rosyjskim lotnikom to się należało.
ajwaj
Racja
Ale to w SanEscobar psychiatrie, ale to sami pacjeci
chojnak
Zasadnicze pytanie.
To Turcy są w Syrii czy Syryjczycy w Turcji ?
Bo to jasno określa, kto jest AGRESOREM.
goldbaker
Czy będzie walka dwóch kogutów?
ajwaj
A tak technicznie Turcy strzelali do np. SU i MIGów z bubli made in USA,
strat O=NULL. W sam raz "strach na wróble" dla cienkich wasali jak PISa z PL za mld. $

I znowu psucie przyrody, bo se np. dzydzownica, hiena spala i jej stres zrobili.
ajwaj
A dla wtajemniczonych:
Rosjanie wala terrorystów w IDLIB, USA wspiera "obcinaczy glów"
Calkiem niby przypadkowo, wiazka swiatla=lasera obnizonej mocy:

""Chiński niszczyciel „zaatakował” laserem amerykański samolot rozpoznawczy P-8A Poseidon na Oceanie Spokojnym, na zachód od wyspy Guam.

Informacje
A dla wtajemniczonych:
Rosjanie wala terrorystów w IDLIB, USA wspiera "obcinaczy glów"
Calkiem niby przypadkowo, wiazka swiatla=lasera obnizonej mocy:

""Chiński niszczyciel „zaatakował” laserem amerykański samolot rozpoznawczy P-8A Poseidon na Oceanie Spokojnym, na zachód od wyspy Guam.

Informacje te zostały ujawnione przez Flotę Pacyfiku USA, stwierdzając, że R-8A wykonał lot „zgodnie z międzynarodowymi przepisami i regulacjami”, podczas gdy załoga chińskiego niszczyciela zachowywała się „niebezpiecznie i nieprofesjonalnie”.

Powiązane: Konflikt w Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki