Media publiczne dostaną 1,3 mld rekompensaty

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o opłatach abonamentowych, która zakłada rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

(fot. Mateusz Włodarczyk / ZUMA Press)

Zdaniem rzecznika prezydenta, rekompensata będzie mieć szczególne znaczenie dla utrzymania oddziałów regionalnych TVP i Polskiego Radia, które - jak zaznaczył - "bez tej rekompensaty nie będą w stanie funkcjonować".

Spychalski ocenił też, że "krytyczna sytuacja mediów publicznych" wynika z tego, że coraz mniej osób płaci abonament. Jak dodał, "załamanie wpływów" z tego tytułu nastąpiło po słowach premiera Donalda Tuska w 2007 roku, gdy mówił on o "niepłaceniu abonamentu".

"Chodzi o utrzymanie mediów publicznych, chodzi o misyjność mediów publicznych" - oświadczył rzecznik prezydenta.

Mechanizm rekompensaty ma bazować na emisji skarbowych papierów wartościowych.

Maksymalna kwota rekompensaty będzie ustalona "w oparciu o średnioroczną liczbę zwolnionych od opłat abonamentowych w 2017 r. oraz obowiązującej w 2018 i 2019 r. stawki opłat abonamentowych". Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do 31 maja 2019 r. ustali w drodze uchwały: kwotę rekompensaty, a także wartość nominalną skarbowych papierów wartościowych dla poszczególnych jednostek publicznej radiofonii i telewizji z przeznaczeniem na realizację misji publicznej, w wysokości nieprzekraczającej wydatków ponoszonych w związku z realizacją tej misji.

Następnie KRRiT przekaże uchwałę do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który z kolei zawnioskuje do ministra finansów o przekazanie jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych. Minister finansów na tej podstawie wyemituje obligacje skarbowe i przekaże je zgodnie z decyzją wskazaną w uchwale KRRiT wskazanym jednostkom.

Według autorów noweli ustawy, rekompensata, która mogłaby na tej podstawie przysługiwać jednostkom publicznej radiofonii i telewizji za lata 2018 i 2019, wyniosłaby ponad 1 mld 913 mln zł. Zaproponowali jednak, by rekompensata z tytułu ubytków wpływów z opłat abonamentowych za lata 2018-19 wyniosła 1 mld 260 mln zł.

Przekonując do konieczności lepszego finansowania mediów publicznych w Polsce, posłowie przypomnieli też, że do największego poszerzenia zwolnień z opłat abonamentowych doszło na mocy przepisów, która weszły w życie 1 marca 2010 r. Ich zdaniem już wówczas wskazywano, że przepisy te godzą w konieczność "zapewnienia adekwatnego finansowania realizacji misji publicznej radiofonii i telewizji", stąd w rezultacie pojawiła się potrzeba wypracowania mechanizmu mającego zrekompensować ubytek wpływów.

"W przeciwnym razie nie zostanie wykonany obowiązek państwa zapewnienia warunków finansowych dla realizacji misji publicznej radiofonii i telewizji" - wskazali posłowie.

Przywołali też dane GUS, według których 96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik TV, ale ok. połowa polskich gospodarstw nie zarejestrowała odbiornika telewizyjnego lub radiowego, natomiast wśród tych, którzy zarejestrowali odbiornik, większość stanowią osoby zwolnione z opłaty. Według KRRiT na koniec 2017 r. spośród 6,7 mln zarejestrowanych abonentów było 3,6 mln zwolnionych z opłat abonamentowych, na ok. 13,6 mln ogółu gospodarstw domowych w Polsce. Oznacza to, że w ramach 50 proc. gospodarstw domowych, które zarejestrowały odbiorniki - 53,7 proc. korzysta ze zwolnień.

Zdaniem posłów realnie opłaty abonamentowe wnoszone są przez ok. 13 proc. społeczeństwa. "W rezultacie finansowanie mediów publicznych w Polsce od lat utrzymuje się na niedostatecznym poziomie. Poszerzanie kręgu osób zwolnionych z opłat abonamentowych i ułatwienie korzystania przez niektóre z tych osób ze zwolnień zasadniczo pogłębiło ten niedostatek i przyczyniło się do stanu systematycznego, kumulującego się niedofinansowania polskiej publicznej radiofonii i telewizji" - podkreślili posłowie PiS.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

autor: Maciej Zubel, Katarzyna Krzykowska

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 plutarch

"Andrzeju" - fajny kawałek zespołu Nocny Kochanek (Woodstock 2017) :-)

! Odpowiedz
7 12 _jasko

Media prywatne, ale te powiązane z PiS, też nie mogą narzekać. Płynie do nich spory strumień pieniędzy z dotacji ministerstw oraz spółek skarbu państwa.

! Odpowiedz
13 19 jes

Nie chciało się płacić abonamentu to zapłaci się daninę. I to na jak szczytny cel. Wszyscy zrzucimy sie na tubę PiS'u i Kurskiego.

! Odpowiedz
21 27 ernst

Przysłowiowy nóż w kieszeni się otwiera ! To grabież obywateli w majestacie prawa !
Ludzie (słusznie zresztą) nie chcą placić na tę bezczelną i bezwstydną propagandę Kurskiego, a rządzacy wsperają tę skompromitowaną do szpiku instytucję pieniędzmi zebranymi z podatków obywateli ! Niech płacą na to badziewie tylko ci którzy to oglądają, a nie zmuszać ludzi do haraczy na to dno ! ! !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 27 prezes_jan

Dlaczego ktoś kto nie ogląda tej publicznej propagandy ma płacić abonament?

! Odpowiedz
9 14 zenonn

Dlaczego garstka ludzi płaci abonament RTV a reszta nie.
Zagrabiony abonament uczciwe państwo powinno zwrócić płacącym.
Są tacy co zagłosują na propagandę?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne