REKLAMA

Media: populacja Chin zacznie się zmniejszać przed 2025 r.

2022-07-25 03:26
publikacja
2022-07-25 03:26
Media: populacja Chin zacznie się zmniejszać przed 2025 r.
Media: populacja Chin zacznie się zmniejszać przed 2025 r.
fot. Stringer / / Reuters

Przyrost populacji Chin znacznie zwolnił i oczekuje się, że przed 2025 r. populacja zacznie się zmniejszać, podał w poniedziałek wspierany przez państwo tygodnik Global Times, powołując się na wysokiego urzędnika Narodowej Komisji Zdrowia.

Dane dotyczące urodzeń opublikowane późno w niedzielę pokazały, że liczba nowych urodzeń w 2021 r. była w kilku prowincjach najniższa od dziesięcioleci.

Liczba urodzeń w centralnej prowincji Hunan spadła poniżej 500 000 po raz pierwszy od prawie 60 lat, podał Global Times. Tylko południowa prowincja Guangdong w Chinach miała ponad milion nowych urodzeń.

Chiny walczą o odwrócenie szybkiego spadku przyrostu naturalnego populacji, ponieważ wielu młodych ludzi decyduje się nie mieć dzieci ze względu na czynniki ekonomiczne i społeczne, w tym wysokie koszty ekonomiczne i presję w pracy.

Oczekuje się, że populacja Chin zacznie się kurczyć w latach 2021-2025, podał Global Times, powołując się na Yanga Wenzhuanga, szefa ds. populacji i rodziny w Narodowej Komisji Zdrowia.

Niekorzystnego trendu demograficznego nie zdołała odwrócić przeprowadzona w ubiegłym roku zmiana w chińskim prawie zezwalająca kobietom na posiadanie trojga dzieci. Wiele kobiet twierdzi, że zmiana nadeszła za późno i że nadal mają niewystarczające gwarancje bezpieczeństwo pracy i równości płci, pisze Global Times. (PAP)

wr/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
przedsiebiorca30
Nie trzeba było wielkiego wysiłku, żeby z dużo bardziej zaufanych źródeł niż państwowy dziennik chiński, dowiedzieć się iż populacja spadnie już w tym roku. W ubiegłym roku wzrost już praktycznie zniknął (0,03%). Dla samych Chin jeszcze istotniejsza jest populacja pracująca, która kurczy się już od kilku lat i to w szybkim tempie Nie trzeba było wielkiego wysiłku, żeby z dużo bardziej zaufanych źródeł niż państwowy dziennik chiński, dowiedzieć się iż populacja spadnie już w tym roku. W ubiegłym roku wzrost już praktycznie zniknął (0,03%). Dla samych Chin jeszcze istotniejsza jest populacja pracująca, która kurczy się już od kilku lat i to w szybkim tempie sięgającym kilku milionów rocznie. Od szczytu spadła o ponad 30 mln. Imigranci się tam póki co nie pchają, więc i wzrost jakościowy, a nie tylko ilościowy na jakim lubią się skupiać Chińczycy, też będzie coraz trudniejszy. Nie ukrywam, że to dobre dla nas wszystkich wiadomości. O ile ludziom w tym kraju życzę dobrze to dopóki nie zmienią sobie dyktatury i nie staną się mniej agresywni, lepiej aby nie byli za mocni, bo robią jedynie niepotrzebne zamieszanie na świecie. Drugiej Rosji, w gorszym wydaniu, nikt chyba nie chce.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki