Media o planowanej fuzji Deutsche Banku i Commerzbanku: bezsens

2019-03-19 12:34
publikacja
2019-03-19 12:34

Bezsensowna fuzja - tak komentuje we wtorek berliński dziennik "Tagesspiegel" plany połączenia dwóch największych niemieckich prywatnych banków: Deutsche Banku i Commerzbanku. "Stuttgarter Zeitung" dodaje, że wielkość nie oznacza odporności na wstrząsy.

/ fot. Kai Pfaffenbach / Reuters

"Obecnie Deutsche Bank i Commerzbank trzymają się nawzajem w szachu konkurując cenami i ofertami. Jeśli dwa giganty się połączą, to rolę tę będą musiały przejąć kasy oszczędności i banki spółdzielcze. Nie jest to dobry scenariusz" - pisze lewicowo-liberalny "Tagesspiegel". "Gdyby nowy superbank był silny i zdrowy, można byłoby to zaakceptować. Ale obie instytucje finansowe nie pozbędą się problemów tylko dlatego, że się połączą" - dodaje.

Dwa największe prywatne banki RFN - Deutsche Bank i Commerzbank - rozpoczęły w poniedziałek rozmowy na temat fuzji. Na połączenie gigantów, które od lat notują straty, naciska niemiecki rząd. Giełda zareagowała pozytywnie na wiadomość o planowanej operacji.

"Politycy dają się najwyraźniej olśnić wielkością. W czasach kryzysu finansowego obowiązywała przecież zasada: too big to fail (za duży, żeby upaść - PAP). Co oznaczało po prostu, że w razie wątpliwości bank był ratowany przez podatnika" - przypomina "Stuttgarter Zeitung" wydawany na południu Niemiec. "Ale to już przeszłość. To, że zapomina się o doświadczeniach Lehman Brothers jest niesłychane" - oburza się dziennik.

Wicekanclerz Niemiec i minister finansów Olaf Scholz (SPD), który naciska na fuzję uważa, że należy wzmocnić niemiecki sektor bankowy, gdyż tylko wtedy będzie on w stanie konkurować z globalnymi graczami. Dodatkowo, skarb państwa wciąż posiada 15 proc. akcji Commerzbanku, które dostał w zamian za uratowanie go przed bankructwem w 2009 roku.

Inaczej widzi to gospodarczy dziennik "Handelsblatt". "Gorzka prawda jest taka, że Deutsche Bank jest skazany na sukces w rozmowach z Commerzbankiem. Wyjście z trudności o własnych siłach trudno sobie wyobrazić" - diagnozuje gazeta. "Powody są różne, ale można je sprowadzić do wspólnego mianownika: rynek kapitałowy stracił wiarę, że Deutsche Bank może sobie poradzić sam z wyjściem z bagna" - dodaje.

Giełdowa wartość Deutsche Banku wynosi obecnie około 16 mld euro. Znalazł się on w pierwszej dziesiątce rankingu firm przynoszących największe straty akcjonariuszom w 2018 roku. Papiery koncernu straciły na wartości 56 proc. (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
tantael
Czas zamknąć wszystkie konta w mBanku.... Firmowe i prywatne.
a-zet
mBank należy do Commerzbanku
kimdzongtusk
Jak dwóch bankrutów się zaprzyjażni to nie staną sie z tego powodu finansowo bogaci, choć przyjażń jest rzeczą bezcenną
zyga.
Deutsche czy Comerzbank to bankruci od 10lat którzy z dnia na dzień żerują na haśle za duży żeby upaść Niemcy Włosi Hiszpanie to państwa pogrążone w haosie zadłużenia a fuzja tych dwóch banków to pogrążenie dalsze niemieckiego podatnika
Aż dziwne że tam jeszcze nie ma takich zamieszek jak we Francji .
kimdzongtusk
NEOLIBERALIZM : zyski prywatne, koszty i straty publiczne.
open_mind
I jeszcze raz, bo problem to pada-ka i jak uniknąć spod totalnego topora bankructwa: Deutsche Bank aby uchronić się przed pada-ką totalną a wiadomo to prawa ręka niemieckiego rządu połączy się z Commerzbank i to na sto procent jest pewne, co się stanie z największymi na świecie funduszami pracowniczymi po których I jeszcze raz, bo problem to pada-ka i jak uniknąć spod totalnego topora bankructwa: Deutsche Bank aby uchronić się przed pada-ką totalną a wiadomo to prawa ręka niemieckiego rządu połączy się z Commerzbank i to na sto procent jest pewne, co się stanie z największymi na świecie funduszami pracowniczymi po których w Deutsche Bank nawet nie ma śladu ? Ano po to jest to połączenie i nowy zarząd zabeczy że wszystko jest pod kontrolą , hi hi do czasu jak ludzie nie będą chcieli ich podjąć i w tym jest ich głowa aby im to z głów wybić.
jacek-19
"Obecnie Deutsche Bank i Commerzbank trzymają się nawzajem w szachu konkurując cenami i ofertami. Jeśli dwa giganty się połączą, to rolę tę będą musiały przejąć kasy oszczędności i banki spółdzielcze. Nie jest to dobry scenariusz" - i to jest glowny problem .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki