Media: nie będzie dialogu USA-KRLD bez szczytu przywódców w tym roku

Nie będzie szans na dialog pomiędzy USA a Koreą Płn., jeśli jeszcze w tym roku nie odbędzie się kolejny szczyt z udziałem przywódców tych krajów, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una – ocenił w środę wydawany w Japonii, popierający Pjongjang dziennik „Dzoson Sinbo”.

Władze Korei Płn. naciskają na Stany Zjednoczone, aby zmieniły swoje stanowisko w negocjacjach nuklearnych, które utknęły w martwym punkcie po drugim szczycie z udziałem Trumpa i Kima w Hanoi w lutym bieżącego roku. Strony nie doszły tam do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego zniesienia sankcji nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia.

„Korea Północna cierpliwie czeka na odważną decyzję USA, a jednocześnie jest przygotowana na obranie +nowej drogi+” - podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, cytując „Dzoson Sinbo”.

Urzędnicy z Korei Płn. sugerowali, że ich kraj może wznowić zawieszone obecnie próby broni jądrowej i testy rakiet balistycznych dalekiego zasięgu, jeśli rokowania z USA nie posuną się naprzód. Kim Dzong Un wyznaczył Waszyngtonowi termin do końca roku na przedstawienie nowych propozycji. „Szanse na dialog znikną, jeśli do tego czasu nie odbędzie się trzeci szczyt” - napisał „Dzoson Sinbo”.

W ubiegłym tygodniu południowokoreański wywiad ocenił, że kolejna runda roboczych rozmów pomiędzy USA a Koreą Płn. może się odbyć w listopadzie lub najpóźniej w grudniu. Poprzednie takie spotkanie w październiku w Sztokholmie zakończyło się fiaskiem, a urzędnicy z Pjongjangu zarzucili Amerykanom, że nie przedstawili żadnych nowych propozycji.

Członkowie zespołu ds. wywiadu w południowokoreańskim parlamencie wspomnieli również o możliwości zorganizowania w grudniu kolejnego spotkania z udziałem Kima i Trumpa. Agencja wywiadowcza w Seulu oświadczyła jednak w komunikacie, że nie odnosiła się szczegółowo do daty ewentualnego trzeciego szczytu przywódców obu państw.

Korea Północna dokonała niedawno swojej 12. w tym roku próby pocisków. W październiku północnokoreańskie media informowały o skutecznej próbie nowej rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego. Pjongjang oskarża Waszyngton o prowadzenie przeciwko niemu „wrogiej polityki” i potępia wspólne manewry wojskowe USA i Korei Płd.

Andrzej Borowiak

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil