Media: jest drugie zawiadomienie ws. propozycji korupcyjnej w KNF

Do prokuratury zostało złożone drugie zawiadomienie ws. oskarżeń Leszka Czarneckiego wobec szefa KNF - podało Radio Zet. Dodało, że dotyczy doradcy prezydenta i prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisława Sokala.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Jak podało Radio Zet, Sokal "według zawiadomienia miał lobbować w KNF na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku i odkupienia go za symboliczną kwotę przez inny bank".

"Mecenas Roman Giertych udowadnia w zawiadomieniu, że 8 listopada sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo Bankowe, który przewiduje przejmowanie banków decyzją administracyjną KNF" - poinformowała rozgłośnia.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego przewodniczący KNF, w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. O sprawie napisał też we wtorek "Financial Times".

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Na środę rano do KPRM Chrzanowskiego wezwał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zażądał też natychmiastowych wyjaśnień od szefa KNF oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji. Chrzanowski poinformował we wtorek po południu PAP, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji. Premier przyjął we wtorek dymisję szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek, że w godzinach porannych wydał polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego.

"Wskazałem też wstępną kwalifikację prawną, art. 231 par. 2 Kodeksu karnego. To jest przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią" - podał Ziobro. Powtórzył, że "jest to wstępna kwalifikacja, która w trakcie prowadzonego śledztwa może ulegać zmianie". (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 21 turysta2017

Autorytet KNF budowany latami właśnie legł w gruzach. Nadzór oparty na "szumidełkach", przecież to jest kompromitacja na skalę światową.

! Odpowiedz
0 1 oloch

KNF był tylko autorytetem dla tych, którzy nie mieli z nim do czynienia. KNF jest od wielu wielu lat wielką lipą.

! Odpowiedz
2 12 jes

I to by było na tyle odnośnie KNF, jak nieraz tu było pisane, że to instytucja wspierająca dużych, co samo tłumaczy, że smarował nie tylko LC. Powinno się teraz przeglądnąć wszystko wstecz jak np. Yawal itp.

! Odpowiedz
8 32 grzegorzkubik

Pani Leszku. Teraz się Pan przekona jak i Pana spotka los. Jak Pan myśli czy w przyszłym roku Pana banki jeszcze będą:))

! Odpowiedz
58 83 karek2

swoje banki Czarnecki i tak sprzeda za 1 grosz będąc zwyczajnym bankrutem. To co za PO można było kręcić, teraz jest niemożliwe do realizacji .Stąd wynika cała akcja byłego donosiciela, bo w jego uczciwość i postawę obywatelską zwyczajnie nie wierzę.

! Odpowiedz
14 17 jes

Troll pisowski zaraz nam udowodni, że PiS celowo wstawił "tego który się wysłowić nie umie" do KNF aby wykryć przekręty PO.

! Odpowiedz
78 134 pluto85md

W sumie jakby sie przyjrzec przejeciu Bogdanki przez Enea, czy czesci udzialow w Solarisie, albo tzw. repolonizacja PKL, to szantaz jest coraz istotniejsza czescia transakcji przez panstwowe instytucje i spolki.

Sprzedajcie nam akcje bo wypowiemy umowe -przypadek Bogdanki...
Dajcie nam czesc udzialow bo reaktywujemy Autosan -przypadek Solaris...
Odsprzedajcie nam spolke bo tatrzanski park narodowy wypowie wam umowy na slupy podtrzymujace kolejke -przypadek PKL...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
110 93 wektorwg

Co zrobić dobra zmiana. Po nas tylko potop

! Odpowiedz
40 114 areoplan89

tylko to jest pokłosie wyprzedawnictwa przez poprzednie elyty które myślały że szczęśliwy ten co nic nie ma.W każdym razie czarniecki jako stary agent, różnymi scieżkami dowiedział się co na niego szykują i razem ze swoją barykadą wyczekali odpowiedni moment bo jak wytłumaczyć że do prokuratury poszedł dopiero dziś?

! Odpowiedz
53 34 kamilp141 odpowiada areoplan89

A co za roznica kiedy poszedl.. Nie musial wcale isc. To jest najmniej istotne z tego wszystkiego.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil