Media: Władze Korei Płn. uznały „pilną potrzebę” importu żywności

Władze Korei Płn. oceniły w dokumencie, do którego dotarły niedawno zagraniczne media, że w kraju występuje „pilna potrzeba” importu żywności, by zapobiec jej niedostatkom – podał w piątek południowokoreański dziennik „Dzoson Ilbo”.

(Kyodo)

Produkcja zbóż w Korei Płn. spadła w ubiegłym roku o ok. 10 proc. i występuje „pilna potrzeba” importu żywności oraz opracowania planu zwiększenia jej produkcji – napisano w okólniku północnokoreańskiego MSZ, do którego dotarła amerykańska strona internetowa NK News, specjalizująca się w analizie sytuacji w tym izolowanym azjatyckim kraju.

Korea Płn. poprosiła w lutym ONZ o pomoc żywnościową, by zapobiec potencjalnemu kryzysowi wyżywienia. Urzędnicy Pjongjangu twierdzą, że w kraju może w tym roku zabraknąć 1,4 mln ton żywności. Według danych ONZ ok. 10,5 mln obywateli Korei Płn., czyli 41 proc. populacji tego kraju, potrzebuje pomocy żywnościowej.

„Gospodarka Korei Płn. skurczyła się o 3,5 proc. w 2017 roku i o 5 proc. w roku 2018, inajprawdopodobniej będzie się dalej kurczyć w tym roku” - powiedział badacz z Koreańskiego Instytutu Zjednoczenia Narodowego w Seulu, Czo Han Bum, cytowany przez „Dzoson Ilbo”.

Według tej gazety nie ma jednak na razie żadnych oznak masowego głodu, a ceny zbóż na północnokoreańskich targach utrzymują się na stabilnym poziomie.

Zdaniem ekspertów północnokoreańska gospodarka silnie odczuwa międzynarodowe sankcje, nałożone na Pjongjang za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. Sankcje ograniczyły m.in. dostawy ropy i innych paliw, uderzając w północnokoreański przemysł. Obroty handlu zagranicznego znacznie spadły z powodu zakazu eksportu węgla, stali, owoców morza i tekstyliów.

Pjongjang domaga się zniesienia większości sankcji, argumentując, że wykonał już pewne „gesty dobrej woli” związane z denuklearyzacją. Władze USA żądają jednak „całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej” denuklearyzacji i wykluczają możliwość zniesienia sankcji, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w tym kierunku.

Prezydent USA Donald Trump obiecywał przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Unowi pomoc w rozwoju gospodarczym jego kraju, pod warunkiem, że całkowicie zrezygnuje on z broni jądrowej. Lutowy szczyt z udziałem Trumpa i Kima w Hanoi nie przyniósł jednak porozumienia w sprawie denuklearyzacji, a negocjacje utknęły w martwym punkcie i obecnie nie jest jasne, kiedy mogą zostać wznowione.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ jo/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 kaczka-po-smolensku

światem rządzą bandyci mniejsi więksi ale zawsze bandyci ,za zagłodzenie narodu Kim powinnien odpowiedzieć.

! Odpowiedz
2 7 jkendy

Zaraz pojawi się Ajwaj i napisze że Korea Północna to najlepszy kraj na świecie tylko Amerykanie robią im na złość i dlatego nie maja co jeść.

! Odpowiedz
2 3 wektorwg

Emtpty Poproś o azyl w Korei płn a potem nam zreferuj....

! Odpowiedz
9 3 empty1900

Wielki głód w latach 90tych pozwala mi się doszukiwać drugiego dna , reżim koreański nigdy nie przejmował się ludźmi , a teraz prosi o pomoc ? Coś mi tu śmierdzi, czyżby Amerykanie dogadali się z Chinczykami co do problemu zwiazanego z suwerennością finansową Korei północnej ? Rotchildowie już zacierają ręce :)

! Odpowiedz
0 24 hollender69

Po Kimie nie widać żeby był niedożywiony.

! Odpowiedz
0 21 dziki_losos

A najbardziej ucierpią na tej politycznej grze... niewinni obywatele.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil