Media: Rosjanie wspierali finansowo brytyjskich konserwatystów

Dziewięciu rosyjskich biznesmenów, którzy przekazali pieniądze Partii Konserwatywnej, zostało wymienionych w poufnym raporcie wywiadowczym na temat rosyjskiej tajnej działalności w Wielkiej Brytanii - ujawnił w niedzielę "Sunday Times". Downing Street wstrzymuje publikację raportu, który został sporządzony przez parlamentarny komitet ds. wywiadu i bezpieczeństwa.

(fot. Henry Nicholls / Reuters)

Według "Sunday Times", w raporcie uwzględnieni zostali oligarchowie i inni zamożni darczyńcy konserwatystów, przy czym niektórzy z nich mają bądź mieli bliskie związki z obecnym premierem Borisem Johnsonem. Np. Aleksander Temerko, który pracował dla rosyjskiego ministerstwa obrony, a o Johnsonie mówił jako o "przyjacielu", w ciągu ostatnich siedmiu lat przekazał konserwatystom ponad 1,2 mln funtów.

W raporcie ma być wymieniony także Aleksander Lebiediew, były szpieg KGB w Londynie, któremu ostatni rząd Partii Pracy zezwolił na zakup gazety "London Evening Standard". Syn Lebiediewa, Jewgienij, zapraszał Johnsona, gdy ten był ministrem spraw zagranicznych na przyjęcia w należącym do rodziny zamku w pobliżu Perugii we Włoszech. Przyszły premier najwyraźniej w kwietniu 2018 r. podróżował bez ochroniarzy, którzy zwykle towarzyszą najważniejszym ministrom.

Największym rosyjskim darczyńcą torysów ma być Lubow Czernuchina, żona Władimira Czernuchina, byłego sojusznika prezydenta Rosji, Władimira Putina. Zapłaciła ona 160 tys. funtów w zamian za mecz tenisowy z Johnsonem i tylko w ostatnim roku przekazała partii ponad 450 tys. funtów.

Jak pisze "Sunday Times", brytyjskie agencje wywiadowcze są "wściekłe" z powodu opóźnienia w publikacji raportu, ponieważ środki w celu ochrony informacji szczególnie istotnych zostały już podjęte.

Nie wiadomo, czy nazwiska darczyńców Partii Konserwatywnej są wymienione w części publicznej raportu, czy też zostały one umieszczone w poufnym załączniku, który pozostanie tajny na stałe.

Brytyjski rząd uzasadnia zwłokę w publikacji raportu tym, że potrzebuje więcej czasu na jego zredagowanie i nie ma w tym żadnych ukrytych podtekstów. Laburzystowska opozycja oskarża jednak rząd, że specjalnie nie chce publikować go przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami parlamentarnymi, gdyż opinia publiczna dowie się na temat związków Partii Konserwatywnej z Rosjanami.

Raport ISC powstał w wyniku 18-miesięcznego dochodzenia, opierającego się na rozmowach z członkami służb wywiadowczych oraz niezależnymi ekspertami.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 poundland

Rosyjski test brytyjskiej demokracji

https://gf24.pl/wydarzenia/swiat/item/2348-rosyjski-test-brytyjskiej-demokracji?fbclid=IwAR3X6wrQRjBxKDx9-8ppmYqF-ce5BSTlgBI0SoGQYVc0DxhhxVlJTbqPYd0

! Odpowiedz
1 5 ajwaj

To to zadna sensacja :)

Jak sie okazuje Rosjanie kontroluja juz wszystkie partie GB.
Konserwatysci oskarzyli Labour Party Jemeremy Corbyna o stalinizm
Boris Johnson ma niby tez kase z Kremla
A 2 glówne partie oskarzyly separatystów Szkocji i Irlandii o to samo i vice versa :)

Brak koordynacji u Rosofeników robi GB kabaret ultra-smiesznym

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 10 jes

Jak pisałem o tym wcześniej to ajajwajek, talmudzik i trollmasterek prawie się nie zapluli, tak zaprzeczali. To samo dotyczy partii ekologicznych.

! Odpowiedz
28 9 zan

Jakoś nigdy Izraelczycy nie są oskarżani o wtrącanie w sprawy różnych państw, choć jawnie układają listy polityków których sobie nie życzą widzieć w danym państwie. Zgroza. Taki rozdzwięk między tym co jest naprawdę, a co trąbią media. Prosta zasada: rządzi ten którego nie wolno krytykować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 26 jkendy

Izrael to jest demokratyczne państwo a Rosja dyktatura mordująca własnych obywateli. Patrz Niemcow.

! Odpowiedz
7 3 getinmone odpowiada jkendy

chyba upadles na glowe. izrael dopuszcza sie w Palestynie o wiele gorszych rzeczy niz ruscy . Nie popieram ani tego, ani tego, ale gadanie, ze kazdy, kto nie jest z UE- jest z ruskimi, to zwykly populizm. Niepotwierdzony niczym w tym wypadku, sam artykuł ma pól strony. heh

! Odpowiedz
4 28 prs

Pomijajac wszelkie informacje, takie czasy ze kazde info moze byc fake news-em, jedno jest zawsze pewne - Rosja zawsze bedzie sie wtracac w wybory obcych panstw.
Polska, Anglia, Stany - zadna roznica.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
28 35 mith21

Moskwa wspiera ruchy psycho prawicowe w Europie. W Polsce pomogła PiSowi dojść do władzy. Następnie w TVP zainstalowali swoich propagandystów - widać to po ostatnich wpisach na TVPInfo gdzie przekaz dani pokrywa się z językiem propagandy Moskwy.

! Odpowiedz
26 21 zan

Najbardziej antyrosyjska i proamerykańska partia została właśnie przez ciebie określona jako wyniesiona do władzy przez Moskwę. I ty piszesz o kimś "psycho"? Odlecieliście z tą propagandą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil