REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Media: Rafineria w Leunie ograniczy import rosyjskiej ropy, a w 2023 r. zaprzestanie go w ogóle

2022-05-25 21:17
publikacja
2022-05-25 21:17
Media: Rafineria w Leunie ograniczy import rosyjskiej ropy, a w 2023 r. zaprzestanie go w ogóle
Media: Rafineria w Leunie ograniczy import rosyjskiej ropy, a w 2023 r. zaprzestanie go w ogóle
/ Reuters

Rafineria w niemieckiej Leunie należąca do Totalenergies do końca br. zmniejszy pobór rosyjskiej ropy, a od 2023 r. nie będzie jej w ogóle sprowadzać - poinformował w środę prezes koncernu Patrick Pouyanne - przekazał Reuters.

W środę w Paryżu prezes francuskiego koncernu Totalenergies Patrick Pouyanne poinformował akcjonariuszy, że należąca do spółki rafineria w Leunie zmniejszy pobór rosyjskiej ropy przez ropociąg Przyjaźń, ponieważ rozpoczęto prace nad przesyłem dostaw przez polski port w Gdańsku.

"Drużba zasila nie tylko Leunę, ale także rafinerię PCK Schwedt, której większościowym właścicielem jest rosyjski Rosnieft" - przypomniała agencja Reuters.

Poyanne powiedział, że zużycie rosyjskiej ropy w maju br. spadło do poziomu 555 tys. ton mocy przerobowej rafinerii w zakładzie, co oznacza spadek z 900 tys. ton w październiku ubiegłego roku i 800 tys. ton w lutym.

"W grudniu 2022 roku pozostanie nam 450 0000 ton z kontraktów, które musimy zrealizować - o ile w międzyczasie nie zostaną podjęte sankcje - a od 2023 roku będzie to już zero" - powiedział Poyanne.

Poyanne poinformował również, że Totalenergies zarezerwowała możliwości transportowe na poziomie około 700 tys. ton z Gdańska do Leuny, zgadzając się na zwiększenie kosztów, powiedział Poyanne. Ropa, która zastąpi dostawy z Rosji, ma pochodzić głównie z rejonu Morza Północnego, ale spółka może również sprowadzić dostawy z Afryki lub innych miejsc - zaznaczył szef koncernu.

"Firma prowadzi również rozmowy z rządem niemieckim na temat współpracy w zakresie opcji dostaw dla (rafinerii - PAP) Schwedt, aby spróbować pozyskać brakujące 100 lub 200 tys. ton w ten sposób, dodał Poyanne, nie rozwijając tematu" - napisano w depeszy. Jak przypomniała agencja niemiecki minister gospodarki Robert Habeck pracuje nad rozwiązaniami dla Schwedt, które obejmują wykorzystanie krajowych rezerw ropy naftowej oraz wykorzystanie niemieckiego portu w Rostocku i ewentualnie w Gdańsku.

Pakiet większościowy tamtejszej rafinerii (54,17 proc.) posiada rosyjski koncern naftowy Rosnieft". Pozostałymi udziałowcami są Shell (37,5 proc.) i Eni (8,33 proc.) - wskazał Ośrodek Studiów Wschodnich w biuletynie z 18 maja. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (1)

dodaj komentarz
polonu
każdy kupuje towar gdzie mu pasuje , o czym tu pisać , jeden kupi drożej drugi taniej tak to jest rozsądny kupuje tam gdzie zapłaci mniej i to dotyczy wszystkich towarów nie tylko ropy , .bo jeżeli ktoś kogoś zmusza do kupna drogiego towaru to coś jest nie tak .

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki