REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Media: Putin i Erdogan wspierają plan wysyłania migrantów z Białorusi

2021-11-08 21:59
publikacja
2021-11-08 21:59
Media: Putin i Erdogan wspierają plan wysyłania migrantów z Białorusi
Media: Putin i Erdogan wspierają plan wysyłania migrantów z Białorusi
fot. Mikhail Klimentyev/Russian Presidential Press and Information Office/TASS / / FORUM

W ciągu ostatnich sześciu tygodni przez Białoruś przybyło do Niemiec ponad 6 tys. uchodźców. Według informacji dziennika "Bild" przemytnicy działają według białoruskiego planu "ataku na UE", który popierają prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan.

Putin i Erdogan "mają zapewnić wsparcie logistyczne, jeśli chodzi o jak najszybszy przelot jak największej liczby migrantów do Mińska", aby stamtąd mogli się oni "przedostać się przez granice UE" - pisze w poniedziałek "Bild".

Kilku wysokich rangą berlińskich urzędników ds. bezpieczeństwa potwierdziło w rozmowie z "Bildem", że rosyjski Aerofłot (51 procent udziałów państwowych) i tureckie Turkish Airlines (49 procent udziałów państwowych) "w decydującym stopniu przyczyniają się do lotniczego przemytu (migrantów) na Białoruś".

Szef federalnego związku policji Heiko Teggatz również potwierdził w rozmowie z dziennikiem: "Aeroflot i Turkish Airlines odgrywają główne role w przemycie".

Teggatz obawia się, że UE "bardzo trudno będzie nałożyć sankcje na zaangażowane (w ten proceder) linie lotnicze", ponieważ odgrywają one ważną rolę w ruchu lotniczym w Unii Europejskiej; łatwiej będzie ukarać białoruskie linie lotnicze "Belavia".

Od ubiegłego tygodnia do końca marca na lotnisku w Mińsku obowiązuje zimowy rozkład lotów. "Pokazuje on oszałamiającą liczbę 57 lotów tygodniowo na Bliski Wschód, w tym do tak egzotycznych miejsc jak Erbil w północnym Iraku, Damaszek w ogarniętej wojną domową Syrii i Ras Al-Chajma w najbiedniejszym z Emiratów Arabskich" - pisze dziennik.

Podczas gdy "większość miejsc docelowych lotów lub domniemanych punktów odbioru nielegalnych migrantów jest obsługiwana przez Belavię, Turkish Airlines lata dwa razy dziennie ze Stambułu do Mińska, a Aeroflot lata cztery razy dziennie z Moskwy do stolicy Białorusi" - podaje "Bild".

Dziennik "Welt" poinformował, że "w najbliższym czasie loty z Bliskiego Wschodu mogą być obsługiwane przez pięć kolejnych lotnisk na Białorusi. Zostałyby one przekształcone z lotnisk krajowych w międzynarodowe. Jedno z nich znajduje się w Grodnie, zaledwie 20 kilometrów od granicy z Polską". Co więcej, "migranci nie tylko przybywają bezpośrednio z Bliskiego Wschodu, ale także przez Moskwę".

"Welt" cytuje w poniedziałek rzeczniczkę niemieckiego MSZ, która poinformowała, że istnieją "sygnały, iż reżim w Mińsku ciągle wysyła ludzi na granicę, częściowo siłą, pomimo niesprzyjających warunków i zimowych temperatur". Trwają prace nad wspólną odpowiedzią UE "na to perfidne i nieludzkie zachowanie (prezydenta Białorusi Alaksandra) Łukaszenki".

Białoruś odrzuca jednak wszelkie oskarżenia o organizowanie napływu nielegalnych migrantów do graniczących z nią krajów UE. Według oficjalnej narracji białoruskich władz obywatele krajów Bliskiego Wschodu, którzy w ostatnich miesiącach masowo przylatują na Białoruś, by później nielegalnie przekroczyć granicę z UE, to turyści, którzy w kraju przebywają legalnie.

Z Berlina Berenika Lemańczyk 

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (27)

dodaj komentarz
mnm1
Podziwiajcie analizę naszego przenikliwego polityka z VIII br.:
"Jak ja słyszę pana premiera Glińskiego który, jedyny pomysł jaki mają na tę sytuację na granicy, to wypowiadanie tych słów, które są kompromitujące, że „Polska obroni się”, tak jakby ci ludzie nam wojnę wypowiedzi. To są biedni ludzie,
Podziwiajcie analizę naszego przenikliwego polityka z VIII br.:
"Jak ja słyszę pana premiera Glińskiego który, jedyny pomysł jaki mają na tę sytuację na granicy, to wypowiadanie tych słów, które są kompromitujące, że „Polska obroni się”, tak jakby ci ludzie nam wojnę wypowiedzi. To są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi. I nie trzeba robić tak obrzydliwej propagandy, wymierzonej w migrantów, bo to są ludzie, którzy potrzebują pomocy."
D. Tusk
darius19
Unia ze swoim dobrobytem i demokracja - boli rezimy. Zly i niebezpieczny, dla nich przyklad. Ale "ajwaj_" uzasadni bandyckie metody rodem ze wzorowych demokracji wschodnich Bialorusi i Rosji.
ajwaj_
Te
dalej "ajwajów" na rózowych forach szukasz
wciagaj szpileczki lila i na A2
pozhoga
No tak, das Bild widzi związek tej wojny przeciw Polsce z Putinem i Erdoganem. Związku z ,,Herzlich wilkommen" und ,,Sozialstaat" nie widzi. Związku z siłą targowicy w bulandyjskim państwie mandatowym (zwłaszcza w jego mediach) też nie widzi.
majmun
Piszcie co chcecie, ale rozwiązanie tego problemu to jest być albo nie być UE. Mamy niestabilność geopolityczną która się pogłębia, poważne problemy gospodarcze i lada moment kilkadziesiąt tysięcy ludzi w lesie przy ponad minus 20 stopniach, umierających w tym kobiety i dzieci. Jak odpowie UE? Bronić granic za wszelką Piszcie co chcecie, ale rozwiązanie tego problemu to jest być albo nie być UE. Mamy niestabilność geopolityczną która się pogłębia, poważne problemy gospodarcze i lada moment kilkadziesiąt tysięcy ludzi w lesie przy ponad minus 20 stopniach, umierających w tym kobiety i dzieci. Jak odpowie UE? Bronić granic za wszelką cenę i pozwolić tym ludziom umierać czy wpuszczać i rozdzielać na poszczególne kraje, a tego nie będzie końca?
zenonn
Zabijać nachodźców na granicy.
Kto ich wysłał? Żydowscy burżuje z USA?
To nie są biedni ludzie. Zapłacili mnóstwo by się tu znaleźć. MOgli od razu kupić wycieczkę do Kolonii czy Berlina, a nie do Mińska.
Nie chcą azylu w Polsce. Ci co chcieli już tu są.
Porównania do Polaków na emigracji są nietrafione.

po_co
Tak swoją drogą można by się w końcu dogadać z Rosją i Turcją tworząc potężny sojusz w Europie. W zasadzie nikomu w Europie nie jest na rękę, że Rosja i Turcja jadą w swoją stronę natomiast wszystkim na świecie ta sytuacja odpowiada bo Europa zamiast się rozwijać wewnętrznie się kłóci.
1984
Jak dogadać się z Rosją gdzie coraz wiecej pomników Stalina? Z Białorusią gdzie ciagle istnieje pomnik Dzierżyńskiego przed ichną siedzibą KGB? Z Turcją która powoli wycofuje się z reform Ataturka (patrz Hagia Sophia)? Oni wszyscy już dawno zdecydowali się iść na wschód, nie geograficzny ale mentalny. Car, sułtan Jak dogadać się z Rosją gdzie coraz wiecej pomników Stalina? Z Białorusią gdzie ciagle istnieje pomnik Dzierżyńskiego przed ichną siedzibą KGB? Z Turcją która powoli wycofuje się z reform Ataturka (patrz Hagia Sophia)? Oni wszyscy już dawno zdecydowali się iść na wschód, nie geograficzny ale mentalny. Car, sułtan i satrapa z Mińska. Niedługo to bedą ich oficjalne tytuły, tak daleko się cofnęli w przeszłość.

Szkoda tylko Białorusinów bo to naród mentalnie z zachodu. Ale tak mocno ich wzięto za mordy, że nie mają szans na wyzwolenie.
vonmisses odpowiada 1984
No ale my z naszym obecnym rządem doskonale do tego towarzystwa mentalnie przystajemy. Niestety...
uorenbufet
Przsyłac imigrantów BEZ REJSTROWANIA w Polsce do Niemiec.Chcą do "Dziermany" zapewnic im to.Trzeba problem imigrantów zrzucic na RFN.Oni maja instrumenty nacisku na Putina.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki