REKLAMA

Media: Prezydent Francji wybił ukraińską piłkę na out

2021-04-17 08:52
publikacja
2021-04-17 08:52
fot. Sadak Souici / Forum/ZUMAPRESS.com

"Prezydent Francji wybił ukraińską piłkę na out", "Macron unika wyraźnej odpowiedzi", "Francja nie chce prowokować Moskwy" - pod takimi tytułami francuskie media komentują piątkową telekonferencję z udziałem prezydentów Francji i Ukrainy z kanclerz Niemiec.

"Macron, Merkel i Zełenski wezwali Rosję do wycofania wojsk koncentrowanych w ostatnim okresie na granicy z Ukrainą" - czytamy we francuskich mediach, które przypominają też o "mglistej" obietnicy Macrona, że poruszy sprawę przyjęcia Ukrainy NATO na najbliższym szczycie Sojuszu. "Prezydent Francji wybił ukraińską piłkę na out" – podsumowała komentatorka telewizji informacyjnej France Info TV.

Dzienniki "Le Monde" i "Le Figaro" podkreślają zgodnie, że od dawna planowana, paryska wizyta prezydenta Ukrainy "rozdęta została nieprzewidzianymi wydarzeniami" - jak określają ostatni wzrost napięcia między Moskwą a Kijowem media, wskazując, że "wywołało to pewne zakłopotanie Paryża", który - jak to ujmuje redakcja dziennika "Le Monde": "obawia się prowokowania Moskwy".

Na Kremlu zdają sobie z tego sprawę. Trudno o bardziej jednoznaczne wezwanie niż piątkowy apel Moskwy skierowany do Emmanuela Macrona i Angeli Merkel, by "wywarli nacisk na Kijów w celu zaprzestania prowokacji na granicy z Rosją" - pisze dziennik "Le Parisien".

Prawie wszyscy eksperci i komentatorzy powtarzają za francuską agencją prasową AFP, że tłem wydarzeń na wschodzie Ukrainy jest "burzliwy etap stosunków między USA i Rosją" po objęcia urzędu przez prezydenta USA Joe Bidena.

"Można popierać Ukrainę, ale nie oznacza to zamiaru przyjęcia jej (do UE). To nie jest poważna perspektywa" - ocenił francuski minister ds. Europy Clement Beaune.

Według Philippe’a Geliego z "Le Figaro" wzrost napięcia w relacjach na linii Moskwa-Kijów rozpoczął się od "usztywnienia w stanowisku Kijowa, który zakazał działalności medialnej Moskwy i znów głosi, że pragnie odzyskać stracone terytoria na wschodzie". Na co prezydent Rosji "Władimir Putin zareagował jak pokerzysta pewien swojej karty – jego przygotowania wojenne rzucają Ukrainie wyzwanie: +przejdźcie do działania".

"To impas, w którym Ukraina nie ma nic do wygrania" - podsumowuje komentator. "Członkostwo w NATO nie oswobodzi Ukrainy od geografii, która wymusza, by ten kraj znalazł jakieś modus vivendi z przytłaczająco silnym sąsiadem". "Europa i USA nie pomogą Ukrainie, zmieniając ja w boisko konfrontacji z Rosją" - dodaje.

Powołując się na francuskie źródła dyplomatyczne "Le Figaro" pisze w swym sobotnim numerze, że "prezydent Francji rozumie euroatlantyckie dążenia" Ukrainy, ale musi uwzględniać konieczność znalezienia konsensusu i "całą złożoność sytuacji".

"NATO będzie kiedyś musiało wyjaśnić swe intencje wobec Kijowa" - zauważa konserwatywny dziennik. Jeśli nadal nie będzie konkretów, "Ukraina może zwrócić się ku innym partnerom – Turcji i USA, z zamiarem rozwoju współpracy dwustronnej".

RFI szczególny nacisk kładzie na to, że Władimir Putin odmawia rozmów ze swym ukraińskim odpowiednikiem. "Dlatego Niemcy i Francja muszą rozmawiać ze stronami konfliktu osobno. To znak, że negocjacje są w kryzysie" - powiedział w rozmowie z RFI ukraiński politolog Wołodymyr Fesenko - dyrektor kijowskiego Ośrodka Zaawansowanych Studiów Politycznych Penta.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (46)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
the_mind_renewed
Bo to jest kolaborujący moderator z mediami oficjalnego ścieku.
Ludzie mają nie myśleć tylko pracować i konsumować żeby elity mogły na nich bazować.. Taki krąg życia niewolnika ekonomicznego... Z uśmiechem na twarzy i optymizmem w sercu wykreowanym przez zakłamane media masz tyrać i rodzić potomków (niewolników
Bo to jest kolaborujący moderator z mediami oficjalnego ścieku.
Ludzie mają nie myśleć tylko pracować i konsumować żeby elity mogły na nich bazować.. Taki krąg życia niewolnika ekonomicznego... Z uśmiechem na twarzy i optymizmem w sercu wykreowanym przez zakłamane media masz tyrać i rodzić potomków (niewolników systemu) żeby kolejne pokolenie mogło tyrać na bandę pasożytów nazywanych władzą... Ale sami sobie taki los zgotowaliśmy bo ludzie nie chcą żyć godnie. Ludzie chcą nowy telefon nowe „trampki” Pokazać się na co ich nie stać a mają na kredyt, tak nas nakręcili. To po prostu samo nakręcają się system szczura konsumenta, foliarza.
max5000
Od 1939 r. nic się nie zmieniło w układzie sił w Europie. Tak jak wtedy wszyscy na zachodzie trzęsą portkami na słowo Rosja. Niemcy i Francja są dobrzy ale w straszeniu Polski i Węgier. Ale jak są prawdziwe problemy z agresją Rosji na Ukrainę to chowają się po norach jak szczury.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
300_pala
Wystarczy że Ukraina wejdzie do UE...
Jak poddani Putina zobaczą rosnący dobrobyt na Ukrainie to szybciutko zapragną Ukraińskich paszportów.......................
300_pala odpowiada jpelerj
Tobie nawet wóda nie pomoże
300_pala odpowiada ajwaj_
A co to Białoruś

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki