Media: Johnson brnie w rozbijanie jedności Wielkiej Brytanii

2019-09-10 20:51
publikacja
2019-09-10 20:51

Portugalscy i hiszpańscy komentatorzy wskazują we wtorek, że zawieszenie parlamentu z inicjatywy brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i dążenie lidera konserwatystów do twardego brexitu “jest brnięciem w rozbijanie” wewnętrznej jedności Wielkiej Brytanii.

/ fot. Simon Dawson / Reuters

Komentatorzy portugalskiej telewizji TVI uważają, że zawieszenie na pięć tygodni brytyjskiego parlamentu “jest formą dążenia do skłócania Brytyjczyków”.

“Irlandczycy z północy, Szkoci i Walijczycy nie chcą opuszczać UE. Tylko Anglicy w sondażach wyraźnie popierają brexit. Wraz z opuszczeniem przez Londyn Unii w poszczególnych częściach Zjednoczonego Królestwa zacznie narastać niezadowolenie wobec Anglików, które może wewnętrznie rozsadzać Wielką Brytanię” - przewidują komentatorzy TVI.

Portugalska stacja określa sytuację, którą spowodował brexit, mianem “brytyjskiej wojny domowej” oraz jako “próbę dezintegracji kraju”.

TVI wskazuje, że pomimo “ślepego pędu” Johnsona w kierunku twardego brexitu, to państwa unijne, a nie Wielka Brytania, są lepiej przygotowane do wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

Lizboński dziennik “Diario de Noticias” odnotowuje, że premier Johnson doprowadził do nietypowych sytuacji w brytyjskiej polityce, takich jak zawieszanie parlamentu czy dymisja spikera, a najbliższa przyszłość kraju “stała się nieobliczalna”.

Stołeczna gazeta wskazuje, że zatwierdzony w 2016 r. brexit doprowadził Wielką Brytanię do chaosu politycznego, którego konsekwencje prawne “mogą uderzyć w samego premiera”. “Diario de Noticias” przypomina, że działania Johnsona mogą ostatecznie zostać uznane przez sąd za nielegalne, a on sam aresztowany.

Z kolei hiszpański “El Pais” wskazuje we wtorek, że Johnson nie tylko skłócił brytyjskich parlamentarzystów, ale również członków swojej własnej Partii Konserwatywnej. Madrycka gazeta zarzuca nowemu premierowi celowe brnięcie w kryzys konstytucyjny na Wyspach. “Boris Johnson zaczyna od zamykania ust brytyjskim deputowanym. Bez skrupułów, w czasie jednego z największych kryzysów, jaki Wielka Brytania doświadcza od kilku dekad” - oceniła stołeczna gazeta.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
grab
Może Johnson jest agentem Rosji?
ajwaj
Straszne
O co ma piekna, choc malenka Portugalia do GB ?
Nowy autorytet PISy? :)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki