REKLAMA

Media: Google za pośrednictwem holenderskiej spółki przeniósł 128 mld euro na Bermudy

2021-01-13 17:26
publikacja
2021-01-13 17:26
fot. turtix/Lloyd Carr / Shutterstock

W latach 2012-19 Google za pośrednictwem holenderskiej spółki zależnej przeniósł 128 mld euro na Bermudy. Holenderski fiskus zarobił na transakcjach 25 mln euro, a gigant uniknął w ten sposób prawie 38 mld euro podatków, które musiałby zapłacić w USA - informuje nadawca publiczny NOS.

Konstrukcja podatku dotyczyła opłat za korzystanie z własności intelektualnej Google. Za pośrednictwem spółki zależnej z Irlandii i jednej z Singapuru opłaty te trafiały do Holandii - Google Netherlands Holdings B.V. Następnie holenderska firma przekazała miliardy firmie na Bermudach.

Nadawca Nederlandse Omroep Stichting informuje, że ze względu na elastyczne ustawodawstwo Google nie musiał płacić podatku od opłat licencyjnych, a na Bermudach pieniądze były chronione przed organami podatkowymi.

Łącznie w latach 2012-2019 przez holenderski oddział Google "przepłynęło" ponad 128 miliardów euro opłat licencyjnych. Gdyby te pieniądze trafiły bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych, spółka musiałaby zapłacić tam 38 miliardów euro podatku.

Google odpowiedział NOA, że jego obliczenia są oparte na „fikcyjnym scenariuszu”. Firma twierdzi, że w ciągu ostatnich 10 lat płaciła podatki na całym świecie, 80 proc. z nich w Stanach Zjednoczonych. Jednak ile firma zapłaciła dokładnie z 128 miliardów euro, które trafiły na Bermudy przez Holandię, koncern nie chce poinformować.

NOS podaje, że podatek zostałby zapłacony tylko wtedy, gdyby Google przeniosła pieniądze z Bermudów do Stanów Zjednoczonych. Dlatego firma mówi o "odroczonym" podatku. W ten sposób konto na Bermudach stało się "skarbonką", w której można było przechowywać zyski bez podatku.

Unikanie opodatkowania nie jest nielegalne, ale w ostatnich latach wzrosła presja na międzynarodowe koncerny, aby z tego zrezygnowały. W ostatnich latach różne kraje, m.in. Irlandia, zmieniły swoje ustawodawstwo, aby temu przeciwdziałać.

Nowe przepisy podatkowe zostały również wprowadzone w Stanach Zjednoczonych. W rezultacie pieniądze, które amerykańskie koncerny wielonarodowe składowały w rajach podatkowych, takich jak Bermudy, są teraz w zasięgu amerykańskich organów podatkowych.

Google twierdzi, że zmiany w amerykańskich i irlandzkich przepisach podatkowych odegrały pewną rolę w ich wyborze, podobnie jak nowe wytyczne Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). „W grudniu 2019 r. uprościliśmy strukturę naszej firmy i zaczęliśmy udzielać licencji na naszą własność intelektualną z USA, a nie z Bermudów” - powiedział rzecznik międzynarodowej firmy cytowany przez NOS.

Holandia również zmieniła przepisy i od tego roku nakłada podatek na przepływy kierowane do rajów podatkowych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
antek10
Podatek obrotowy bez durnowatych odpisów. Proste rozwiązanie i nie trzeba armii urzedasów do tropienia afer.
pstrzezek
"Optymalizacja podatkowa" made in USA. Zabawne że narzekają na Irlandię, Luksemburg i Holandię gdy robią praktycznie to samo ale na 100x większą skalę. Większość firm z S&P 500 jest zarejestrowana w stanie Delaware by unikać opodatkowania.
nanader1
Swoją drogą, Bermudy to mały kraj bez możliwości prawdziwej ochrony. Nawet Polska może tam wysłać kilka okrętów i zrobić porządek. Kiedyś armatami Anglicy likwidowali niewolnictwo w Afryce, i to zostało dobrze zapamiętane na kartach historii. Złodzieje powinni ponosić konsekwencje
abcx
Kłamliwy fake news, google czyni tylko samo dobro, cenzuruje cały internet żeby znajdowała się w nim tylko "prawda"
bumbumbum
I potem sa pieniądze aby wspierać "wolne media" CNN(Communist News Network) oraz wszelkiej maści"niezależne" fundacje.
hahahahahaah
search
Roznie to bywa, ale mi podoba sie model polski niezaleznej stacji TVP wspieranej kasa podatnika w kwocie 2 mld w rok.
qart
Wszystko jest ok, bo google wspiera komunistów w USA, więc oni nie muszą płacić podatków. W polskich mediach też nie potępią, bo ile przez lata podatków zapłacił taki TVN?
Prawdziwe oblicze lewactwa.
jes
Ile nie zapłacił TVN? Zgłoś ich do skarbówki jak masz takie dane. A ja spytam ile zabrał TVPiS. Już 4 miliardy a to dopiero początek.
mgs3
W Polsce google też jest nietykalny. Byle sklepik osiedlowy jest bardziej nękany przez US.
Podatki są dla małych. Korporacje płacą 1-1,5%

Powiązane: Optymalizacja podatkowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki