"G7 to kolejny dowód na brak spójności Zachodu"

Niemiecka prasa komentując w poniedziałek spotkanie przywódców G7 we francuskim Biarritz zwraca uwagę, że dostarczyło ono kolejnego dowodu na brak spójności świata zachodniego w sprawie polityki handlowej, klimatycznej i bezpieczeństwa.

(fot. POOL / Reuters)

Według wpływowego dziennika "Rheinische Post" z Duesseldorfu motywem przewodnim kończącego się szczytu była opozycja wobec prezydenta USA Donalda Trumpa. "W Biarritz czterej europejscy członkowie G7 - Francja, Włochy, Wielka Brytania i Niemcy, oprócz Brexitu, w głównych kwestiach spornych, takich jak umowa nuklearna z Iranem, polityka wobec Rosji i handlowa, zaprezentowały spójny front. Połączyły przy tym siły z Japonią i Kanadą przeciwko Trumpowi. I właśnie dlatego nie można już mówić o G7. Teraz jest to G6 plus 1" - stwierdza gazeta.

Dla "Stuttgarter Nachrichten" ze stolicy Badenii-Wirtembergii oznacza to jednoznaczne świadectwo wewnętrznego skłócenia Zachodu, które dziennik ocenia jako poważny problem.

"Szczyt w Biarritz prowadzi do dalszej erozji międzynarodowego powojennego ładu. Z tego, co kiedyś nazywano +Zachodem+ pozostały jedynie strzępy. Tegoroczny gospodarz spotkania Emmanuel Macron przyjął do wiadomości fakty: w obliczu oczywistych sporów dotyczących polityki handlowej, ochrony klimatu i polityki bezpieczeństwa nie podjął próby uzgodnienia za wszelką cenę deklaracji końcowej. Jednak bez ambicji osiągnięcia konsensusu, przynajmniej wśród starych sojuszników, G7 dalej traci na znaczeniu" - konstatuje gazeta.

"Frankfurter Rundschau" zastanawia się w związku z tym, czy konferencje G7 mają jeszcze jakikolwiek sens. "Kto pamięta postanowienia szczytu G7 z czerwca 2018 r. w La Malbaie w Kanadzie? Jakie konkretne wyniki przyniosło spotkanie G7 w 2017 r. w Taorminie we Włoszech? Biorąc pod uwagę skromne rezultaty poprzednich spotkań pytanie o ich sens jest jak najbardziej zasadne. Czy wysiłek finansowy i organizacyjny, jaki wiąże się z organizacją szczytów ma się w jakimkolwiek stopniu do wynikających z nich korzyści?" - pyta dziennik.

Mimo podzielanego krytycyzmu, lewicowo-liberalny "Sueddeutsche Zeitung" udziela odpowiedzi twierdzącej.

"Jednym z kluczowych argumentów uzasadniających ogromny wysiłki ponoszone podczas przygotowań tych spotkań są osobiste spotkania przywódców, które są niezbędne dla prowadzenia multilateralnej polityki na świecie. W tym roku, kiedy na szczycie jest obecnych dwóch polityków - w postaci brytyjskiego premiera Johnsona i prezydenta USA Trumpa - którzy opowiadają się raczej za izolacją niż współpracą, ten argument zyskuje na znaczeniu. G7 nie wolno rozwiązać, lecz należy je rozbudować" - apeluje monachijska gazeta.

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 anna_domagalczyk

Są spójni. Przeciwko USA. Koniec Bretton Woods coraz bliżej?

! Odpowiedz
0 6 oorim

To prawda. Słabo się zachowują. A Włochy już dawno powinny wylecieć z tej grupy...

! Odpowiedz
6 11 ajwaj

Znowu zachód kopiuje z bankier.pl > bylo dawno :)
Bez Chin, Indii, Vietnamu itd. ten club narcyzów, zakochanych w swojej przeszlosci nie ma racji bylu.

BILD:
"Początek końca wielka siódemka?
Analiza ekspercka: „Szczyt G7 symbolizuje upadek jedności zachodnich krajów uprzemysłowionych” +++ „Merkel wykazuje godną bezczynność”

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ajwaj

Malo tego,
prez. Trump dziala przeciwko UE. Tez bylo - nie lubi UE:

HANDELSBLATT:

""Donald Trump na szczycie G7: Współpraca jest niemożliwa
Ograniczone zaangażowanie Trumpa w społeczność międzynarodową pozostaje niemożliwe. Prezydent USA działa przeciwko grupie.""

https://www. handelsblatt.com/meinung/kommentare/kommentar-donald-trump-beim-g7-gipfel-eine-kooperation-ist-unmoeglich/24932578.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil