REKLAMA

Media: Chiny są zdolne do kontrataku nuklearnego

2020-11-17 16:26
publikacja
2020-11-17 16:26
Media: Chiny są zdolne do kontrataku nuklearnego
Media: Chiny są zdolne do kontrataku nuklearnego
/ FORUM

W ostatnich dwóch dekadach Chiny zbudowały sieć tuneli, by zabezpieczyć swój arsenał rakietowy i móc odpowiedzieć na potencjalny atak jądrowy USA – podał we wtorek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, cytując emerytowanego pułkownika armii ChRL.

„SCMP” podkreśla, że kluczowym elementem strategii nuklearnej ChRL jest zapewnienie, że jej wojska jądrowe nie zostaną zniszczone pierwszym uderzeniem sił wroga.

„Atak nuklearny na Chiny zawsze był możliwością wojskową dla USA. Ale w tej opcji mają teraz większą niepewność w związku z naszymi ulepszeniami i zmianami wprowadzonymi przez ostatnie 20 lat” - ocenił pułkownik Wang, który obecnie wykłada na Uniwersytecie Beihang w Pekinie.

By móc ukryć i przemieszczać swoje rakiety balistyczne w przypadku takiego ataku, Chiny wybudowały mierzącą 5 tys. kilometrów sieć tuneli, nazywanych przez państwowe media „podziemnym wielkim murem”. ChRL jest również zdolna do wystrzeliwania rakiet z głowicami nuklearnymi z okrętów nawodnych i podwodnych.

Chiny zobowiązały się, że pod żadnym pozorem nie użyją broni jądrowej jako pierwsze. Według Federacji Naukowców Amerykańskich (FAS) Chiny posiadają 320 głowic nuklearnych, a więc znaczniej mniej niż Rosja i USA, które mają ich po około 4000, nie licząc głowic przeznaczonych do rozbrojenia.

Władze USA wielokrotnie wzywały Chiny do negocjacji rozbrojeniowych i przyłączenia się do nowej wersji traktatu New START w sprawie ograniczenia zbrojeń strategicznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Pekin oświadczył jednak, że nie jest takimi rozmowami zainteresowany, biorąc pod uwagę różnicę w wielkości arsenałów jądrowych Chin i USA.

Stosunki pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem są obecnie najgorsze od dziesięcioleci. Administracja USA obwinia Komunistyczną Partię Chin (KPCh) o pandemię Covid-19 i oskarża ją m.in. o stosowanie nieuczciwych praktyk handlowo-gospodarczych, zastraszanie innych państw regionu, ograniczanie autonomii Hongkongu i łamanie praw człowieka w regionie Sinciang. Pekin zaprzecza.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Chiny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
oorim
1) skoro odstraszają to nie są gotowe tak naprawdę, 2) wiemy że pracują jak mrówki nad tym...ostatnio ujawniono podziemną bazę okrętów podwodnych na wyspie, do której wpływają okręty w zanurzeniu - tego nawet naziści nie zrobili 3) są już potęgą i po cichu rosną bez wielkich słów nie to co USA, które od czasu 1) skoro odstraszają to nie są gotowe tak naprawdę, 2) wiemy że pracują jak mrówki nad tym...ostatnio ujawniono podziemną bazę okrętów podwodnych na wyspie, do której wpływają okręty w zanurzeniu - tego nawet naziści nie zrobili 3) są już potęgą i po cichu rosną bez wielkich słów nie to co USA, które od czasu Busha jra popełnia mnóstwo błędów, 4) USA i UE muszą działać razem bo na sojusz chin z krajami azji i rosją (Też azja tylko w białej skórze) nikt inny nie da rady..
itso_chram_panszczyzna
no pisze kontratak nas to nie dotyczy bo nie mamy warto być neutralnym :D
demeryt_69
Kitajce masowo konsumują psy oraz koty, ale żeby futro łatwiej schodziło, to parzą wciąż żywe zwięrzęta we wrzątku - to nie szmonces!
pkc
konsumuj sojowe latte i avocado jak nie pasi
demeryt_69
Wbrew już 30-letniej indoktrynacji rozmodleńców u wolskich koryt, Rosja jest jedynym gwarantem bezpieczeństwa Europy - Chiny, Indie oraz Pakistan mają broń jądrową oraz sporą 'nadwyżkę' ludzi :)
dziki_losos odpowiada demeryt_69
Gwarantem? Rosja jest gwarantem tylko i wyłącznie chaosu, destabilizacji, a jakby przyszło co do czego, to staną po stronie Chin. Co do Indii... to jest pokojowy kraj, i nie szuka zwady z nikim.
demeryt_69 odpowiada dziki_losos
No i proszę, Dziki to właśnie taka ofiara 30-letniej indoktrynacji rozmodleńców u wolskich koryt - przykra sprawa :)
grab
I dobrze! Niech się głupia ludzkość unicestwi!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki