Mazowieckie: referendum w Konstancinie-Jeziornie dotyczące metropolii warszawskiej unieważnione

Referendum w Konstancinie-Jeziornie dotyczące metropolii warszawskiej jest nieważne. Frekwencja wyniosła 29,3 proc., zabrakło około stu głosów - poinformował PAP przewodniczący gminnej komisji referendalnej Tomasz Kucza.

(fot. RUBEN SPRICH / FORUM)

By referendum było ważne konieczna była przynajmniej 30-procentowa frekwencja.

Mieszkańcy odpowiadali na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?"

"Frekwencja niestety była mniejsza niż 30 proc., a dokładnie (wyniosła) 29,329 proc." - powiedział PAP Kucza w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Oznacza to, że referendum jest nieważne.

Jak powiedział Kucza, aby referendum było ważne zabrało oddania około stu głosów.

Przewodniczący komisji referendalnej powiedział, że udział w głosowaniu wzięło 5 tys. 670 osób. A uprawnionych było 19 tys. 332 osoby.

Głosów nieważnych było 51, a głosów ważnych 5 tys. 619.

Za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna, głosowały 172 osoby.

Przeciw takiemu scenariuszowi głosowało 5 tys. 447 osób.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców biorących w nim udział wypowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 46,72 proc.

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej toczyć się dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

Już po wycofaniu projektu, 14 maja w Nieporęcie również odbyło się referendum, w którym 96,09 proc. biorących udział w głosowaniu mieszkańców wskazało, że nie chce przyłączenia do metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 39,5 proc.

W referendach dot. metropolii warszawskiej mają jeszcze swoje zdanie wyrazić 4 czerwca - mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Karczewa, Wiązowny, Wieliszewa i Starych Babic. A 11 czerwca - Piastowa i Lesznowoli.

W związku z wycofaniem przez PiS projektu ustawy kilka podwarszawskich gmin, m.in. Błonie i Milanówek podjęły uchwały o odwołaniu referendów.

kos/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~and

5670 osób głosowało. A uprawnionych było 19 tys. 332 osoby
5447 było przeciw przyłączeniu.
Czyli jak to lubi podawać GW i TVN przeciw był cała reszta mieszkańców, blisko 15000 (tak przedstawiają wynik PiS w wyborach do sejmu).
Totalna porażka zwolenników referendum i nie przyłączanie gminy do Warszawy. ;)

! Odpowiedz
5 2 ~jan

glosowac zawsze absolutnie trzeba isc. mozna oddac np. niewazny glos bo brak jest opcji na formularzu do glosowania na ktora chcialoby sie glosowac. ale wole wyrazenia swego glosu trzeba zawsze wyrazic. to obowiazek . tak nakazuje patrotyzm. inaczej podkresla sie ze sie jest kukla

! Odpowiedz
4 9 ~sorry

To ile kosztowała ta zabawa w opozycję totalną? W sumie Konstancin bogaty, może sobie pozwolić.... ale lepiej by zrobili kawałek porządnego chodnika....

! Odpowiedz
11 6 ~Cynik

Moim zdaniem ci mieszkańcy Konstancina, którzy nie poszli głosować w referendów, powinni mieć zakaz jakiegokolwiek narzekania, wyrażania opinii na temat przyłączenia do Wawy, bo nie wierzę by te 70% miało komunię tego dnia.
Świadomie zrezygnowali z prawa do wyrażenia swojej opinii i oczekiwań.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 ~wyborca

To, ze ktoś nie idzie zagłosować wcale nie oznacza, że nie ma prawa narzekać. Podczas wyborów parlamentarnych jak ktoś się nie zna i nie interesuje polityką to lepiej niech nie idzie w ogóle a tak to mamy rządy POPiSu.

! Odpowiedz
2 8 ~inyourface

Donald Tusk: "To nie jest żadna arogancja ani chęć bojkotowania referendum, kiedy mówimy bardzo otwarcie: nie idźcie na to referendum, bo to jest sposób na wsparcie /.../"

70.7% mieszkańców Konstancina wyciągnęło wnioski i wsparło obecny rząd.

! Odpowiedz
11 5 ~as

Obywatelskość większości Polaków ( a może w związku z tym polaków?) kończy się na skasowaniu 500+ w ramach doli od dojnej zmiany. tyle w temacie.

! Odpowiedz
20 4 ~TW-Balbina

Pytanko do pisowskich "ekspertów" od ortografii.Pisobolszewii czy pisobolszewji?

! Odpowiedz
2 6 ~mścisław_gniewko

Pragnę, żeby w tym kraju pojawiła się opozycja, której orężem będą argumenty, a nie prymitywne pyskówki.

! Odpowiedz
19 5 ~TW-Balbina

Ponad 90% glosujących przeciw pisobolszewii. Wszystko w temacie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil