May: Polska jednym z najbliższych sojuszników Wielkiej Brytanii

Brytyjska premier Theresa May oceniła przed czwartkowymi polsko-brytyjskimi konsultacjami międzyrządowymi, że Polska "jest jednym z najbliższych przyjaciół i sojuszników Wielkiej Brytanii". Jak podkreśliła, docenia wkład polskich migrantów w rozwój kraju.

(fot. Jack Taylor / Reuters)

Premier Mateusz Morawiecki uda się w czwartek do Londynu, gdzie wraz z May poprowadzą trzecie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe od rozpoczęcia formatu w 2016 roku.

Podczas czwartkowej wizyty w Wielkiej Brytanii szefowi polskiego rządu towarzyszyć mają m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz, a także przedstawiciele resortów: obrony, spraw wewnętrznych i administracji, finansów oraz przedsiębiorczości i technologii.

Wśród głównych tematów rozmów mają być planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i prawa milionowej mniejszości Polaków oraz przyszła współpraca w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa, w szczególności w ramach struktur NATO.

W cytowanym komunikacie prasowym, przesłanym przez Downing Street przed rozpoczęciem spotkania, May podkreśliła, że "to partnerstwo działa dla obu narodów, sprawiając, że nasze kraje są bezpieczniejsze, bogatsze i stabilniejsze".

"W przeszłości Wielka Brytania i Polska zawsze stały ramię w ramię. Razem podzielamy bezwarunkowe zobowiązanie do dbania o stabilność i pokój w Europie, a jednocześnie nie mamy złudzeń, jeśli chodzi o rozpoznawanie zagrożeń, z którymi się mierzymy, i wymaganej reakcji" - zapewniła.

Brytyjska premier powiedziała, że liczy na to, że czwartkowe rozmowy zakończą się "porozumieniem w sprawie ambitnych kroków, które będą rozwijały postanowienia podpisanego w ubiegłym roku w Warszawie wspólnego traktatu dot. polityki obronnej i bezpieczeństwa oraz wyznaczą kurs dla przyszłej współpracy w kolejnych latach".

Przed rozpoczęciem wspólnej sesji plenarnej z kluczowymi ministrami, szefowie obu rządów zostaną przywitani w reprezentacyjnym pałacyku brytyjskiego Foreign Office Lancaster House przez chór dziecięcy, który zaśpiewa polskie i angielskie kolędy, a także spotkają się z liderami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

"Blisko milion Polaków żyje w Wielkiej Brytanii, co sprawia, że są największą diasporą w tym kraju. Cenię wkład polskiej społeczności w naszą gospodarkę i społeczeństwo oraz jestem zdeterminowana, aby zapewnić, że Wielka Brytania pozostanie gościnna dla Polaków, którzy chcą tu żyć, pracować i studiować" - zapewniła May.

Jak podkreśliła, czwartkowe spotkanie będzie "okazją, aby powtórzyć mój przekaz do Polaków: możecie tutaj zostać i chcemy, żebyście tutaj zostali".

Oprócz konsultacji rządowych, Polska i Wielka Brytania wspólnie organizują także coroczne spotkania tzw. Kwadrygi (ministrowie spraw zagranicznych i obrony obu państw), a także Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie, które ma służyć wzmocnieniu relacji na poziomie społeczeństw oraz organizacji pozarządowych, a także poprawie wzajemnego zrozumienia swojej kultury i historii. Trzecia edycja Forum odbędzie się w marcu 2019 roku w Warszawie.

Jednocześnie w ramach brytyjskiej ofensywy dyplomatycznej po podjętej w lipcu 2017 roku decyzji o brexicie, Polskę odwiedziła para książęca William i Kate z dziećmi.

Z kolei od marca ub.r. w wyniku ustaleń podjętych na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku, w Polsce stacjonuje także ok. 150 brytyjskich żołnierzy z pułku rozpoznawczego Light Dragoons z Catterick na północy Anglii. Obecność brytyjskich żołnierzy jest elementem tzw. wysuniętej obecności wojskowej NATO na wschodniej flance.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 wektorwg

Ciekawe co na to Niemcy i Japończycy którzy mają u nich fabryki samochodów!
Zatrudniają ludzi i płacą podatki!!!

! Odpowiedz
1 3 2kbb

Anglia po utracie dotacji z EU na rolnictwo będzie sprowadzać coraz więcej produktów z krajów EU a w tym Polski.... Morawiecki jest w UK właśnie po to aby ułożyć przyszłe relacje z Anglią zwiększające obroty handlowe Polski i UK....

! Odpowiedz
4 3 2kbb

Zrozumiałem w ostatnim czasie że Brexit nie jest przypadkowy... Anglicy zrozumieli i wcześniej to dokładnie przeanalizowali że zostając przy swojej walucie nie będą w stanie konkurować na dłuższą metę z takimi gospodarkami jak Niemiecka, Francuska czy nawet odradzające się Polska i innych krajów Środkowej i Wschodniej Europy....Anglicy zrozumieli że proces rozszerzania i większej integracji na wschód w EU będzie trwał nadal na takie kraje jak Ukraina, Gruzja, Mołdawia czy już istniejące w EU Bułgaria i Rumunia wchodzące właśnie do strefy Schengen.... Anglia nie mogła wejść do strefy Euro bo straciłaby na stałe swoją niezależność i przewagę jako kraj anglosaski połączony z Australią , USA , Azją, RPA i innymi a tkwienie dalej w EU na tych dzisiejszych warunkach będzie tylko napędzaniem coraz mocniejszej gospodarki niemieckiej wspieranej przez tanią siłę roboczą ze Wschodu Europy i poddostawców części zamiennych i podstawowych produktów nisko przetworzonych które coraz lepiej wykonują .... Brexit jest w interesie UK bo w dłuższej perspektywie w Anglii byłoby coraz więcej imigrantów z nowych państw EU którzy pobieraliby coraz więcej zasiłków... Brytyjczycy zrozumieli że na dłuższa metę nie jest to do utrzymania i choć bezpośrednio po Brexicie stracą dużo w gospodarce to nie stracą nowych możliwości kooperacji z Azja i USA i resztą Świata... Do tego nie będzie potrzebna im EU... a dzisiejszy Świat choćby ze względu na rozwój rynku lotniczego staje się coraz bardziej zintegrowany i bliski... .W Polsce tylko lewacy dzisiaj grzmią że UK upadnie gospodarczo. Polska prowadzi bardzo dobrą politykę starając się utrzymać ścisły kontakt gospodarczy z UK... Te kraj będzie kluczowy w przyszłości dla bezpieczeństwa i gospodarki dla Polski poza Niemcami... To właśnie Londyn może być inwestorem na rynku kapitałowym w Polsce po wyjściu UK z EU... To właśnie Londyn z wykształconą dzisiaj kadrą polskich pracowników w bankowości i finansach może być dzisiaj partnerem dla Polski. Morawiecki dobrze główkuje a że był kiedyś szefem banku i zna to międzynarodowe środowisko stara się skierować polską gospodarkę na nowe tory. Największym zagrożeniem w Polsce są jeszcze powiązania starych służb PRL w naszym kraju.... Przez cały 2019 PIS skupi się na gospodarce bo nie może na razie reformować dalej Sądów, Prokuratur, Szkolnictwa Wyższego bo grozi to utratą poparcie w wyborach do Sejmu w 2019 roku....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 2kbb

Polska po wyjściu Anglii z EU stanie się najważniejszym sojusznikiem USA w EU... To nie przypadek że w tym samym czasie podczas wyjścia z EU będzie zgoda Kongresu na stałe bazy USA w Polsce....Dzisiaj dzieją się na naszych oczach kluczowe rozstrzygnięcia da przyszłości całego kontynentu... Jeżeli Polska nie potrafi sama utrzymać niezależności Ukrainy powinna uruchomić Chiny które mają tam bazy logistyczne i inne firmy aby nie pozwoliły Rosji położyć łap na tym kraju... Nie przez przypadek w ostatnich dniach okręt Brytyjski przypłynął do Odessy....Anglia jest największym sojusznikiem Polski i powinniśmy to wykorzystać dla umacniania Polski w Środkowej Europie....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil