May: Czas na porozumienie w sprawie brexitu

Porozumienie ws. brexitu jest możliwe, czas, byśmy do niego doprowadzili - oświadczyła w środę w Brukseli premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Z kolei główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier podkreślił, że UE potrzebuje znacznie więcej czasu.

(fot. Francois Lenoir / Reuters)

"Rozwiązaliśmy większość problemów dotyczących umowy w sprawie wyjścia. Nadal zostaje pytanie dotyczące bezpiecznika dla Irlandii Północnej, ale wierzę, że wszyscy przy stole chcą porozumienia. Dzięki intensywnej pracy i bliskiej współpracy możemy osiągnąć to porozumienie, ono jest do osiągnięcia. Teraz czas, byśmy do tego doprowadzili" - powiedziała May przed rozpoczęciem szczytu UE.

Jak zaznaczyła, rozwiązanie problemu granicy między Irlandią a Irlandią Północną zapewni, że obie strony posuną się naprzód, również w kwestii ustalenia przyszłych relacji.

May przekonywała, że od wrześniowego szczytu UE w Salzburgu dokonano znacznego postępu. "Wierzę, że dzięki intensywnej pracy w kolejnych dniach i tygodniach możemy osiągnąć porozumienie, porozumienie, którego chcemy, porozumienie leżące nie tylko w interesie Wielkiej Brytanii i UE" dodała.

Z kolei główny unijny negocjator ds. brexitu przed rozpoczęciem szczytu zaznaczył, że rozmowy ze stroną brytyjską były prowadzone przez ostatnie dni i tygodnie, do porozumienia jednak nie doszło. brexit musi być uporządkowany dla wszystkich i we wszystkich kwestiach - mówił Barnier.

Potrzebujemy znacznie więcej czasu, będziemy kontynuować rozmowy w nadchodzących tygodniach spokojnie i cierpliwie - powiedział, kilkukrotnie akcentując określenia "spokojnie" i "cierpliwie".

Z Brukseli Krzysztof Strzępka i Mateusz Roszak (PAP)

stk/ mro/ akl/ kar/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil