Matusiak: SKOK-i w Polsce mają przyszłość

Potrzeba unowocześnienia i ucyfrowienia usług przy jednoczesnym trwaniu przy tradycji i dotychczasowych ideach - tak kierunki rozwoju Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) określił ich prezes Rafał Matusiak.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

W czwartek na Jasnej Górze obchodzony jest jubileusz 25-lecia SKOK-ów w Polsce. Ich przedstawiciele najpierw modlili się w Kaplicy Matki Bożej, m.in. zawierzając środowisko opiece Maryi, a następnie wzięli udział w plenarnej sesji.

Zdaniem prezesa Matusiaka SKOK-i w Polsce mają przyszłość. "Tak jak w innych krajach na świecie, tak i w Polsce - SKOK-i, jak i spółdzielczość mają przed sobą dobrą perspektywę; zainteresowanie tą formą działalności gospodarczej obserwujemy również na poziomie Unii Europejskiej. Jeżeli uda nam się naprawić przepisy prawa, tak aby stały się bardziej adekwatne dla naszej działalności, aby ułatwiały nam rozwój, to na pewno ta perspektywa to nie tylko kolejne 25 lat" - powiedział PAP.

Wśród możliwych kierunków rozwoju kas wymienił dwa. "Z jednej strony potrzeba unowocześnienia usług; słyszymy dzisiaj codziennie o cyfryzacji, też chcemy być częścią tego procesu, chcemy być aktywnym uczestnikiem w tych przemianach, które następują. Liczymy, że pomoże nam to lepiej dotrzeć m.in. do młodszej części społeczeństwa. Z drugiej strony - tradycja i te zasady oraz idee, w oparciu, o które wyrośliśmy przez te 25 lat i pomimo różnych zakrętów nadal funkcjonujemy. A więc przywiązanie do tradycji, do patriotyzmu, religii i (dbałość o) ten spółdzielczy charakter"  - podkreślił prezes.

Jednocześnie prezes wskazał na konieczność zmiany niektórych obecnych przepisów, które - jak mówił Matusiak - nie uwzględniają specyfiki funkcjonowania kas. "One spowodowały, że od strony regulacyjnej, strony nadzorczej w zasadzie upodobniono nas nadmiernie do banków komercyjnych. To powoduje, że niezwykle trudno jest nam prowadzić działalność (). Jeżeli te zasady i ramy prawne zostaną zmodyfikowane, ale nie po to, żeby dać nam jakieś szczególne preferencje, tylko po to, żeby je dopasować do naszej specyfiki, do naszej działalności, to na pewno się to przysłuży do tego, że będziemy się mogli ponownie rozwijać" - zaznaczył.

Prezes dodał, że w tym kontekście optymistycznie patrzy w przyszłość. "W tej chwili (w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat - PAP) mamy zdecydowanie inny dialog zarówno z nadzorem finansowym, jak i z ministerstwami, od których zależą fundamentalne dla nas regulacje" podkreślił Matusiak.

Również w ocenie współtwórcy powstania SKOK-ów w Polsce, senatora Grzegorza Biereckiego kasy te mają przyszłość. "Kasy na całym świecie znakomicie się rozwijają, wypełniają tę przestrzeń pomiędzy bankami a lichwiarzami (). Standardem w krajach rozwiniętych, tych, które należą do OECD, jest to, że mniej więcej jedna trzecia dorosłej ludności należy do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych" powiedział PAP.

Jak wynika z danych SKOK, obecnie w Polsce w spółdzielczych kasach zrzeszonych jest ponad 1,8 mln członków.

40 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych prowadzących działalność na koniec 2016 r. wykazało łącznie stratę netto w wysokości 118,5 mln zł, natomiast na koniec 2015 r. te same kasy wykazały łącznie stratę netto w wysokości 24,7 mln zł - wynika z raportu KNF o sytuacji w sektorze SKOK w ub. roku.

Podobne do SKOK-ów instytucje, zwane także uniami kredytowymi, działają w 105 krajach, skupiając ponad 217 milionów ludzi. Kasa Krajowa należy do Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU).

Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z tegorocznym jubileuszem 25-lecia Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych była pielgrzymka dziękczynna do Rzymu, która odbyła się w maju. Podczas wyjazdu przedstawiciele środowiska wręczyli papieżowi Franciszkowi słownik historyczny o spółdzielczych instytucjach oszczędności w Polsce oraz kopię obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

akp/ son/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~wertyk

Matusiak nie jest prezesem skoków tylko kasy krajowej. Każdy skok ma swojego prezesa. To tak jakby napisać że Glapiński jest prezesem banków.

! Odpowiedz
0 7 ~wer

złodziejstwo w Polsce ma przyszłość.

! Odpowiedz
0 10 ~Obserwator

Dopuki pisiory rządzą, to wręcz świetlaną.

! Odpowiedz
2 7 ~TW-Balbina

Oczywiście,że piramida finansowa o jakże trafnej nazwie SKOK ma wielką przyszłość w Wolsce.
Wolanie tępo zapatrzeni w toruńskiego grzyba mają powiedziane,że 4mld.PLN ukradł nie przedstawiciel pis w senacie i obecny szef komisji finansów bierecki i spółka, ale służby specjalne i poprzedni prezydent.Tak, jest wielka przyszłość przed SKOK i rabunek z państwowej kasy będzie jeszcze bardziej intensywny ,bezczelny i ochraniany politycznym parasolem sekty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~iks

Gdyby banki spółdzielcze i skoki nie doiły klientów z pieniędzy bardziej niż banki komercyjne, działając wbrew swoim statutom gdzie niby klient jest członkiem, właścicielem... Założenia super, ale wykonanie byle się obłowić.

! Odpowiedz
3 8 ~Arek

Kadra SKOKów jak szczury z tonącego okrętu uciekli na wysoko płatne etaty Dojnej Zmiany. Np taki Prezes Portu Gdynia 26 tysięcy brutto (ustawa kominowa zabrania przytulić więcej). Przy jakiej tradycji i ideach trwa management SKOKów?

! Odpowiedz
2 5 ~Robert

Mieszkam juz za Atlantykiem ponad 40 lat i nigdy nie slyszalem o tym , zeby jakies Unie Kredytowe upadly , lub zbankrutowaly! Kazda znich jest raz do roku sprawdzana i oceniana przez niezaleznego audytora i chociaz proponuja uslugi duzo korzystniejsze niz banki, wcale z nimi konkurencji nie przegrywaja. Szczegolnie dobre wyniki maja unie etniczne, ktore dieki temu moga grube tysiace przekazywac na cele swoich organizacji etnicznych. Nie widze , zadnych powodow dla ktorych SKOKI nie moglyby podobnie dobrze prosperowac w Polsce !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 8 ~Akcjonariusz

Faryzejska sekta z biere ckimi specjalistami od luksemburskich transferów dziękuje na kolanach za dobry łup. Będę zwracał :/

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne