Mateusz Morawiecki zajmuje finansowy tron

główny analityk Bankier.pl

Zajmując fotel ministra finansów wicepremier, Mateusz Morawiecki został drugą najważniejszą osobą w państwie – będzie odpowiadał jedynie przed Bogiem i Prezesem. Koncentracja tak dużej władzy w jednym ręku może być dla nas niebezpieczna.

Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki wreszcie dotarł tam, gdzie spodziewano się go jeszcze rok temu. Przy konstruowaniu rządu spekulowano, że może objąć stery Ministerstwa Finansów. Tak się jednak nie stało – były prezes BZ WBK wolał snuć wizje ekspansji gospodarczej stymulowanej i kierowanej przez państwowych urzędników (za nasze pieniądze). W tym celu specjalnie dla niego powstało Ministerstwo Rozwoju, łączące post-peeselowski i nikomu niepotrzebny resort gospodarki z agendą odpowiadającą za rozdział funduszy unijnych.

Zabiorę, podzielę i wydam

Połączenie resortu rozwoju i Ministerstwa Finansów w jednym ręku sprawia, że wicepremier Morawiecki będzie odpowiedzialny za pobieranie podatków, ich rozdział pomiędzy ministerstwa oraz wydawanie miliardów złotych w ramach „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Ponadto wicepremier stanie na czele nowo utworzonego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, zapewne przejmując mniej lub bardziej formalną kontrolę nad kilkoma innymi resortami wtrącającymi się w gospodarkę.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Tak silną koncentrację władzy nad publicznymi pieniędzmi uważam za potencjalnie niebezpieczne zjawisko. Mateusz Morawiecki stanie w obliczu pokus, aby pieniądze odebrane obywatelom w postaci podatków przeznaczyć na różnego rodzaju „cele rozwojowe”. Nawet przy trafnej diagnozie, dobrych intencjach i olbrzymiej wiedzy taka władza potrafi zdeprawować i otumanić. Nie zdziwiłbym się, gdyby w efekcie zaczęły powstawać projekty gospodarcze mające niewiele wspólnego z racjonalną kalkulacją kosztów i korzyści.

Jako szef MF i równocześnie Ministerstwa Rozwoju wicepremier Morawiecki jedną ręką będzie nam pieniądze zabierał, a drugą wydawał, stawiając panią premier Szydło w roli figurantki. Zaletą tego rozwiązania może być co najwyżej fakt, że wszystkie działania rządu w gospodarce będą miały stempel Mateusza Morawieckiego. Wątpię, aby to rozwiązanie się nam przysłużyło, ale przynajmniej będzie wiadomo, kto podejmuje decyzje i kto za nie potem odpowiada przed Partią i Narodem.

Misja niewykonalna

„Wicepremier Morawiecki musi zastanowić się, gdzie znaleźć środki, by doinwestować polską energetykę, jak rozwiązać problem górnictwa, co zrobić, żeby ceny prądu nie rosły. Te pytania na pewno będą stawiane również na Komitecie Ekonomicznym i to jest jedno z pierwszych zadań, które ja przed Komitetem Ekonomicznym stawiam” - powiedziała premier Beata Szydło.

Obawiam się, że odpowiedź na pytania premier jest tylko jedna i jak zwykle ta sama: pieniądze „potrzebne” na ręczne sterowanie gospodarką „znajdą się” w naszych kieszeniach. Nadminister Morawiecki, teraz jako szef wszystkich organów skarbowych, już dopilnuje, abyśmy się od tego „znajdowania” nie wymigali. W razie czego przyjdzie mu z pomocą minister Ziobro, wsadzając malkontentów na 25 lat za kratki.

W mojej ocenie zadania stawiane przed Mateuszem Morawieckim są niewykonalne i to trzeba sobie jasno powiedzieć już na starcie. Do głębokiej przebudowy gospodarki zarysowanej w Planie Morawieckiego dochodzi ratowanie permanentnie zagrożonego górnictwa, „doinwestowania” energetyki i Prezes tylko wie, co jeszcze. Tak na marginesie dodajmy, że dopóki energetyka nie zaczęła „ratować” bankrutujących śląskich kopalń węgla, to sama nie potrzebowała doinwestowania. A tak możemy mieć miliony ton węgla na zwałach i brak sprawnych elektrowni mogących go spalić.

10 miesięcy ministra Szałamachy

10 miesięcy ministra Szałamachy

Paweł Szałamacha przez 10 miesięcy był szefem MF w rządzie Beaty Szydło. Jego dorobek to przede wszystkim podatek bankowy i zakwestionowany przez KE podatek od marketów. Udało się też polepszyć ściągalność VAT, a na sam koniec przygotować kompleksową nowelizację ustawy o VAT.

Doszliśmy więc do starej prawdy, że władza „rozwiązując” jeden problem, sama tworzy kilka nowych. W tym miejscu oddajmy głos nieśmiertelnemu Kisielowi: „Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju”. Pozostaje pytanie, jak długi będzie czas politycznego żywota naszych ministrów. Ostatnie obserwacje wskazują, że wynik na poziomie 12 miesięcy będzie dla wicepremiera i nadministra Morawieckiego sporym sukcesem.  

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Sputnik

Ja rozumiem że większość wolała ministra Rostowskiego. Czy wy na prawdę chcecie żeby was w D.U.P.E. W.A.L.O.N.O na każdym kroku. Mało afer, mało Amber Goldów, itp Afer z Tuskiem, jego synalkiem. Za rządów Hanny Gronkiewicz Waltz byle gangster mógł skupować kamienice za grosze rzędu 50, 100 zł warte miliony. Cała PO i ludzie powiązani powinni siedzieć w więzieniu , dożywocie !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~MOrawiecki

jakieś słabe leki psychotropowe bierzesz! nie pomagają do lekarza pędzikiem

! Odpowiedz
0 2 ~RD

Żenada. Najlepiej wykształcony, z najlepszym przygotowaniem merytorycznym, najlepszy minister zostaje odwołany. To Pan Szałamacha skrytykował słusznie działania rządu i płynące zagrożenia dla finansów. Został zastąpiony HISTORYKIEM z wykształcenia , i kilku kursach. Drugim pomazańcem jest Pani Szydło, tak powiedziała w telewizji, z wykształcenia etnograf po studiach zaocznych. Sukces murowany, tyle tylko ,ze prawie rok pracy ministra- wicepremiera od wszystkiego dobiega konca a sukcesów nie ma. A właściwie teraz kim będzie pani Szydło?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 8 ~bajka

Finansowy tron. Przecież król jest nagi!

! Odpowiedz
9 6 ~lec

Koles wyleci szybciej niż ktokolwiek się spodziewa.

! Odpowiedz
21 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 18 ~psychiatra

radzę zmienić portal, dla swojego zdrowia psychicznego. Krucjaty osobiste w stosunku do autora artykułu świadczą źle o tobie.

! Odpowiedz
0 1 ~Adamek

Ty też.

! Odpowiedz
0 7 ~xyz

myślę, że tego typu komentarze ~Pitu-Pitu 2016-09-30 02:40 powinny zasługiwać na wyróżnienie np. "Idiota Roku" koniecznie ze zdjęciem komentującego.

! Odpowiedz
0 6 ~Kusznier

Oczywiście, Żydów też w to wplątałeś. A gdzie Tusk?
Żałosny typ

! Odpowiedz
0 3 ~autor

Banki dopięły swego.

! Odpowiedz
2 9 ~teraz_k_MY_twójPIS_

limit wydatków na restrukturyzację górnictwa 7 mld zł do końca 2018 r.,

Czyli koszt ok. 750.000 PLN na zwalnianego górnika (9.300 osób pożegna się z górnictwem)

Złoto dla zuchwałych, czyli 5 kg złota, jako odprawa. łącznie od 1989 r. UTOPIONO w SEKTORZE górniczym ok. 300 mld PLN__twoich pieniędzy__

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 3 ~Krogul

Brawo expert Kolany. Artykul zgodny z linia partii. Brawo towarzyszu!!

! Odpowiedz
15 13 ~Sputnik

Właściwa osoba na właściwym miejscu. Pożyjemy zobaczymy. Widzę światełko w tunelu. Bank BZWBK najlepiej zarządzany Bank w Polsce przez Morawieckiego. Widać że gość zna się na rzeczy. A sterowanie finansami Państwa jest podobne do sterowania finansami przedsiębiorstwa. PIS wielki +.

! Odpowiedz
3 2 ~wygodny

ha ha ha

Żeby nie pokierować Bankiem z wielką kasą - trzeba być: 1) nieuczciwym - a uważam, że Morawiecki jest uczciwy, 2) poniżej przeciętnej intelektualnej - a uważam, że jest przeciętny

! Odpowiedz
0 0 ~kiku

buha ha ha z tym bankiem to żart prawda? Chyba że powołujesz się na nagrody typu Euromoney, ktłóre dostają ci, co zapłacą instytucjom je rozdającym. Akurat dobrze znam tę procedurę bo sama doprowadziłam do tego, że bank, w którym pracowałam dostał nagrodę Euromoney kilka razy pod rząd.

! Odpowiedz
0 0 ~mher odpowiada ~kiku

Dobrze powiedziane. Te bankowe nagrody to pic na wodę. Dostaje je ten kto zapłaci. A jak jest dużo chętnych to się zrobi tyle kategorii, żeby wszyscy byli zadowoleni i pojawili sie na okłdce odpowiedniego pisma organizatora. Kolekcjonerem takich nagród jest np. obecny prezes mBanku.

! Odpowiedz
4 25 ~Matematyk

Polityka to (niestety) nie matematyka.
Wystarczy użyć słowa patriota i zadłużać kraj na potęgę i jest OK -> wszyscy inni to zdrajcy narodu.

tak mówią prawi i sprawiedliwi na trzeźwo

! Odpowiedz
6 6 ~Rydwany_Zwycięstawa

WIDZĘ, a KAUFLAND wspiera chwiejący się AKTYW, emisjami obligacji korporacyjnych: "browar+ dla aktywu".

Program "Janczar Poniewieracz" - Nominał 200 PLN, wypłata w 10 browarach miesięcznie, przez 12 miesięcy,do 0,5 l włącznie(w cenie niepromocyjnej do 2 PLN/browar),

Program "Baron Koneser” - Nominał 500 PLN, wypłata w 10 browarach miesięcznie, przez 12 miesięcy, do 1,0 l włącznie (każdy browar)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 7 ~L19

To jest chyba pierwszy w tak dużym stopniu głupi komentarz Kolanego. Jest rozczarowany. Dostał zlecenie na rząd PISu, czy sam z siebie pisze głupoty. Przemieszanie kłamstw i friedmanowskiej naiwności. Wszystkie kraje, które zrobiły ogromny skok w krótkim czasie tak postępowały (Korea Południowa, Chiny, Niemcy). Kolany nie wie, czy tym gorzej dla faktów ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Edward

Polska za czasów Gierka też tak postępowała. Przez 5 minut byliśmy 10 potęgą gospodarczą świata tylko że potem nastał rok 1980 i przeżyliśmy bardzo twarde lądowanie, z którego nie możemy pozbierać się do dziś.

! Odpowiedz
3 9 ~Fakir_8cm_PISiorka_

Jeżeli: "konsumpcją", dualizmem prawnym, wzrostem kosztu kapitału (podatek bankowy), konfiskatą rozszerzoną, sprawą TK,itd... ____WYPIERAMY inwestycje___, to nie znam możliwości wyparcia "neokolonializmu" jak tylko wprowadzenie KOMUNIZMU, zamiast kapitalizmu.

! Odpowiedz
2 19 ~łowca_POKEMONÓW_

Czy zdajesz sobie sprawę, że Twoje dzieci i wnuki będą płaciły wyższe podatki niż Ty, bo politycy uchwalają każdy budżet z deficytem, o ile będą jeszcze zamieszkiwać i pracować w Polsce?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
4 14 ~echpanieKrzysiu

za dużo pustosłowia " przyjdzie mu z pomocą minister Ziobro, wsadzając malkontentów na 25 lat za kratki. " , "będzie odpowiadał jedynie przed Bogiem i Prezesem " , "odpowiada przed Partią i Narodem "
Panie Krzysiu a dziennikarzy piszących bzdury na pal wbijać nie będą ?

! Odpowiedz
4 15 ~miros

Jest jak ruski kombajn. Kosi zboże, młóci, miele na mąkę, piecze chleb i sam go zjada :)

! Odpowiedz
0 3 ~Robert

Czekamy z nie cierpliwością na tego satelitę

! Odpowiedz
7 11 ~google

Mam nadzieję, że Morawiecki spowoduje jak najmniej szkód, zanim prezes się zorientuje, że potrzebna jest druga Gilowska. Morawiecki na pewno pogorszy standard życia Polaków zwiększając opodatkowaniebi inflację i wywali kupę miliardów w błoto na bezsensowne i nietrafione inwestycje. Sam pomysł, że on jako urzędnik chce wymyślać, co Polska ma produkować innowacyjnego - świadczy że nie ma zielonego pojęcia jak to działa. Innowacje pojawiają się w prywatnych firmach na skutek nieskrępowanej konkurencji i NIKT nie wie, jakie zmiany zostaną wprowadzone oraz które się przyjmą na stałe. On będzie ryzykował i marnotrawił ciężko wypracowane pieniądze podatnika. To niemoralne i szalone.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 ~skąd_ten_LĘK

wiele już w życiu widziałem i słyszałem. Tak rozpaczliwe działania pisu, mogą świadczyć o powadze sytuacji, władza zawsze wie więcej. __a nie mówili, Ciemny Lud____

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100-120 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek, jako jeden z wariantów postrzegają. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 ~vice-król-indii

Ten człowiek to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego - natychmiast go spacyfikować i wysłać na Kołymę !!!

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Aa

Sam sobie zamień.

! Odpowiedz
4 4 ~kuś

za pół roku pomazaniec zobaczy ,że na wszystko brakuję pójdzie do kartofla i powie ,że sie nie da bo to wina Tuska

! Odpowiedz
5 8 ~Jo18

Panie Kolany czy podobała się Panu Polska resortowa?

! Odpowiedz
6 2 ~TomekS

Gadasz bzdury

! Odpowiedz
9 23 ~MATEUSZEKzMORAW

Czy Pomazaniec Morawiecki przeczytał już podatnikom i Inwestorom APEL SMOLENSKI?

! Odpowiedz
4 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 8 ~Aa

Rozumiem, zamiast konsumowac osmiorniczki u Sowy musicie je kupić w biedronce.

! Odpowiedz
6 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~tuskowy_cep odpowiada (usunięty)

Dlaczego nikt nie usuwa takich żałosnych komentarz ze strony bankstera???????

! Odpowiedz
6 12 ~sutenerPORTOWY

wiele już w życiu widziałem i słyszałem. Tak rozpaczliwe działania pisu, mogą świadczyć o powadze sytuacji, wiedzą więcej. W połowie października dane PKB za III kw 2016.r.

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100-120 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek, jako jeden z wariantów postrzegają. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 33 ~mher

Ciągle nie mogę pojąć na czym polega fenomen tego faceta, że był prezesem jednego z większych banków w Polsce. Patrząc na jego poczynania w rządzie to zwykły pozer.

! Odpowiedz
7 24 ~asdf

Kolesiostwo, tatuś.

! Odpowiedz
0 19 ~zez

im wyżej jesteś tym bardziej się liczy jak dobry jesteś w polityczne gierki. Podwładni odwalają za ciebie cała pracę, a ty przypisujesz sobie ich sukcesy i zwalasz na nich winę za porażki.

! Odpowiedz
1 10 ~mher odpowiada ~asdf

To bym zrozumiał gdyby chodziło o jakiś państwowy. Ale Irlandczycy chyba powinni mieć trochę rozumu w głowie. No chyba, że chodziło o figuranta mającego powiązania z władzą jak kiedyś np Bielecki w Pekao SA.

! Odpowiedz
0 7 ~asdf odpowiada ~mher

W prywatnych firmach też się liczą kontakty, przysługi, znajomości. Właściwie nie ma biznesu, który byłby wolny od politykowania lub społecznych przysług. Może jakiś Minecraft :)
Nie zawsze państwowy znaczy ostatni, czy zły. weźmy takiego Klesyka - nie można powiedzieć, że olewał interes akcjonariuszy.

W prywatnych firmach po prostu nie robi się szumu, jak ktoś źle zarządza, nie ma takiego zainteresowania politycznego. Jak ktoś nie ma pleców i jest źle oceniany, to po prostu leci bez zbędnej paplaniny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~JP

Banksteriada na całego....

przeksztalcenie uzytkowania wieczystego - pierwszy etap wywlaszczania Polaków. Maloo kto wyłozy z kapelusza kika albo kinascie tysiecy na wylup ziemi pod swoim budynkiem. Jak nie wykupisz wykupi pejs i bedziesz jego wasalem...

PIS - oszustwo 500++++++++++

! Odpowiedz
29 5 ~Ostatni

widać że autor tego artykułu obrabia pento opozycji i jest za PO i resztą tego dziadostwa...

! Odpowiedz
5 19 ~Pierwszy

widzę, żeś zbłądził. Bankier jest portalem finansowym.

Może szukałeś portalu: hafty tradycyjne, jadłodajnia narodowa lub z bejsbolem przez życie

Zdziwisz się nie wszyscy, którzy są nie popierają działań PISu, popierają PO

! Odpowiedz
8 3 ~Adam

Dokładnie tak jak piszesz jak był wielki magic Rostkowski - fałszerz budżetowy to na bankierzynie nic nie pisał nasz islamski brodaty redaktorek a teraz szuka dziury w całym i siedzie w redkcji cały dzień i zastanawia się co by tu wymyśleć.

! Odpowiedz
3 19 ~Rod

Zapowiadana wielka reforma rządu okazała sie zwykłym pośmiewiskiem. Skąd wiedziała Pani Szydło, ze Pan Szałamacha poda sie do dymisji / A gdyby nie poda l się do dymisji to na czym by polegała ta wielka reforma rządu? I jeszcze jedno. Pan Szałamacha byl bez wątpienia najlepiej wykształconym, o merytorycznym przygotowaniu ministrem. To On powiedział o nieudolnych posunięciach rządu i grożących konsekwencjach !!!! Został ten wybitny fachowiec zastąpiony historykiem po kilku kursach. Pani premier nie odważyła sie natomiast odwołać ministrów ośmieszających nasz kraj w Europie. o nie wrózy nic dobrego Pani Szydło, która jest już na liście.......ktora zawodzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 17 ~tak_mówią

Sukcesem Państwa jest szczęście obywateli.

Pan Kaczyński i Jego ekipa mają swoje szczęście, na nasze nieszczęście.

! Odpowiedz
4 19 ~pukam_jakLECI

Wielki zasiew, bujne plony, radość ludu. to MY twój PIS

Ustawa o przymusowym rozmnażaniu, także w drodze

! Odpowiedz
6 1 ~donek

Puknij sie w głowę!

! Odpowiedz
6 19 ~prosto_z_TWOREK

V Zjazd PZPR - Jest nas wielu, zbudujemy socjalizm. Teraz MY !!!; twój PIS

! Odpowiedz
3 15 ~złote_myśliKACZORA

Nigdy nie zjawiaj się na czas, bo będziesz musiał zaczynać.

Nie odzywaj się do połowy posiedzenia, a zyskasz opinię człowieka inteligentnego.

Bądź tak mało konkretny, jak to tylko możliwe; dzięki temu nikogo nie urazisz.

Kiedy masz wątpliwości - zaproponuj powołanie podkomisji.

Pierwszy wystąp z wnioskiem o przełożenie obrad; zyskasz popularność, gdyż wszyscy na to czekają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~KACZYkapral_doLUDU_

Żadna praca nie hańbi, ale każda męczy.

Dlatego ja pozwalam nawet rebeliantom pracować...

! Odpowiedz
3 13 ~Edward

Pierwszy plan Morawieckiego odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Polski był Edward Gierek. Przez 5 minut byliśmy 10-tą potęgą ekonomiczną świata, tylko potem nie wiadomo skąd przyszedł kryzys i przeżyliśmy twarde lądowanie. Ciąg dalszy znamy: stan wojenny, stracona dekada, pauperyzacja, masowa emigracja, h*j, d*pa, k.kupa i bilion długu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~itoito

wolny rynek czy państwo ? jak ktoś uważa ,że państwo-rząd nie jest do niczego potrzebne niech czyta : ) Friedrich Wilhelm von Reden obdarzony przez króla Fryderyka Wilhelma II tytułem hrabiowskim , ciekawe za co ? minister w rządzie pruskim , zasłużony dla rozwoju przemysłu , nie może być minister zasłużony dla rozwoju przemysłu ?! to tyle na zachętę :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~uspokojony

Kasę można przetańczyć szybko, łatwo i przyjemnie, ale im większy bal tym większy kac po balu. Gość nie wygląda na zdolnego do pomnażania pieniędzy, a nawet wręcz przeciwnie - patrz wzięte z kosmosu milion elektrycznych samochodów w Polsce za 10 lat. Skoro ma być milion za 10 lat to wychodzi po 100 000 samochodów elektrycznych rocznie. Wie ktoś może jakie jest wykonanie tych 100 000 na ten rok? Bo jak nie ma to w przyszłym spodziewałbym się 200 000. A dochody ze sprzedaży prądu do elektryków są już w słynnym Power (nomen omen) Poincie. Zaiste wielkim pisarzem Sławomir Mrożek był.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Morawiecki

Ale czy ktoś się zastanawiał po co nam milion meleksów?

! Odpowiedz
6 20 ~DF

Wczoraj wstaliśmy z kolan! Za niecały rok padniemy na ryj! :)

! Odpowiedz
7 8 ~wiecznie_dziewica

"Husaria" ekonomiczna. Może Pan Morawiecki rozgromi teraz Turków pod Wiedniem.

Panie Morawiecki niech pan przestanie,..... brać, także przykład z Antoniego !

a za miesiąc będzie wykastrować Najmniejszemu, Największemu. Tylko po co ?

! Odpowiedz
12 4 ~Aa

Więcej optymizmu,od płaczu jest szechter i spółka

! Odpowiedz
3 4 ~innespojrzenie


prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców " Morawiecki jest dobrym menedżerem.

Uważam zmiany za dobrą decyzję"
więcej w polityce.pl

! Odpowiedz
6 23 ~pierworodny_WYKLĘTY

wydaje mi się, że PIS widzi w Polakach złodziei, którzy okradają Polskę.

Ja natomiast uważam, że to rząd okrada mnie.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 1 ~Aa

Więcej optymizmu,nie krakac

! Odpowiedz
10 6 ~tosenewrati


Guział: "Można się z PiS-em zgadzać lub nie, ale mechanizm przyzwolenia na afery się skończył"

! Odpowiedz
1 4 ~a_już_myślałem

że klikasz z Polski, a tu niespodzianka...CZECH

! Odpowiedz
4 7 ~Książe_NIGERII

wiele już w życiu widziałem i słyszałem. Tak rozpaczliwe działania pisu, mogą świadczyć o powadze sytuacji, wiedzą więcej. W połowie października dane PKB za III kw 2016.r.

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100-120 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek, jako jeden z wariantów postrzegają. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~arpo

PIS naśladuje w tej materii Rosję ,od 2005 r udział państwa w gospodarce wzrósł z 35 % do 70%,także obniżanie wartości na GPW i innych aktywów służy zwiększeniu udziału państwa polskiego w gospodarce

! Odpowiedz
2 5 ~PIN3456

Kaczyński mówi tak: łatwo być ministrem finansów panie Szałamacha jak się jest wykształconym fachowcem, a taki Macierewicz miał Misiewicza, chłopaka bez doświadczenia i wykształcenia i dał radę , muszę pana zwolnić

! Odpowiedz
27 1 ~mateusz

Kolany specjalista od kuchennej ekonomii. Co wy Polaczki wiecie o gospodarce, wszystko się nie uda. Jakoś w innych krajach takie strategie kończyły się olbrzymim sukcesem a u nas oczywiście ma być odwrotnie "bo państwo". Gdyby nie to państwo to byście nie mieli za co żreć nawet. Państwo musi sterować rozwojem gospodarki w celu jej optymalizacji i efektywnego działania poczytajcie sobie książki ekonomiczne a nie pieprzcie głupoty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~czytałem

i zdawałem egzamin: Ekonomia Polityczna Socjalizmu.

Tylko dlaczego rezygnujecie z kapitalizmu i demokracji ? bo inaczej się nie da utrzymać u władzy ?

! Odpowiedz
0 1 ~Szymek

Ale kogo mamy czytać? Johna Keynesa czy Miltona Friedmana?

! Odpowiedz
0 14 ~matołusz

Co za bzdety - Państwo mnie łupi i niewiele daje w zamian. Szkoła prywatnie, lekarz prywatnie, armii prywatnie sobie nie zapewnię. Skupiłoby się lepiej na swoich podstawowych funkcjach i porządnie je wypełniało a nie bierze się to Państwo za coś o czym nie ma pojęcia - patrz specjaliści w spółkach SP

! Odpowiedz
5 0 ~cv odpowiada ~matołusz

A kto zbudował linie energetyczne, wodociągi, chodniki, drogi, dba o parki i zieleń.
Sam to wszystko robisz?

! Odpowiedz
0 5 ~PLanktON

Temu Panu już się udało!
http://natemat.pl/190577,przy-tym-osmiorniczki-to-szczyt-skapstwa-panstwowy-fundusz-wydal-40-tysiecy-na-wyjazd-do-ministra-szyszki

! Odpowiedz
0 5 ~Edward

Zwłaszcza za Gierka centralna strategia skończyła się olbrzymim sukcesem: byliśmy 10-tą potęgą ekonomiczną świata, tylko potem nie wiadomo skąd przyszedł kryzys: twarde lądowanie, stan wojenny, stracona dekada, masowa emigracja i pauperyzacja kraju.

! Odpowiedz
0 0 ~asdf

No właśnie to nie były takie strategie. Ale jak ktoś nie dostrzega różnicy, to jak najbardziej powinien mieć takiego Mateusza, na jakiego zasługuje.

! Odpowiedz
1 9 ~FREE

KLĘSKA JEST NIEUNIKNIONA. DZIWNE ZE TAKI EKONOMISTA SIE RZUCA NA TAKIE WODY. ZAHIPNOTYZOWANY JEST PRZEZ J.K.

! Odpowiedz
0 4 ~silvio_gesell

Połączenie polityki fiskalnej i monetarnej w jednym ręku pozwala zrobic dosłownie wszystko.
Wystarczy by bank centralny skupował weksle Agencji Rządowych. Należy bardzo uważnie patrzeć na ręce, bo to juz było w historii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hjalmar_Schacht

! Odpowiedz
2 9 ~BÓG_jest_JEDEN

Lud woła CHLEBA i IGRZYSK - KTO da CHLEB - Zabrać kapitalistom i tym co mają chęci i są u władzy, dać biednym i młodzieży, nie tworząc wartości dodanej. Ciemny LUD to kupi, a "my" dalej będziemy prokreować naszą ideę, także na siłę. PROLETARIUSZE tego kraju łączcie się !!!

! Odpowiedz
2 8 ~wasz_ANTONI

przecież od początku roku trąbię o powstaniu Obrony Terytorialnej, że …… Nie wystarczy !!!!!

a tak na poważnie, proponuję zlikwidować wszystkie ministerstwa i je włączyć do MON.

! Odpowiedz
2 11 ~tyr

Morawiecki z wykształcenia historyk mówił, że wzrost gospodarczy w 2016 roku przekroczy 4% a będzie w 3,1% albo i mniej

http://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,18372504,morawiecki-wzrost-gospodarczy-polski-w-2016-r-moze-przekroczyc.html?disableRedirects=true

! Odpowiedz
1 10 ~gib

Aaaa jeszcze istotne. Fundusz mieszkaniowy Mieszkanie + zasilą lokale Frankowiczów, bo jak ten wywali na 6-8 PLN to wątpię, że ktoś to będzie płacić i "dobrowolnie" przejmie te nieruchomości Państwo. Także jest duże prawdopodobieństwo, że patole i sprzymierzeńcy jedynej partii niedługo będą mieli nowe, nawet fajne mieszkania i domy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 18 ~gib

Zapewne będzie wielka klapa a następny plan nowego ministra będzie nosił nazwę: "plan ratunkowy dla Polski". Na zachodzie będą na uczelniach ekonomicznych uczyć jak można z miarę sensownego rozwoju zrobić drugie Niemcy końca lat 20 tych XX wieku.

Szkoda Nas a najbardziej naszych dzieci.

! Odpowiedz
2 12 ~vacek

To początek krachu na naszej giełdzie. Już widać nasz index WIG20 na tle indeksów światowych. Uciekam z giełdy i polskich funduszy. Finansami zarządza prawdopodobnie były CZŁONEK zarządu banku zachodniego BZWBK, który ubierał kredytobiorców we franki.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/BZ-WBK-Rata-kredytow-we-frankach- powinna-spasc-7234806.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mm

Nie pękaj Wacław...

! Odpowiedz
1 4 ~Fakir_dojnejZMIANY_

zioło z MORAW, proponuję zmiany w KONSTYTUCJI polegające na:

Obowiązek zmiany ustrojowej RP w cyklach 25-io letnich. Naprzemiennie KAPITALIZM i SOCJALIZM.

Chodzi o to, aby nasi AKTYWIŚCI mogli przejmować WASZE MAJĄTKI i odpoczywać. Po tym okresie będzie następował powrót do pracy celem odtworzenia, wytworzenia możliwości odpoczynkowych i tak w KÓŁKO.

zielona łapka - za
czerwona łapka – przeciw

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 ~jurek35

Co wyprawiacie z społkami z udziałem Państwa dlaczego okradacie udziałowców,czy ciągle wam mało co to za plany które niszczą to co zbudowano.

! Odpowiedz
1 7 ~Rozbór_Polski

jestem pełen podziwu dla Jarosława Mściwego. Naprawdę narzucili ostre tempu i są skuteczni.

Robią to z adekwatną gracją i finezją gomułkowskiego okresu. Tylko co po sobie zostawią ?

.....Księżyc w spokoju, bo tam nie sięgają...

! Odpowiedz
10 4 ~wojt

A Pan Kolany snuje przypuszczenia zanim co kolwiek jest wiadomo.
Już zakłada że będzie dziadostwo.
Cenie Pana analizy ale trochępokory też potrzeba.
Dobrze że nie kupiłem złota parę lat temu jak Pan przewidywał powrót hossy
bo bym był teraz na ładnym minusie.
Jak Pan będzie pisał o powrocie hossy przez kilka lat to pewnie w końcu się jej Pan doczeka.
Tylko czy to będzie Pana sukces?
A Panu Morawieckiemy trzeba dać szansę i kibicować aby coś dobrego się udało niezaleznie od tego czy się popiera PIS czy nie a nie psioczyć od samego początku.
Psioczyć będzie mozna za kilka lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~crocodillo

czekamy na nowe kolorowe slajdy panie ministrze. Z tego co widac to w banku wbk byl pan morawiecki tylko figurantem. 10 miesiecy ta ciaza trwa i nic sie nie urodzilo. chyba ze to ciaza u slonicy to rozumie 4 lata

! Odpowiedz
0 16 ~gierek

to się nazywa gospodarka centralnie sterowana

! Odpowiedz
0 7 ~asdf

To jest raczej centralizacja prezentacji powerpointa, albo centralny burdel, bo ciężko mówić o sterowaniu.

Mamy do czynienia z facetem, który najpierw mówił, że Polska nie będzie montownią, potem ogłosił sukces - nową montownię Mercedesa. A potem się okazało, że sprawa nie jest jeszcze domknięta, nie ma umowy i pogorszył swoją pozycję negocjacyjną robiąc z tego polityczny sztandar.

Tak samo z Pekao - zamiast kupić i ogłosić, że kupione, to latają i gadają, że chcą kupić, żeby przypadkiem nikt zbyt tanio nie oddał.

Zaiste, świetny menadżer i mistrz negocjacji, dać mu kontrolę gdzie się da.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~agencjaRATINGOWA_

czy na scenie politycznej nastąpiła wiekopomna zmiana.

Pytamy :Czy pan PREZYDENT tylko łyżworolki, na narty, zamieni ?.

Czy też nowe GUMKI zimowe założy itd.

! Odpowiedz
5 15 ~szuja

Pan Bóg ostrzegł ludzi przed takimi co maja krzywą gębę.Ale psioki ciemnioki.

! Odpowiedz
8 25 ~cent

Po PIS-e zostanie określenie Prywata i Szwindel.

! Odpowiedz
9 2 ~wojt

Nie róbcie z aktualnej włądzy prywaciarzy i szwindlerów takich co to mieliśmy poprzednio.
Takich wałów jak PO robiło Polska po przemianach nie widziała.
Pozdrawiem

! Odpowiedz
0 8 ~JAKnic_będąKRAŚĆ odpowiada ~wojt

przepraszam, kradną i się tym chwalą.______"Kupuj za Cudze, twój PIS"_______

A mówili że PO "kradło", a pis robi to razy 2 do kwadratu, sześcianu.

Ciekaw jestem co na to kościół katolicki ?...

! Odpowiedz
0 4 ~Ps odpowiada ~wojt

Złodziej zawsze krzyczy: ŁAPAĆ ZŁODZIEJA!

! Odpowiedz
6 4 ~zrzepy

"Nasz naród potrafi być przedsiębiorczy, jeżeli są ku temu stworzone warunki. Będziemy się starali upraszczać otoczenie gospodarcze "– mówił Morawiecki w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

"Bardzo ważny pierwszy pakiet ponad 100 zmian dla przedsiębiorców jest już gotowy, niedługo zajmie się nim Sejm, a już pracujemy nad drugim pakietem."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 ~Bierut

Starajcie się , starajcie - 200% normy. E tam 1000, bez kozery powie pińcset.

! Odpowiedz
2 10 ~1000_letni_PISlam

__Rozszerzona Konfiskata___, to HOSPICJUM przedsiębiorcy !!!!!

Oczywiście rebeliantom pracować pod naszym okiem, w ramach konfiskaty nie zabronimy

"Wolę tych, którzy popierają mnie ze strachu, niż tych, którzy popierają mnie z przekonania. Przekonania się zmieniają, strach pozostaje"- Stalin

! Odpowiedz
9 3 ~wklejajkwięcej odpowiada ~Bierut


bez kozery twoje pińcset wpisów dziennie to stanowczo za mało

! Odpowiedz
3 17 ~Dojna_zmiana

Były prezes banku odpowiadający za finanse Polaków?
Ze swoimi kumplami-bankierami czas wypić szampana.
Koryto dla Misiewiczów będzie pełne :-)

! Odpowiedz
2 10 ~crocodillo

w kazda 10 cine przed otwarciem gpw bedzie odczytany apel smolenski by inwestorzy pamietali za co ludzie polegli i dlaczego im tak dobrze rosna aktywa gieldowe.

! Odpowiedz
6 5 ~Fakir_dojnejZMIANY_

PIS ma konstytucyjne prawo "kraść", a tu nie ma kogo grabić. _OFE i NBP pozostało_

Rebeliant i Rowerzysta mają się coraz gorzej, a elektorat chce emerytur w wieku 18 lat.

Tego z "bródką", to już nawet faceci chcą molestować.

są szybcy, a nawet wściekli i wmawiają, że 10 miesięcy NIErządów nie wystarczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~cv

A czy Pitera wykonała już wyroki sądu?
Jest na to jakaś kara w tym kraju?

! Odpowiedz
2 4 ~Fakir_dojnejZMIANY_ odpowiada ~cv

ja 2+2=4, a pisowiec, że jabłko to nie gruszka.

Takich działaczy nam trza

! Odpowiedz
0 0 ~obserwator

Czego się spodziewać jak co nierząd to lata po wytyczne do '' państwa'' Rothschildów .

! Odpowiedz
4 5 ~taa

Czeka na s katastrofa, jak historyk z wykształcenia nbierze sie za finanse.
Kto studiował historię był po prostuu miernota, tylko daty potrafi taki zapmietać.
Wszysyc nieudacnizcy to historycy z wykształcenia: Komorowski, Tusk, schetyna itd

! Odpowiedz
3 8 ~KURSKI_z_dnaPRL_

Propaganda PiSlamu, głosząc że "Polska w ruinie", przekonała nie tylko "ciemny lud", ale również inwestorów krajowych i zagranicznych, agencje ratingowe ! ;-).

PS. Kto wiatrakiem wojuje, ten kiedyś FEKALIAMI obrywa, stojąc pod wiatr !

! Odpowiedz
4 16 ~Dziura_Morawieckiego

Bankowiec z taką władzą.
Polacy trzymajcie się za kieszenie!

! Odpowiedz
4 12 ~JarosłaWzWARSZAWY

Czy Pan Morawiecki przeczytał już inwestorom i podatnikom APEL SMOLEŃSKI?

! Odpowiedz
0 0 ~rezus

apel smoleński ; O przenajświętszy tupolewie ..pokładam w tobie wszystkie nadzieje moje wina moje wina ;;.. oczywiście wszystkie zbiorowe misteryjne czary. dymek i opłatki ,klękanie co łaska najlepiej poprzez konkordat i niepodatowane datki (lichwa sama na na siebie podatków nie nakłada) .. .w dużym skrócie w ten oto sposób nieświadomy człowiek został pozbawiony wolnej woli

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~rezus

a jak tam loża synów przymierza ma nowych członków ? ;ponoć wysoko stoicie w pozycji międzynarodowej lichwy nwo :)))

! Odpowiedz
6 8 ~wonzpisem

Im prędzej to zidiociałe społeczeństwo ruszy resztkami szarych komórek i odsunie od władzy tą pisowsko-radiomaryjną bolszewicką hordę, tym większe będzie miało szanse na ograniczenie strat jakie samo poniesie w wyniku rządów tej putinowskiej agentury.

! Odpowiedz
2 4 ~szczam_doPISuaru

bo takie jego przeznaczenie. To nie filiżanka, a bolszewik to robi nawet do umywalki.

"Wrona Orła nie pokona!" -
Niósł się okrzyk wzdłuż i wszerz.
O przegrała z Orłem Wrona,
Kaczka przegra z Orłem też :)

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. .............

https://pl.wikipedia. org/wiki/Wojskowa_Rada_Ocalenia_Narodowego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~Władysław odpowiada ~szczam_doPISuaru

Prostactwo

! Odpowiedz
1 1 ~Włądysław

Też prostactwo

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 3 ~szczam_doPISuaru odpowiada ~Władysław

tak robili bolszewicy podczas II Wojny Światowej.

To było gorzej jak prostactwo

! Odpowiedz
1 1 ~Władysław odpowiada ~szczam_doPISuaru

w dodatku niereformowalne

! Odpowiedz
0 0 ~Władysław

również prostactwo

! Odpowiedz
3 3 ~PISUAR_sejmowy_pl

wiele widziełem i słyszałem. Tak rozpaczliwe działania pisu, mogą świadczyć o powadze sytuacji. W połowie października dane PKB za III kw 2016.r

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100-120 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek, jako jeden z wariantów postrzegają. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 4 ~TakTrzeba

Panie Kolany! MINISTER Morawiecki ZBIERZE, a nie ZABIERZE. Zbierze, podzieli i wyda. Tak to wygląda ZAWSZE. Ważne, żeby czynić to uczciwie i sprawiedliwie. Wyborcy ufają rządowi PIS, bo tak wybrali. Tytułem też można manipulować.

! Odpowiedz
3 4 ~prosto_z_BRUKSELI_

Dziś rano, do zrobienia kawy, użyłem PISbula zamiast wody, taka toruńska odmiana Redbula.

Po 15 minutach jazdy autostradą, zauważyłem, że nie wziąłem auta.

pozdrawia wasz donaldinio

! Odpowiedz
1 2 ~Proboszcz

widz, że Kościół Katolicki, ci obcy.

Ministrant ZBIERA na tacę, a PIŁAT ZABIERA.

! Odpowiedz
1 1 ~Władysław odpowiada ~Proboszcz

głupota nie boli

! Odpowiedz
1 2 ~Proboszcz odpowiada ~Władysław

ZBIERA - oznacza dobrowolność i akceptację, bez użycia form przymusu

! Odpowiedz
1 1 ~Władysław odpowiada ~Proboszcz

Nie rozumiesz istoty podatków i obowiązków obywateli, chłopczyku. Zmień nick, bo ci się nie należy.

! Odpowiedz
0 1 ~Proboszcz odpowiada ~Władysław

nie lękaj się,....................................... są jeszcze prawi i sprawiedliwi

! Odpowiedz
2 7 ~xxc

No niestety nie wpisuję się w :strategię" mości Morawieckiego i depozytów w bankach już nie mam. Także powodzenia.

Dużo banknotów o różnych nominałach znajduje się w pudełkach z napisem "Monopoly"

! Odpowiedz
24 5 ~cv

Kiedyś też gadali, że się nie da.
A Polska zbudowała i Gdynie i COP.
I to właśnie rząd czyli państwo stymulowało i planowało powstanie tych obiektów.

Dzieciuchy zawsze bedą gadać nie da się, nie możliwe, głupoda itd.

! Odpowiedz
3 12 ~Ron2000

Zbudowała, ale jakim kosztem. W 1939 roku przed wybuchem wojny II RP była de facto bankrutem. Rządy sanacji to był dramat gospodarczy dla Polski.

! Odpowiedz
4 3 ~cv odpowiada ~Ron2000

Tylko, że te obiekty które wtedy zbudowano istnieją do dzisiaj.
I nadal są istotne w naszej gospodarce.
Linie kolejowe, energetyka, zakłady azotowe.
Część uległo likwidacji w wyniku prywatyzacji - np fabryka farb w Dębicy.
Stomil wtedy powstał.
Z tego projektu czerpaliśmy zyski przez następne prawie 100 lat.

! Odpowiedz
0 0 ~asdf

Co ma COP do jakichś bajeczek w powerpoincie? Przecież Morawiecki nie ma żadnego planu, jedyne co mu dobrze idzie to wspinanie się na kolejny stołek.

! Odpowiedz
0 0 ~normalny

Jaja sobie robisz ? Moze i państwo zbudowało Gdynie i Cop. Ale jakim kosztem? w taki sam sposób Korea zbudowala swoją potege gospodarcza. Nastapiło to przez kumulacje kapitału i skierowanie go na rozwój. Ale odbywało sie to kosztem konsumpcji.Ludzie mało zarabiali.A jakie ma rezerwy finansowe nasze państwo? Program rozdawania pieniedzy i rozwój kraju ? A z czego?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 3 ~Zbyszek

Ciekawe dla kogo pracuje Pan autor? Portal Bankier.pl należy do miedzynarodowej grupy medialnej Bonnier Business wywodzącej się ze Szwecji. O rodzinie Bonnierów zachęcam poszukac w necie.

! Odpowiedz
2 7 ~Zbyszek1

widzę, żeś zbłądził. Bankier jest portalem finansowym.

Może szukałeś portalu: hafty tradycyjne lub jadłodajnia narodowa

! Odpowiedz
2 2 ~wiki

oj tam w necie :) wystarczy w wiki :) "The Bonnier family is a Swedish family of Jewish origin,[1] who since the beginning of the 19th century has been active in the book industry and later also in the mass media industry. They own the media group Bonnier Group, which has 175 companies in 18 countries.[2][3][4]

! Odpowiedz
0 2 ~glj odpowiada ~Zbyszek1

"Bonnier Business Polska kupił Grupę Bankier.pl Bonnier Business Polska, wydawca m.in. dziennika „Puls Biznesu”, podpisał umowę zakupu 100 proc. udziałów "

! Odpowiedz
0 1 ~Stefan

Bo jak Zbyszek pracuje w sklepie, a sklep należy do Stefana, a cała franczyzna do Ziutka, to Zbyszek jest zadupcem Ziutka ;) Logiczne.

! Odpowiedz
6 9 ~poleruję_TRONY

wiele widziełem i słyszałem. Tak rozpaczliwe działania pisu, mogą świadczyć o powadze sytuacji. W połowie października dane PKB za III kw 2016.r

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100-120 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek, jako jeden z wariantów postrzegają. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
23 10 ~pol

Kiepskiej jakości artykuł. Niski poziom jak na głównego analityka. Mało obiektywny, tendencyjny, wykonany na zlecenie oponentów obecnej władzy. Taki polski standard- NARZEKANIE. Zamiast szukać pozytywów, nic tylko pesymizm. Kibicuję obecnej władzy, oby się jej udało odbudować polską gospodarkę, która została rozgrabiona przez 27 lat. Polecam publikacje Patologia Transformacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 15 ~KACZYkapral_doLUDU_

Jest taka gospodarka (podobno świetnie sobie radzi), w której zagraniczne firmy nie "rozkradają" majątku, rząd inwestuje w rozwój i wszyscy (jeśli wierzyć zapewnieniom władzy) są szczęśliwi.

Korea Północna

! Odpowiedz
2 10 ~qqryq

Ja nie kibicuję obecnej władzy i zgadzam się z głównym przesłaniem artykułu dotyczącym zagrożeń wynikających z koncentracji w jednym resorcie całości nadzoru nad finansami i podatkami. Podobnie co kwestii rzeczywistej władzy - rola pani premier w obecnym układzie jest już naprawdę groteskowa. Nawet mi jej po ludzku szkoda.

Niestety jednak muszę zgodzić również z @pol w kwestii oceny jakości artykułu. Napisany niechlujnie, emocjonalnie, bez konkretów i w propagandowym tonie. Szkoda bo argumentów jest dość, żeby taki sam artykuł napisać porządnie, rzeczowo i merytorycznie. A tak trudno uznać go za głos w dyskusji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~Papi

No to teraz hulaj dusza, piekła nie ma!
Jarek i Mateusz na swoje wirtualne mrzonki, będą mogli wydać ile im przyjdzie do głowy.
Nie ma głównego księgowego w firmie, będzie po firmie.

! Odpowiedz
2 2 ~nie_Lękajcie_się

To jest prawdziwy powód !!!_________Czas TACZEK nadchodzi_____

Wzrost PKB Polski w 2016 wyniesie 3,1 proc.; w '17 deficyt wyniesie ok. 3 proc. - Moody's

Ikw 3,0%, II kw 3,1

http://stooq.pl/n/?f=1106039


! Odpowiedz
3 5 ~a_mówili

Wzrost PKB Polski w 2016 wyniesie proc 3,8%.

Podatek Bankowy, Rozszerzona Konfiskata, Dualizm Prawny, sprawa TK działa.

! Odpowiedz
10 5 ~Krzysiek

Po przeczytaniu artykułu rodzi się pytanie retoryczne: dla kogo oprócz pana Krzysztofa powyższa koncentracja władzy może być niebezpieczna???

! Odpowiedz
3 5 ~TWORKIwitająAKTYW

miło nam

! Odpowiedz
2 2 ~jak_nicTRYBUNAŁ_ST_

Trzeba im zapewnić możliwość ucieczki !!!

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący postrzegają ten skutek, jako jeden z wariantów. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~JP

Bankster na tronie.

markety juz nie placa, banki tez. teraz zaplaca ludzie w podwyzszonymniedlugo vacie i ustawie wywlaszczeniowej - przeksztalcenie uzytkowania wieczystego to bedzie jazda az wam gały wyjda z orbit...

daliscie sie sprzedac.

! Odpowiedz
3 2 ~nie_dla_IDIOTÓW

komentarz zbędny. Z wykresami tylko pisowcy dyskutują. _brawo MY_

http://stooq.pl/q/?s=^bux&d=20160929&c=5y&t=l&a=lg&b=1&r=wig20

! Odpowiedz
3 4 ~Robert

Jaki tron ,chyba nocnik

! Odpowiedz
4 5 ~Wiktor

Komedia i naiwność sięga zenitu.

! Odpowiedz
1 3 ~malma

czarno widzę nasze sprawy frankowiczów były bankowiec , nie ufam mu ani za grosz, dzisiaj pro bankowiec

! Odpowiedz
3 3 ~DF

Zanim się rozgości, może niech to przeczyta: http://www.mpolska24.pl/post/12961/skok-na-kase-mieszkanie-plus

! Odpowiedz
2 7 ~Ron2000

Obniżać wydatki Państwa i podatki, likwidować regulacje. Polacy sami rozkręcą swoje firmy - i całą gospodarkę. Urzędnicy tylko przeszkadzają. Teraz zwolnili najlepszego ministra o korzeniach w partii Korwina. Tylko dla tego, że nie jest w stanie uwierzyć w socjalistyczną gospodarkę i ma rację.

! Odpowiedz
3 5 ~a_jednak_dali

ostro w gardła.

Największy, Najmniejszy krzyczał: bierzcie PISbulle, zamiast Redbulle, a skrzydła same wyrosną.

PO przy PISie, to zuchy, lub co najwyżej młodzi harcerze. Po nas choćby zgliszcza

! Odpowiedz
3 5 ~a_MOSIEKnaTO

mnie to pasuje. Polska w promocji, kuleje na wszystkie trzy nogi. To bez pośpiechu zbieram do wora:

grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci za 30-50% w PAPIERZE.

Jak się należy do sekty, grupy wyznaniowej to i grunty można wyczesać, za co łaska.

! Odpowiedz
4 3 ~szczam_doPISuaru

bo takie jego przeznaczenie. To nie filiżanka

"Wrona Orła nie pokona!" -
Niósł się okrzyk wzdłuż i wszerz.
O przegrała z Orłem Wrona,
Kaczka przegra z Orłem też :)

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. .............

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowa_Rada_Ocalenia_Narodowego

! Odpowiedz
5 7 ~tak_myślę

Przecież to było do przewidzenia. Muszą brnąć dalej, bo grozi Trybunał Stanu i delegalizacja.

Szkoda tylko, że przy okazji zniszczą Polskę.

! Odpowiedz
6 4 ~GDP

Ta kosmetyczna zmiana będzie kuło w gardło PO na wiele lat. Nie bez powodu pewien prominentny komentator w TVP przejęzyczył się mówiąc o planie Balcerowicza chodziło oczywiście o Morawieckiego.Sygnał wstępny został z zagranicy już wysłany - Pewna agencja ratingowa nie dokonała zapowiedzianej obniżki .Polska mocno się otwiera na Stany i nie zapominajcie o pewnym istotnym aspekcie który zaistniał w dobrym dla Polski czasie Brexit'cie - wnioski można wysnuć daleko idące

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 2 ~Krzysiek

Sygnał wysłał też pan Kolany pisząc , że: "Koncentracja tak dużej władzy w jednym ręku może być dla nas niebezpieczna"
Rodzi się pytanie retoryczne: dla kogo oprócz pana Krzysztofa powyższa koncentracja może być niebezpieczna???

! Odpowiedz
3 13 ~jaTylkoPytam

"Zabiorę, podzielę i wydam". Piękne słowa.

! Odpowiedz
8 10 ~tkm

Ale mu Szałamacha strzelił GOLA !!!
Za trzy miesiące ten pisobolszewik odda mecz walkowerem !!!

! Odpowiedz
8 2 ~rezus

nie ma co się oszukiwać ,każda kukła z jakiegokolwiek rządu semickich małp służy, tylko jednemu są to poborcy podatkowi...w służbie międzynarodowej lichwy .szcz... na nich ciepłym moczem. te wasze wierzenia przypominają zabawę małpy z odbezpieczonym granatem

! Odpowiedz
3 5 ~krezus

Lecz się, jeszcze nikt nie porównywał pisu do małpy z odbezpieczony granatem. To, że układa się on z kapitałem międzynarodowym, przedstawiając własnemu elektoratowi inaczej, nie znaczy, że są podludźmi

! Odpowiedz
0 0 ~rezus odpowiada ~krezus

nikt nie nazywa ich pod ludźmi .. w zależności od rasy mamy w sobie 0k 90-97% z małp ,więc o co ta nieświadoma złość? ..małpy może maja mniej rozbudowana hierarchię piramidalną i nie asymilują się tak jak by chciało nwo ,ale to nasi bracia mniejsi...i co najważniejsze nie mają zazdrosnego boga i jego nakazów .. bo przecież bóg żeby być bogiem musi mieć kompleksy i być zazdrosny bo ludzkie m... mu zagrają ...co nie? ...wiesz dobrze ze partyjne religie światowe tkwią tak jak lichwa jeszcze cały czas w niskich ja swiatach ... a przecież jest droga ''na skróty'' do lepszych wymiarów ..po co się inkarnować w czyśćcu ziemskim naście razy tu i teraz ?.. bez kiwania ,klękania, padania na twarz.... więc po co ta uraza.?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 14 ~obsobs

Jestem patriotą, ale jak widzę ten jad, to mi się odechciewa wszelkiego poświęcenia... W końcu gość, na którego ten kraj czekał 25 lat, w końcu manager, a nie historyk, a tutaj drwiny i chamskie komentarze. Facet zna bolączki, ma plan na ich rozwiązanie, coś tam z obietnic wykonać przy tym musi, co jest dla niego też bez sensu finansowo, ale czasem dla głupiego ludu tak trzeba, bo luf nie rozumiem po komunie, że pieniądze skądś trzeba wziąć. Dajcie chłopowi szansę, a nie bezpodstawne szydzenie i wyśmiewanie. Nie pstryknie palcem i się wszystko zmieni, tym bardziej, że zabetonowani urzędnicy siedzą i buczą o każdą zmianę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 7 ~WATYKAN_kapitalizmu

Tylko skąd KASA ???. Przecież, w kraju nie ma już kogo grabić, oprócz OFE i NBP !!!!

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący postrzegają ten skutek, jako jeden z wariantów. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~PATRIOTAnie_IDIOTA

a obywatele od maja 2015 r. 5-6 mld PLN w plecy ___Brawo MY___a obywatel nieświadomy.

Polityka to tworzenie i zarządzanie kłamstwami i półprawdą, a grupą docelową są wyborcy. Każde obniżanie ratingów jest b. szkodliwe. Wzrost kosztu kapitału lub brak jego spadku, pomimo sprzyjającego otoczenia o 25 pkt % to dla społeczeństwa koszt ok. 1 mld PLN, a dla budżetu państwa ok. 350-400 mln PLN braku wpływów podatkowych. Wynika to z tego, że coroczne zobowiązania SP, gospodarka, osoby fizyczne i samorządy, to rząd wielkości ok. 400 mld PLN (kredyty i obligacje).

Rządzący od maja 2015 r spowodowali brak spadku rentowności 10io letnich polskich obligacji o ok. 100-120 pkt. bazowych. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.

Czyli te dodatkowe, nieuzasadnione racjonalnie koszty wynoszą ok. 4 mld PLN rocznie, straty budżetowe to ok. 1,5 mld PLN rocznie !!!
Ekonomiści medialnie na ten temat rzadko się wypowiadają, bo mogło by być odebrane to, jako poruszanie tematów politycznych.

Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP. Rządzący już mają ogromny problem. Dobrze, że na razie rating został utrzymany. Bez zmiany strategii i polityki, PIS jest skazany na porażkę. Oby zostało to wykorzystane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 ~PATRIOTAnie_IDIOTA

Kolejny przykład: 8-12 mld PLN w plecy. ____Podatek Bankowy, to podatek czysto polityczny___

Rzekomo ten projekt służy ludowi, on służy bardziej władzy, choć osoby w "potrzebie", faktycznie widzą, to co widzą, czyli 500 PLN.__PODATEK BANKOWY, świadoma ignorancja wiedzy__

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo płaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 95 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8-12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.95 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 95 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 95 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,050 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,62mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co rząd proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 050 mld PLN)*0,44% = ok. 4,62 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).

Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy, jak możliwy bez tego podatku...

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~Krzysiek

Spokojnie "obspbs" nie stresuj się komentarzami tych którym skończył się nieograniczony dostęp do kaski.
W Polsce wystarczy ukrócić złodziejstwo i krętactwo podatkowe , a wówczas znajdą się fundusze na wszystkie projekty premiera Morawieckiego.
Róbmy swoje jak najlepiej potrafimy i to wszystko co w chwili obecnej potrzebuje Polska.

Tak nawiasem kogo ma na myśli Krzysztof Kolany pisząc: "Koncentracja tak dużej władzy w jednym ręku może być dla nas niebezpieczna".
"Dla nas" czyli dla pana Krzysztofa i .............. ????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Franek odpowiada ~Krzysiek

to samo, mówiono w latach 20-30 w Rosji. A społeczeństwo z głodu przymierało.

Szczelność podatkowa naturalnie jest b. pożyteczna.

! Odpowiedz
3 2 ~Krzysiek odpowiada ~Franek

I przymiera nadal także nic się tam nie zmieniło.
Nie uważam żeby twoje porównanie miało jakikolwiek sens, bo co ma piernik do wiatraka Franku??

! Odpowiedz
2 4 ~Franek odpowiada ~Krzysiek

ogłupianie społeczeństwa na zasadzie bolszewickiej.

PIS niszczy polska gospodarkę.

! Odpowiedz
4 2 ~Krzysiek odpowiada ~Franek

Podaj jakieś fakty owego zniszczenia dane, dane proszę.
Gorszego ogłupiania jak przez poprzednie 25 lat to chyba w Polsce nie było.
"Komunizm upadł" hihihihihihahahaha

! Odpowiedz
2 6 ~asdf

Jakiego poświęcenia? Kto od ciebie czegokolwiek wymaga? No chyba, że poświęcasz swój zysk na akcjach z GPW, bo czego Mateuszek się nie dotknął, to leży.

Morawiecki to właśnie historyk z wykształcenia z kilkoma dodatkowymi kursami. Facet typu ręka rękę myje, coś jak jego tatuś. Dla gierek politycznych sprzeda wszystko co się da. Wyczuł, że w tym kraju pełno frajerów głodnych bajek o potędze i na tym gra - dla swojej karierki, a nie dla kraju.

Szałamachę pewnie załatwił jakimś mizernym hakiem, skoro ten nie chce podać przyczyny swojego odejścia.

Szansę zrobić cokolwiek miał przez rok. Jedyne co robił, to gierki polityczne i mamienie wyborców bzdurami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Franek odpowiada ~Krzysiek

komentarz zbędny.

http://stooq.pl/q/?s=^bux&d=20160929&c=5y&t=l&a=lg&b=1&r=wig20

! Odpowiedz
0 0 ~Stefan

Morawiecki może sobie być managerem i patriotą, ale nie jest Świętym Mikołajem. O tym jest ten tekst i ma rację.

! Odpowiedz
0 1 ~ZORRO

do obsobs . Morawiecki to historyk . Gość za prezesowanie w BZ WBK ZAROBIŁ CA 40 MILIONÓW A JAK PODAWAŁ WYDAŁ CA 20 MILIONÓW . Nikt nigdy nie zapytał co zrobił z pozostałymi 20 milionami . Ja uważam , ze stanowisko prezia WBK KOSZTOWAŁO pana HISTORYKA CA 20000000 PLN . Ot i menago Moraw .

! Odpowiedz
3 14 ~zeflik

Panie Krzysztofie! Litości, błagam! Przecież Pan Morawiecki wskazał juz źródło finansowania. To są 'niewykorzystywane' depozyty prywatnych firm na okrągłą sumkę 230mld zł. Kto mądry wie co robić.

! Odpowiedz
2 3 ~eresz

Skoro Rozwój ma być finansowany z depozytów bankowych, to po co Morawieckiemu Ministerstwo Finansów?

! Odpowiedz
9 11 ~witek

Ministerstwo Rozwoju raczej Ministerstwo Iluzji Magi i Gospodarczej Beznadziejności. Na jego czele magik z Wrocławia

! Odpowiedz
4 17 ~piewca_HITU_2016_

W „biednych” krajach lub na drodze do rażąco niesprawiedliwych populistycznych rozwiązań systemowych - DEMOKRACJA, przeistacza się w „ KOMUNIZM „ lub „ NARODOWYSOCJALIZM ” (dla zdrowia psychicznego mas). Jak lud nie ma NIC, to jest spokojny, wszyscy jeżdżą TRABANTAMI i "gitara". Enklawa polityczna zajada w swoich GETTACH Homarami, bo Ośmiorniczki i Małże, to dla ubogich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 ~myjnia_MÓZGÓW

wy tu sobie pitolicie, czy Beatka ma czystą broszkę, czy brudną, a Pan Morawiecki właśnie podPiSuje umowę CETA - dzięki której będziecie wreszcie mogli nażreć się do woli, mięsa GMO, mięsa chlorowanego, innego żarcia o terminie przydatności liczonym w latach ..... dostaliście pincet, a teraz będziecie żarli kanadyjskie, czy amerykańskie świństwo, a jak komuś nie będzie pasowało, to dzięki tej wspaniałej umowie, będzie można go pozwać i skazać !!! DOBRA ZMIANA !!!!!!!!!!!!!!..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~mocaż odpowiada ~myjnia_MÓZGÓW

Każdy chce tanio, najtaniej. Jest popyt, jest podaż. Za dobry towar trzeba więcej zapłacić.

! Odpowiedz
5 14 ~Wit

Kaczyński połącz wszystko i miej odrobinę odwagi wziąć odpowiedzialność za ten syf który czynicie !!!!!

! Odpowiedz
3 19 ~Adam

...a swego czasu piłem z Mateuszem we Wrocławiu, no popatrz jak się wyrobił ...zdolny taki czy tylko jak zwykle układy ??? :-))

! Odpowiedz
7 11 ~Fakir_Rządowy

Morawiecki ze strachem o oczach, próbuje zanęcić inwestora. Na sali śmiech, a elektorat w to wierzy. Brawo PIS. Hasło: "Moczymy, gdzie się da. Tylko dlaczego obywatele mają mieć mokro"

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący postrzegają ten skutek, jako jeden z wariantów. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 ~goebelsPREMIUM

PIS jest naprawdę dobry w tym co robi, szkoda tylko, że obywatele o tym nie wiedzą.

Film "Smoleńsk" to za mało. Powinni zrobić coś o życiu Wiecznym, Rajskim,

po tzw. Doczesnym.

! Odpowiedz
6 5 ~skavenik

Zgadzam się z Panem Krzysztofem jeżeli chodzi o obawy i trudy zadań jakie przed Panem Morawieckim... ale jeżeli by się udało popchnąć Polskę do przodu to w tym miejscu należy kibicować Panu Morawieckiemu...
przykładów dobrych urzędników mamy w swojej historii sporo - Balcerowicz, a nawet królowe dawały radę czasami nawiązując do artykułu: Bona Sforza, czyli wyciskarka dukatów choć ta pracowała dla siebie i Państwa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 10 ~RICO

Ten facet przy tych kompetencjach wywinie Polsce numer za który zapłacimy wysoką cenę ! Może i dobrze się stanie,bo odsłoni przed Polakami rzeczywisty stan finansowy i uruchomi mechanizm obronny !

! Odpowiedz
7 10 ~sss

Powinien objąć jeszcze jedno stanowisko , Ministerstwo Głupoty ale tam to Kaczyński rządzi i fotela nie odda.

! Odpowiedz
4 5 ~Gospodarka_Głupcze

No i dobrze, ja bym jeszcze połączył:
1) ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Energii w jedno "Ministerstwo Bylejakie"pod wodzą Króla Jurgiela.
2) Edukacji, Nauki i Kultury w "Ministerstwo nie-uczenia się na błędach" - szefem niech będzie... na przykład Gliński. Tak, Gliński będzie niezły, ani nie jest kulturalny, ani nie potrafi się uczyć a i z nauczaniem innych ma problemy.
3) Obrony, Spraw Zagranicznych i Spraw Wewnętrznych - Ponieważ zadaniem obecnego MSZ jest obrzydzanie wszystkim państwom kontaktów z Polską to niedługo MON będzie miał pełne ręce roboty w obronie naszych granic przed atakami z zewnątrz (samo wojo nie wystarczy, stąd MSW do pomocy) - nie wyobrażam sobie by tym "Ministerstwem sprawiania i rozwiązywania problemów" kierował kto inny niż Marszałek Macierewicz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~lesio_SIEPACZpisowy

Poszedłem szukać pracy, znalazłem zawód

Biorca Medali i Odznaczeń,

a przy okazji dużą kasą za wierność, też nie gardzę.

! Odpowiedz
4 8 ~endi

kiedyś Stalin miał taką podobnie wielką władzę ...

! Odpowiedz
2 6 ~fafa

Tylko Stalin zabijał ludzi a nie wykańczał ich finansowo...

! Odpowiedz
2 5 ~RICO odpowiada ~fafa

Dzisiaj wypracowano nowe metody i są bardziej skuteczniejsze !

! Odpowiedz
1 3 ~endi odpowiada ~RICO

dokładnie np wpędzenie człowieka w tarapaty finansowe - depresja murowana w Polsce 2x więcej osób umiera z powodu samobójstwa niż w wypadkach samochodowych

! Odpowiedz
5 8 ~a_jednak_OBŁĄKANI_

Fakir dobrej zmiany, Zioło z Moraw dmucha teraz we dwa FLECIKI, a KOBRA ani rusz. Odpoczywa w hamaku sącząc 500+ i prosi o więcej, a ta bardziej pracowita emigruje.

Apelował do przedsiębiorców w Londynie, by inwestowali w Polsce . Jeden mu odpowiedział właśnie zaczęliśmy w energetykę, tylko czemu pan nas okradł?

! Odpowiedz
2 14 ~spostrzeżenie

teksty na bankierze stają się co raz bardziej ideologiczne i co raz mniej merytoryczne ,
" będzie odpowiadał jedynie przed Bogiem i Prezesem" " odpowiada przed Partią i Narodem "

! Odpowiedz
2 4 ~bolo

Dokładnie. Pewnie coraz więcej robią copy&paste z gazety sorosa. Ich strata, bo stracą czytelników.

! Odpowiedz
4 13 ~edek

Tragikomedii ciąg dalszy.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl