REKLAMA

„Masz plik ze skanera” – taki phishing działa najskuteczniej

Michał Kisiel2016-01-04 10:21analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-04 10:21
fot. cookelma / YAY Foto

Słowo phishing kojarzy się zazwyczaj z atakami na klientów banków i systemów płatności. Przestępcy często wykorzystują ten schemat także przeciwko firmom. Odpowiednio spreparowana wiadomość może posłużyć do wyłudzenia poufnych danych lub zakażenia komputera złośliwym oprogramowaniem. Firma PhishMe sprawdziła, jakie ataki są najskuteczniejsze.

„Zeskanowany dokument”, „Nieautoryzowany dostęp”, „Dostawa paczki” – takie tematy wiadomości phishingowych okazały się najskuteczniejsze w serii testów przeprowadzonych w 400 przedsiębiorstwach przez firmę PhishMe. Dane zebrano dzięki ćwiczeniom symulującym ataki mailowe na pracowników. W ciągu 13 miesięcy firma przebadała w ten sposób 3,5 mln osób pracujących w 23 branżach. Sprawdzano m.in. czas reakcji na phishing i skuteczność różnych typów oszustw.

Z testów wynika, że największą szansę na sukces mają ataki, które udają korespondencję wewnątrz biura. Wskaźnik odpowiedzi w tym scenariuszu wyniósł 22 proc. Szczególnie efektywny okazał się prosty chwyt – przesłanie pracownikom wiadomości z załącznikiem i treścią sugerującą, że dokument został zeskanowany w recepcji. Aż 36 proc. badanych otworzyło plik. Podobną skutecznością charakteryzował się scenariusz dobrze znany klientom banków – wiadomość z informacją o nieautoryzowanym dostępie do konta i linkiem. Na tego rodzaju haczyk złapał się co trzeci badany.

„Piernicz odsetki”. Ale co z prowizją?

„Piernicz odsetki”. Ale co z prowizją?

Sam zdecyduj o koszcie kredytu – tak zachęca do wypróbowania swojego kredytu gotówkowego Raiffeisen Polbank. Jak zwykle w takich przypadkach, koszt pożyczanego pieniądza kryje się w prowizjach i opłatach.

Z analiz PhishMe wynika, że szczególnie istotnym czynnikiem motywującym do otwarcia e-maila i spełnienia życzeń atakujących jest obietnica nagrody. W jednym z testowanych scenariuszy badani otrzymali wiadomość o loterii organizowanej przez dział zarządzania zasobami ludzkimi. W treści komunikatu zawarty był link prowadzący do niezwiązanej z firmą domeny, a adres e-mail nadawcy nie był związany z pionem HR. Mimo tego w odnośnik kliknęło 38 proc. odbiorców. Strategia łącząca w sobie udawanie biurowej korespondencji i emocjonalny motywator może być niezwykle niebezpieczna.

Największe szanse powodzenia mają ataki w sektorach edukacyjnym, rolniczym i farmaceutycznym. Średni współczynnik reakcji na phishingowego maila dotyczącego paczki czekającej na odbiór przekraczał w tych branżach 40 proc. Najbardziej świadomi zagrożeń są pracownicy firm z branży zbrojeniowej, administracji publicznej, energetycznej i turystycznej. W teście nie odnotowano znaczących różnic pomiędzy płciami pod względem podatności na oszustwo – instrukcje podane w wiadomości wypełniło nieco więcej kobiet niż mężczyzn.

Działy odpowiedzialne za bezpieczeństwo IT mają w obliczu skoncentrowanego na firmie ataku phishingowego stosunkowo niewiele czasu na reakcję. 87 proc. wiadomości otwieranych jest tego samego dnia, kiedy miała miejsce wysyłka. Większość ofiar łapie się na haczyk wkrótce po przyjściu do pracy, klikając w fałszywe wiadomości zaraz po otwarciu skrzynki pocztowej na początku dnia. Najlepszą szczepionką na zagrożenia wynikające z phishingu jest edukacja. Firmy, które informują pracowników o różnych typach oszustw i umożliwiają zgłaszanie przypadków podejrzanych wiadomości mogą skutecznie chronić się przed niebezpieczeństwem. Rośnie wówczas prawdopodobieństwo, że incydent zostanie zgłoszony zanim znajdzie się pierwsza ofiara.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Kamari
Policja powinna mieć specjalny adres e-mail, na który można byłoby odsyłać wszystkie podejrzane e-maile. Policja mogłaby od razu przystąpić do namierzania oszustów oraz informowałaby firmę pod którą podszywają się oszuści. Ludzie często wyrzucają takie maile, bo nie chce im się szukać adresu firmy pod którą Policja powinna mieć specjalny adres e-mail, na który można byłoby odsyłać wszystkie podejrzane e-maile. Policja mogłaby od razu przystąpić do namierzania oszustów oraz informowałaby firmę pod którą podszywają się oszuści. Ludzie często wyrzucają takie maile, bo nie chce im się szukać adresu firmy pod którą się podszyto, a oszuści działają dalej i może kogoś złapią.
~Hej
dostaną miliony maili od oszustów :)
~login
takie to wszystko wykształcone, mundre i sie dają nabrać :) niech giną.
~oleander
żałosny ten twój komentarz

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki