Masz już e-podpis? Wszystkie deklaracje CIT musisz wysłać elektronicznie

2015-03-23 13:20
publikacja
2015-03-23 13:20
fot. MattZ90 / Thinkstock

Przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy od osób prawnych od stycznia tego roku mają obowiązek elektronicznego rozliczania się z urzędem skarbowym. Ci, którzy jeszcze do tej pory nie zaopatrzyli się w e-podpis i odpowiednie oprogramowanie, muszą to uczynić jak najszybciej, gdyż 31 marca mija termin elektronicznej wysyłki CIT-8.

Masz już e-podpis? Wszystkie deklaracje CIT musisz wysłać elektronicznie (fot. MattZ90 / Thinkstock)

Firmy rozliczające się z podatku dochodowego od osób prawnych, dla których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają czas do końca marca złożenie deklaracji CIT-8 wraz z załącznikami za 2014 rok.

W tym roku jest to o tyle ważne, że po raz pierwszy przedsiębiorcy mają obowiązek (a nie tylko możliwość, która była w poprzednich latach) rozliczenia się z urzędem skarbowym w formie elektronicznej.  Oznacza to, że firmy, które wcześniej nie posługiwały się e-podpisem, muszą zakupić zestaw do bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowany za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Certyfikat jest imienny, więc odpowiednio wcześnie należy zgłosić do urzędu skarbowego osobę, która będzie podpisywała firmowe deklaracje CIT.

Papierowy CIT już nieważny

Przesłanie do urzędu skarbowego tradycyjnego papierowego zeznania CIT-8, dokonane nawet w ustawowym terminie i prawidłowo rozliczonego,  zostanie uznane za nieważne ze względu na formę wysyłki. CIT-y składane w 2015 roku muszą koniecznie być wysyłane online, podpisane bezpiecznym e-podpisem. W innym wypadku nie zostanie wypełniony obowiązek podatkowy.

e-CIT to korzystne rozwiązanie

W dobie coraz większej cyfryzacji dokumentów, w tym także tych urzędowych,  zmiana wydaje się korzystna – nie tylko ze względu na ekologiczny wymiar (oszczędność papieru do drukowania).  Choć na początku przedsiębiorcy muszą zainwestować w e-podpis, to jego szerokie zastosowanie do podpisywania dokumentów firmowych  oraz wygoda użytkowania powinny szybko zrekompensować poniesione koszty. Deklarację będzie można podpisać i wysłać z dowolnego miejsca – nie tylko z biura, co jest ważne również dla osób uprawnionych w przedsiębiorstwie doskładania e-podpisu i terminów planowania ich urlopów. Elektroniczna forma dostarczania informacji do US to także szansa na szybsze przetwarzanie danych i szybszy zwrot podatku.

Katarzyna Sudaj

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki