REKLAMA

Master Pharm liczy na lepsze drugie półrocze

2019-10-29 14:20
publikacja
2019-10-29 14:20

Grupa Master Pharm, której zysk netto po trzech kwartałach spadł według szacunków o 27 proc. rdr do 5,2 mln zł, ocenia, że spadek wyników jest przejściowy. Liczy, że drugie półrocze będzie lepsze od pierwszego - poinformował Master Pharm w komunikacie prasowym.

fot. Lucas Jackson / / Reuters

"Generalnie, obecny spadek dynamiki wzrostu grupy jest sytuacją przejściową. Obserwując ostanie zlecenia klientów oraz wstępne prognozy zamówień na przyszły rok, spodziewamy się, że całe drugie półrocze będzie lepsze od pierwszego, a tymczasowe przyhamowanie nie zakłóci długoterminowego rozwoju grupy – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Jacek Franasik.

Według szacunków grupy, skonsolidowane przychody po trzech kwartałach spadły o 3,1 proc. do 50,4 mln zł, EBIT spadł o 21 proc. do 7,4 mln zł, a zysk netto spadł o 27 proc. rdr do 5,2 mln zł.

Spółka tłumaczy, że spadek przychodów grupy w tym okresie był przede wszystkim rezultatem niższej sprzedaży w I półroczu. Wiązała się ona z dużej mierze z przesunięciem części zamówień przez dużych odbiorców Master Pharm SA, które realizowane są począwszy od III kw.

Jak podano, wpływ na niższą sprzedaż grupy w pierwszych trzech kwartałach miały też niższe przychody spółki zależnej Avet Pharma, zajmującej się sprzedażą suplementów diety pod marką własną. Związane były z planowanymi zmianami spółki w zakresie zarządzania sprzedażą oraz redukcją stanów magazynowych w hurcie.

Spółka poinformowała, że wpływ na pozycje wynikowe grupy miał wzrost kosztów działalności (wzrost kosztów na poziomie skonsolidowanym o 1,9 proc.), a także strata Avet Pharmy, wynosząca narastająco na koniec trzeciego kwartału 2019 r. 2,5 mln zł.

"Na niższych przychodach po III kw. zaważyło przede wszystkim słabsze I półrocze. Wiązało się ono z przesunięciami części dużych kontraktów, które jednak już realizujemy. Jeśli chodzi o sprzedaż w Avet Pharmie, pracujemy obecnie nad zmianami w strategii sprzedaży i przemodelowaniem oferty, co wiąże się tymczasowym spadkiem przychodów i wyników w tym podmiocie" - powiedział prezes Master Pharm.

Głównym obszarem działalności grupy Master Pharm jest produkcja kontraktowa suplementów diety, kosmetyków, wyrobów medycznych i preparatów spożywczych dla podmiotów branży farmaceutycznej. (PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki