REKLAMA

Maseczki i rękawiczki zaśmiecają Europę

2021-06-24 06:11
publikacja
2021-06-24 06:11
Maseczki i rękawiczki zaśmiecają Europę
Maseczki i rękawiczki zaśmiecają Europę
fot. Stely Nikolova / / Shutterstock

Maseczki, rękawiczki i inne jednorazowe wyroby zaśmiecają Europę - ostrzega Europejska Agencja Środowiska. Zwiększona produkcja takich produktów spowodowała też wzrost emisji gazów cieplarnianych.

Według nowego raportu udostępnionego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA - European Environment Agency) z powodu pandemii COVID-19 ucierpiała także natura.

Zwiększona produkcja i użycie maseczek, rękawiczek i jednorazowych opakowań na jedzenie stało się przyczyną większej emisji gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych gazów, a także doprowadziło do powstania śmieci, które szkodzą zwierzętom i całym ekosystemom.

Jak zwracają uwagę eksperci, import maseczek i rękawiczek do Unii Europejskiej zwiększył się ponad dwukrotnie w pierwszym półroczu pandemii. Do Europy przywieziono wtedy dodatkowe 170 tys. ton masek - średnio 0,75 maseczki na osobę dziennie. W tym czasie wzrosła jednocześnie miejscowa produkcja.

Wielokrotne użycie maseczek zmniejsza ilość zanieczyszczeń. Według wyliczeń po 13 praniach bawełniana maseczka nie ma już dużego wpływu na środowisko, jednak traci po części swoje ochronne funkcje, a to one stanowią priorytet.

Jeśli chodzi o jednorazowe opakowania na żywność, to w pierwszych miesiącach miejscowa produkcja zmalała, aby od października 2020 roku, po złagodzeniu obostrzeń w wielu krajach wzrosnąć. W czasie lockdownu wiele restauracji skupiło się bowiem głównie na dostarczaniu jedzenia na wynos, co zwiększyło zużycie jednorazowych pudełek.

Jednocześnie mogła spaść sprzedaż kupowanych w drodze np. do pracy przekąsek, powodując spadek użycia plastiku w tym obszarze.

Autorzy publikacji proponują kilka sposobów na lepsze przygotowanie na ewentualne sytuacje tego typu w przyszłości. Wymieniają badania nad nowymi, bezpieczniejszymi dla środowiska materiałami i przedmiotami, lepsze strategie zarządzania śmieciami, stosowanie produktów medycznych wielokrotnego użytku i lepszy recykling.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eea.europa.eu/highlights/covid19-in-europe-increased-pollution

https://www.eea.europa.eu/publications/impacts-of-covid-19-on (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
3456
zaśmiecają ,ale koś za to kase wziął ,to leżą nie śmieci a pieniądze za które ludzie zapłacili ,
ptokbentoniczny
To nie maseczki i rękawiczki zaśmiecają Europę tylko ludzie. To pokazuje na jakim poziomie jest cała "cywilizacja zachodu".
mrbeast
taaa, plastikowe rurki i reklamówki foliowe przestały byc problemem.
adam.1983
A może po prostu skończyć z tym maseczkowym wariactwem i żyć normalnie bez produkowania tych dodatkowych ton śmieci.
mrbeast
Chirurdzy, ortopedzi i anastezjolodzy lubią to!

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki