REKLAMA
AKADEMIA INWESTOWANIA

Marszałek woj. lubuskiego apeluje o organizację dodatkowych pociągów na Pol’And’Rock Festival

2019-06-13 14:23
publikacja
2019-06-13 14:23

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak wystąpiła do prezesa spółki Przewozy Regionalne o zmianę decyzji ws. organizacji dodatkowych pociągów na 25. Pol’And’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą. Wcześniej spółka zapowiedziała, że w tym roku takich składów nie będzie.

fot. / / ZUMA Press

W przesłanym w czwartek do mediów piśmie skierowanym do prezesa Przewozów Regionalnych Polak wyraziła opinię, że brak dodatkowych pociągów przy tak dużej imprezie masowej wywoła problemy komunikacyjne nie tylko w regionie, ale w całym kraju.

"Znacząco większe obłożenia pociągów planowych w całym kraju podczas trwania tej imprezy, przy braku reakcji przewoźników wykonujących zadania w ramach Ustawy o transporcie publicznym, może doprowadzić do chaosu komunikacyjnego, który odbije się szerokim echem nie tylko w Polsce” – napisała Polak.

Według Polak argumenty spółki mówiące o stratach generowanych podczas realizacji połączeń dodatkowych są „intencjonalnie nierzetelne”. W tej kwestii powołała się na informacje byłego prezesa Przewozów Regionalnych Tomasza Pasikowskiego mówiące o tym, że za jego czasów dodatkowe pociągi przynosiły spółce zyski.

„W trosce o dobro pasażerów i prawidłowe funkcjonowanie transportu publicznego w Lubuskiem i w całym kraju, w celu rozładowania zwiększonego potoku podróżnych w okresie trwania festiwalu, stanowczo wnoszę o dodatkowe wzmocnienie planowych składów oraz uruchomienie dodatkowych kursów wahadłowych na newralgicznych odcinkach dojazdowych do stacji w Kostrzynie” – zaapelowała Polak.

Pod koniec maja br. o rezygnacji Przewozów Regionalnych z organizacji dodatkowych pociągów na festiwal w Kostrzynie poinformowała Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wskazując, że taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy od 25 lat. Przedstawiciele Fundacji określili decyzję krajowego przewoźnika jako „kompletnie niezrozumiałą”.

„Spółka odmówiła wykonania usługi, co w naszym przekonaniu jest rażącym złamaniem prawa młodych Polaków do bezpiecznego przyjazdu i wyjazdu pociągami na tak duże i ważne dla wielu z nich wydarzenie. To także jest jeden z kluczowych elementów budowania bezpieczeństwa Festiwalu" – napisał wówczas prezes WOŚP Jerzy Owsiak. Według WOŚP dodatkowe pociągi na festiwal przyniosły zyski Przewozom Regionalnym.

Z kolei rzecznik Przewozów Regionalnych Dominik Lebda informował, że realizacja dodatkowej oferty komercyjnych połączeń kolejowych musicREGIO na Pol’And’Rock Festiwal w 2018 r. przyniosła Spółce Przewozy Regionalne przychody na poziomie niecałych 2 mln zł, co - po uwzględnieniu kosztów napraw taboru przeznaczonego do tych połączeń, koniecznych z uwagi na poważne usterki i dewastację pojazdów - zamknęło się stratą rzędu 1 mln zł.

"Z uwagi na dobro spółki nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla uruchamiania połączeń dedykowanych tej imprezie" – napisano w maju br. w stanowisku Przewozów Regionalnych.

Rzecznik dodał wówczas, że Spółka rozważa różne możliwości wzmocnienia swojej oferty przewozowej w relacjach Kostrzyn – Szczecin, Wrocław, Poznań, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski.

Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Przez wiele lat był znany pod nazwą Przystanek Woodstock. Jego 25. edycja odbędzie się w terminie 1-3 sierpnia 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą. Na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki