Marszałek Sejmu wręczyła nominację nowemu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi

W piątek Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła akt nominacji nowemu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi. Został on powołany na to stanowisko przez Sejm, za zgodą Senatu w piątek, 30 sierpnia.

(Sejm RP)

W uroczystości nominacji wzięła udział szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska i jej zastępca Dariusz Salamończyk.

Mariusz Banaś od czerwca był ministrem finansów. Wcześniej był wiceministrem finansów i szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Pełnił też funkcję Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz pełnomocnika rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych.

Marszałek Sejmu podczas nominacji pogratulowała nowemu prezesowi NIK. Dodała też, że wierzy, że będzie on jak najlepiej wykonywał swoje obowiązki.

Wcześniej nowo powołany prezes złożył przysięgę przed Sejmem. "Obejmując stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, a powierzone mi obowiązki będę wypełniał bezstronnie i z najwyższą starannością. Tak mi dopomóż Bóg" - mówił.

Jak przypomniano w komunikacie, prezesa NIK powołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów. Kadencja trwa sześć lat i może być powtórzona jednokrotnie. Dotychczasowy prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski pełnił swoją funkcję do 27 sierpnia. (PAP)

mgost/ aj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil