Marnotrawstwo mózgów. Wyjeżdżają z Polski i pracują poniżej kwalifikacji [Raport]

redaktor naczelna Bankier.pl

Co piąta osoba z wyższym wykształceniem, która planuje emigrację lub jej nie wyklucza, spodziewa się, że za granicą przyjdzie jej pracować poniżej własnych kwalifikacji – wynika z najnowszego badania opinii nt. emigracji przeprowadzonego przez Bankier.pl. Prawie połowa ankietowanych twierdzi, że Polacy za granicą zbyt łatwo rezygnują ze swoich zawodowych ambicji.

Doroczne badanie opinii nt. emigracji to uzupełnienie dla realizowanego na łamach Bankier.pl projektu #TamMieszkam - serii rozmów analizujących warunki życia w innych krajach. W tegorocznej edycji ankiety pojawiły się dwie nowości. Po pierwsze, chcieliśmy sprawdzić, na ile głośne wydarzenia minionego roku – zamachy terrorystyczne oraz napływ uchodźców do Europy – wpływają na decyzje emigracyjne Polaków. Po drugie, w odniesieniu do deklaracji polityków o zatrzymaniu w kraju polskich specjalistów, szczególną uwagę poświęciliśmy emigracji osób z wykształceniem wyższym.

W prowadzonym na łamach Bankier.pl - od 25.04.2016 do 22.05.2016 r. - badaniu wzięło udział łącznie 1406 osób. 77% (1088) respondentów deklaruje wykształcenie wyższe. 78% ankietowanych „wykształconych” stanowią mężczyźni, 40% osób jest w wieku 31-40 lat, 30% w wieku 26-30 lat, 14% osiągnęło pełnoletniość, ale nie ma jeszcze 25 lat, 11% jest w wieku 41-50 lat, zaledwie 5% ukończyło 50. rok życia. 7 na 10 osób jest pracownikiem najemnym, 18% prowadzi własną działalność gospodarczą, 7% stanowią studenci, a 4% osoby bezrobotne. 69% osób mieszka w Polsce, 31% za granicą – przede wszystkim w Wielkiej Brytanii (26%), Niemczech (16%), Szwajcarii, Irlandii (po 6%), Stanach Zjednoczonych i Francji (po 5%), 17% zaznaczyło na  zdefiniowanej liście odpowiedź „inne”.

Dalsza szczegółowa analiza dotyczy odpowiedzi udzielanych przez respondentów deklarujących wykształcenie wyższe.

Marnotrawstwo mózgów grożące polskim specjalistom to jeden z wniosków ze zorganizowanego przez Bankier.pl badaniu opinii nt. emigracji
Marnotrawstwo mózgów grożące polskim specjalistom to jeden z wniosków ze zorganizowanego przez Bankier.pl badaniu opinii nt. emigracji (YAY Foto)

Wielu chętnych na emigrację „na próbę”

43% osób z wyższym wykształceniem biorących udział w badaniu, a mieszkających obecnie w Polsce deklaruje, że zamierza wyjechać z Polski na stałe w ciągu najbliższych pięciu lat. 32% mówi „nie wiem”, a co czwarta osoba zaprzecza, jakoby miała takie plany. Znacznie wyższy (69%) jest odsetek osób odpowiadających twierdząco na pytanie, czy chciałyby w ciągu najbliższych pięciu lat wyjechać na co najmniej kilka miesięcy, z opcją pozostania na stałe. Tylko 19% twierdzi, że nie chciałoby spróbować takiej emigracji „na próbę”, niepewnych jest 12%.

N=747
N=747 (Bankier.pl)

Najpopularniejszymi potencjalnymi kierunkami emigracji wśród osób z wyższym wykształceniem są: Wielka Brytania i Stany Zjednoczone (po 11%), Australia (10%) i Kanada (8%).

(bankier.pl)

Czołowym powodem, dla którego polscy specjaliści mieszkający dziś w Polsce zdecydowaliby się na wyjazd z kraju, jest chęć podniesienia jakości życia, deklarowana przez 20% osób rozważających emigrację. Wśród trzech najczęściej wskazywanych przyczyn ewentualnego wyjazdu pojawia się także chęć zalezienia pracy lepiej płatnej niż w Polsce (18%) oraz rozwinięcie kariery, nabycie ciekawego doświadczenia, praca z najlepszymi (15%). Co dziesiąta osoba wskazuje, że zdecydowałaby się na taki krok po to, by zapewnić swoim dzieciom lepszy start w przyszłość.

Skłonni do emigracji nie są wolni od obaw. Przy pytaniu o potencjalne konsekwencje emigracji wywołujące największy strach u osób mieszkających w Polsce najczęściej wskazywano silną tęsknotę za Polską, rodziną, bliskimi oraz poczucie, że w nowym kraju nie jest się u siebie.

Zapytaliśmy ankietowanych również o to, jak oceniają swoje szanse na nowym rynku pracy. 36% osób z wyższym wykształceniem mieszkających w Polsce a nie wykluczających emigracji spodziewa się, że po przeprowadzce do innego kraju pracę znalazłoby w ciągu pierwszego miesiąca pobytu. 23% ocenia, że zajęłoby im to kwartał, natomiast co piąta osoba wyjechałaby do umówionej wcześniej pracy. 58% ankietowanych wierzy, że za granicą wykonywałoby pracę adekwatną do swoich kwalifikacji i wykształcenia, 20% spodziewa się, że będzie wykonywało pracę poniżej swoich kwalifikacji, stając się tym samym ofiarami zjawiska "marnotrawstwa mózgów".

Czytaj dalej: Terroryzm i uchodźcy a emigracja - na razie bez związku

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 15 ~ZORRO

PRACA ,
ROZSĄDNA PŁACA
1/2 PŁACY BIEDNEGO GREKA
1/3 kwoty wolnej biednego Greka
Jakość towarów niemieckiego aldika
zero przywilejów dla kast
jedne prawo dla wszystkich
albo praca albo świadczenie
50% podatek dla zarabiających powyżej 350000 pln rocznie [ tak jest w biednej GB i nikomu to nie przeszkadza.
90% podatek dla emerytur pow. 3500 pln [ dla wszystkich - żadnych wyłączeń dla osób , które do emerytalnego wora nie wpłaciły ani złotówki a dostają krocie w młodym wieku]

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 ~Kazik

W 2014 zapłaciłem 45000pln podatku dochodowego. Czyli wszystko co odłożyłem. (Reszta poszła na inne cele) Decyzja o wyjeździe nie była moja - tylko US. Jestem emigrantem podatkowym.

! Odpowiedz
2 2 ~Ed

Niektorzy lubia muzyke minaretu i za pieniadze wyjada od swoich rodzin rodzicow i kraju

! Odpowiedz
0 5 ~Kazik

W 2014 roku po zmianach przepisów zapłaciłem 45000pln podatku dochodowego. Decyzje o emigracji podją za mnie rząd. Jestem emigrantem podatkowym.

! Odpowiedz
1 2 ~Lemon

Ciekawe jak rząd zamierza pogodzić dwa rozbieżne cele: (1) zatrzymanie specjalistów w kraju, którzy chcą lepiej zarabiać

! Odpowiedz
5 6 ~nieemigrant

Ale jak rząd chce podnieść stawkę godzinową, to jazgot i skowyt. Więc zastanówcie się czego chcecie. W takiej UK płaca minimalna jest ustalona i ludzie żyją, i to spokojnie żyją.

! Odpowiedz
2 3 ~hdrvn

emigracja nie ma nic wspólnego z płaca minimalna dzieciaku

! Odpowiedz
0 0 ~nieemigrant odpowiada ~hdrvn

A skąd takie informacje, że jestem dzieciakiem.

! Odpowiedz
4 10 ~a_MOSIEKnaTO

PISie kochany nie zapomnij podwyższyć VAT do 25% od 01.01.2017r.

- inne daniny i opłat również
- i tak jeszcze z 3 mln WYSŁAĆ na emigrację "damy radę"

Nasi przyjadą to się zadomowią. O kasę sie nie martw PAPIERU u nas dużo

! Odpowiedz
2 11 ~a_MOSIEKnaTO

Polska w promocji:

grunty, GPW, mieszkania, domy wszystko jak leci za 30-50% w PAPIERZE

PISie kochany choć jeszcze GRUNWALD lub Chrzest Polski, a będziesz dla mnie wiarą

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.