Marnotrawstwo mózgów. Wyjeżdżają z Polski i pracują poniżej kwalifikacji [Raport]

redaktor naczelna Bankier.pl

Co piąta osoba z wyższym wykształceniem, która planuje emigrację lub jej nie wyklucza, spodziewa się, że za granicą przyjdzie jej pracować poniżej własnych kwalifikacji – wynika z najnowszego badania opinii nt. emigracji przeprowadzonego przez Bankier.pl. Prawie połowa ankietowanych twierdzi, że Polacy za granicą zbyt łatwo rezygnują ze swoich zawodowych ambicji.

Doroczne badanie opinii nt. emigracji to uzupełnienie dla realizowanego na łamach Bankier.pl projektu #TamMieszkam - serii rozmów analizujących warunki życia w innych krajach. W tegorocznej edycji ankiety pojawiły się dwie nowości. Po pierwsze, chcieliśmy sprawdzić, na ile głośne wydarzenia minionego roku – zamachy terrorystyczne oraz napływ uchodźców do Europy – wpływają na decyzje emigracyjne Polaków. Po drugie, w odniesieniu do deklaracji polityków o zatrzymaniu w kraju polskich specjalistów, szczególną uwagę poświęciliśmy emigracji osób z wykształceniem wyższym.

W prowadzonym na łamach Bankier.pl - od 25.04.2016 do 22.05.2016 r. - badaniu wzięło udział łącznie 1406 osób. 77% (1088) respondentów deklaruje wykształcenie wyższe. 78% ankietowanych „wykształconych” stanowią mężczyźni, 40% osób jest w wieku 31-40 lat, 30% w wieku 26-30 lat, 14% osiągnęło pełnoletniość, ale nie ma jeszcze 25 lat, 11% jest w wieku 41-50 lat, zaledwie 5% ukończyło 50. rok życia. 7 na 10 osób jest pracownikiem najemnym, 18% prowadzi własną działalność gospodarczą, 7% stanowią studenci, a 4% osoby bezrobotne. 69% osób mieszka w Polsce, 31% za granicą – przede wszystkim w Wielkiej Brytanii (26%), Niemczech (16%), Szwajcarii, Irlandii (po 6%), Stanach Zjednoczonych i Francji (po 5%), 17% zaznaczyło na  zdefiniowanej liście odpowiedź „inne”.

Dalsza szczegółowa analiza dotyczy odpowiedzi udzielanych przez respondentów deklarujących wykształcenie wyższe.

Marnotrawstwo mózgów grożące polskim specjalistom to jeden z wniosków ze zorganizowanego przez Bankier.pl badaniu opinii nt. emigracji
Marnotrawstwo mózgów grożące polskim specjalistom to jeden z wniosków ze zorganizowanego przez Bankier.pl badaniu opinii nt. emigracji (YAY Foto)

Wielu chętnych na emigrację „na próbę”

43% osób z wyższym wykształceniem biorących udział w badaniu, a mieszkających obecnie w Polsce deklaruje, że zamierza wyjechać z Polski na stałe w ciągu najbliższych pięciu lat. 32% mówi „nie wiem”, a co czwarta osoba zaprzecza, jakoby miała takie plany. Znacznie wyższy (69%) jest odsetek osób odpowiadających twierdząco na pytanie, czy chciałyby w ciągu najbliższych pięciu lat wyjechać na co najmniej kilka miesięcy, z opcją pozostania na stałe. Tylko 19% twierdzi, że nie chciałoby spróbować takiej emigracji „na próbę”, niepewnych jest 12%.

N=747
N=747 (Bankier.pl)

Najpopularniejszymi potencjalnymi kierunkami emigracji wśród osób z wyższym wykształceniem są: Wielka Brytania i Stany Zjednoczone (po 11%), Australia (10%) i Kanada (8%).

(bankier.pl)

Czołowym powodem, dla którego polscy specjaliści mieszkający dziś w Polsce zdecydowaliby się na wyjazd z kraju, jest chęć podniesienia jakości życia, deklarowana przez 20% osób rozważających emigrację. Wśród trzech najczęściej wskazywanych przyczyn ewentualnego wyjazdu pojawia się także chęć zalezienia pracy lepiej płatnej niż w Polsce (18%) oraz rozwinięcie kariery, nabycie ciekawego doświadczenia, praca z najlepszymi (15%). Co dziesiąta osoba wskazuje, że zdecydowałaby się na taki krok po to, by zapewnić swoim dzieciom lepszy start w przyszłość.

Skłonni do emigracji nie są wolni od obaw. Przy pytaniu o potencjalne konsekwencje emigracji wywołujące największy strach u osób mieszkających w Polsce najczęściej wskazywano silną tęsknotę za Polską, rodziną, bliskimi oraz poczucie, że w nowym kraju nie jest się u siebie.

Zapytaliśmy ankietowanych również o to, jak oceniają swoje szanse na nowym rynku pracy. 36% osób z wyższym wykształceniem mieszkających w Polsce a nie wykluczających emigracji spodziewa się, że po przeprowadzce do innego kraju pracę znalazłoby w ciągu pierwszego miesiąca pobytu. 23% ocenia, że zajęłoby im to kwartał, natomiast co piąta osoba wyjechałaby do umówionej wcześniej pracy. 58% ankietowanych wierzy, że za granicą wykonywałoby pracę adekwatną do swoich kwalifikacji i wykształcenia, 20% spodziewa się, że będzie wykonywało pracę poniżej swoich kwalifikacji, stając się tym samym ofiarami zjawiska "marnotrawstwa mózgów".

Czytaj dalej: Terroryzm i uchodźcy a emigracja - na razie bez związku

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 11 ~Wendy

Szwajcaria oszczeda duzo forsy zatrudniajac wyksztalconych przez Polske Polakow. Nie trzeba samemu inwestowac w lata nauki takiego obywatela, zrobila to juz w tym wypadku Polska. Za darmo !!!!!!
Kiedy nasz kochany rzad pojmie ze jesli dalej tak pojdzie to w Polsce zostana chorzy, starzy, dzieci i wielu bezrobotnych niedouczonych . Kto bedzie pracowal na tych ludzi i kto bedzie placil skladki ZUS. Nie wspomne juz o rozwoju kulturalnym naszego kraju. Chce by nasz kraj sie rozwijal, chce by przecietny Polak byl dumny ze swojego kraju i pracowal z zaangazowaniem dla swojej Rodziny w Polsce. Spotykam w Szwajcarii wielu Polakow; szczesliwi Ci ktorzy maja najblizsza Rodzine przy sobie. Wielu tego nie ma i cierpi, teskni za najblizszymi. Czy tak powinno byc... Czyz to nie Rodzina w Polsce jest najwazniejsza. Jesli tak to czemu tylu mlodych ludzi wyjezdza " za chlebem " bo we wlasnym kraju nedza i brak perspektyw. To jest STRASZNE...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~jan

Tylko należy zastanowić się nad tym czy zatrudniani Polacy są rzeczywiście tak wykształceni, czy są zatrudniani z uwagi na ukończoną jakąś uczelnie o wątpliwej jakości a ich przydatność do pracy wynika z wrodzonej inteligencji i pracowitości. Czy Polacy są zatrudniani na kierowniczych stanowiskach, czy tam gdzie potrzeba myślącego robola. Na kierowniczych stanowiskach potrzeba ludzi kreatywnych, twórczych a tego na pewno żadna Polska uczelnia nie jest w stanie zrealizować. Dlaczego? gdyż kadra naszych uczelni to ludzie z dawnych układów, którzy lubią stabilność w pracy, tak jak było zawsze za komuny, a innowacyjność jest trudna i nikomu nieznana. Na dodatek nikt nikogo z innowacyjności nie rozlicza bo sam nie wie o co chodzi. Jesteśmy społeczeństwem ludzi niesamowicie inteligentnych, znacznie odbiegających od rówieśników w UE , tracimy w zestawieniu z nimi , że nasze szkolnictwo wyższe nie potrafi uwolnić się z układów dawnej minionej epoki. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~Nina

Ano właśnie, a kolejny rząd zamiast zrobić coś, by zatrzymać w Polsce, wykształconych ludzi, skupia się na tym tylko by przyciągnąć do nas obcokrajowców (http://papug.pl/latwiej-o-prace-dla-cudzoziemcow/). Przecież to jest bez sensu.

! Odpowiedz
1 11 ~wyksztsrednie

3 lata 150 000zl a w PL piwo pod sklepem.

! Odpowiedz
0 1 ~belzebup

Szkoda, że zdolności językowych Bóg ci tak poskąpił. OtóRZ...

! Odpowiedz
6 14 ~NoComments

Wykształcenie wyższe informatyczne. Podobno branża w której zarabia się ogromne pieniądze - czyli IT. W Polsce zarobki: 3500 PLN netto praca w zawodzie (frontend/backedn + tester + analityk). Na zachodzie praca jako pracownik fizyczny zarobki: (po przeliczeniu na PLN) 13 000 PLN netto za 3 tygodnie pracy + praca bez stresu i ciągłej presji czasu + praca na jednym stanowisku (a nie na trzech).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~gogo

IT Wrocław - 12800zł brutto

! Odpowiedz
1 10 ~Tomi123123 odpowiada ~gogo

Pracowałem we Wrocławiu jako programista w 3 firmach. Wynagrodzenie było ok, ale albo musiałem prowadzić działalność gospodarczą, albo wypisywać lewe delegacje, albo jakieś licencje na prawa autorskie. Wypłatę często miałem z opóźnieniem, niekiedy nawet 3 mce później a VAT musiałem zapłacić. W Wielkiej Brytanii normalna umowa o pracę, wynagrodzenie przez 8 lat zawsze było na 28-go, a w grudniu nawet wcześniej. Do tego owoce, siłownia, ciastka, ub. zdrowotne, dodatkowe składki na emeryturę. W Polsce nie mieszkam od 8 lat może się już poprawiło, ale kiedyś było kiepsko. W moim przypadku nie ma 'marnotrastwa' robię mniej więcej to samo, ale po prostu jestem traktowany bardziej fair.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~lol odpowiada ~gogo

12 800 brutto ? LOL to tylko 8985,06 netto.. czym ty się kolego chwalisz ? Nawet 'mitycznej 10k' nie zarabiasz - a podobno wszyscy programiści zarabiają conajmniej 10 000 netto w Polszy. Robol na zachodzie zarabia węcej od Ciebie.

! Odpowiedz
3 12 ~Kryniu

Ci którzy zostają w nagrodę płacą 500+ aby było więcej Polaków, którzy tu nie znajdą miejsca więc wyjadą by budować, pracą i podatkami, zamożność Niemiec, GB, NL itp. potrzebujących. Mądra polityka!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.