REKLAMA

Mariusz Kamiński nowym szefem MSWiA

2019-08-09 19:28
publikacja
2019-08-09 19:28

Premier Mateusz Morawiecki powierzył obowiązki w MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu; zwrócił się też do prezydenta o powołanie go na nowego ministra spraw wewnętrznych i administracji; minister nadal będzie koordynował pracę służb specjalnych - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

fot. Krystian Maj / / FORUM

W piątek Sejm wybrał dotychczasową szefową MSWiA Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Izby, jej kandydaturę zgłosił klub PiS. Witek zastąpiła Marka Kuchcińskiego, który - w związku z informacjami o jego lotach samolotem służbowym - podał się do dymisji.

Wcześniej w piątek Kancelaria Prezydenta podała, że prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów i z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rzecznik rządu poinformował w piątek na Twitterze, że premier powierzył obowiązki w MSWiA ministrowi koordynatorowi ds. służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu. Morawiecki zwrócił się też do prezydenta o powołanie Kamińskiego na nowego ministra spraw wewnętrznych i administracji. "Minister nadal będzie koordynował pracę służb specjalnych" - przekazał Müller.

Mariusz Kamiński urodził się w 1965 roku. W PRL był działaczem opozycji, m.in. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in. w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego za czasów Lecha Wałęsy, a później w biurze mazowieckiej Solidarności. Zajmował także stanowiska w Głównym Urzędzie Ceł i Telewizji Polskiej. W czasach, gdy premierem był Kazimierz Marcinkiewicz, został sekretarzem stanu w KPRM - pełnomocnikiem rządu ds. utworzenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a następnie jego szefem.

Po powołaniu CBA w czerwcu 2006 r., Kamiński objął na początku sierpnia 2006 roku stanowisko jego szefa. Jednocześnie zrezygnował z członkostwa w PiS, bo ustawa o CBA nakazuje apolityczność.

Funkcję szefa CBA pełnił do 13 października 2009. Premier Donald Tusk pozostawił Kamińskiego w 2007 r. na stanowisku szefa CBA po zmianie władzy. Stracił je w październiku 2009 r. po prowadzonym przez CBA śledztwie w sprawie lobbingu przy ustawie o grach hazardowych (sprawa dotyczyła polityków PO); według Tuska wówczas "wykorzystał CBA przeciw konkurentom politycznym".

Mariusz Kamiński ponownie został posłem z listy PiS w 2011 r. i w 2015 r. W PiS pełnił też funkcję jednego z wiceprzewodniczących partii.

W marcu 2015 r. Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącej tzw. afery gruntowej. 16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy CBA skazanych za działania w "aferze gruntowej", w tym ówczesnego wiceszefa Biura Macieja Wąsika.

W listopadzie 2015 roku Kamiński został powołany na stanowisko ministra koordynatora służb specjalnych.

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
borma
Przestepca szeryfem. Gdzie jest dno polskiej polityki? Czy ono istnieje?
khh
Ulaskawiony kryminalista na czele policji...'Pralat karci opojow, sam jeszcze czerwony. Zlodziej potrzasa kluczem do skarbca Korony. Kanclerz wspiera sojusze na osciennym zoldzie, a medrcy przed glupota lby schylaja w holdzie...'
jes
Kolejny niezatapialny, który wie za dużo o Nieinternowanym i nie grozi mu "bezrobocie".
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prs
Czlowiek z prawomocnym wyrokiem, udowodniona wina, dawno powinien pozegnac sie z kariera w polityce..
Prezydent ma prawo ulaskawienia, fakt.
Aferzystow, kombinatorow, nawet mafijnych mordercow, co dopiero starych kumpli po fachu, zwlaszcza na zlecenie prezia ..
Mogl ulaskawic, ok, ale z polityki wypad.
Czlowiek z prawomocnym wyrokiem, udowodniona wina, dawno powinien pozegnac sie z kariera w polityce..
Prezydent ma prawo ulaskawienia, fakt.
Aferzystow, kombinatorow, nawet mafijnych mordercow, co dopiero starych kumpli po fachu, zwlaszcza na zlecenie prezia ..
Mogl ulaskawic, ok, ale z polityki wypad.
Nieladnie.
karbinadel
Dodajmy, że został skazany nie tylko na trzy lata, ale również otrzymał ZAKAZ SPRAWOWANIA FUNKCJI PUBLICZNYCH przez lat 10. Ale prezesa koleś na posyłki go "ułaskawił"
karbinadel
Skazaniec szefem policji. Dobre
search
Ulasawiony po telefonie do Duda Pomoc, tak profilaktycznie by wyrok nie mogl sie uprawomocnic.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki