Marian Banaś zabiera głos ws. akcji CBA

W związku ze środowymi bezprawnymi działaniami prokuratury i funkcjonariuszy CBA oczekuję niezwłocznego spotkania z marszałek Sejmu Elżbietą Witek - poinformował szef NIK Marian Banaś. Jak dodał, będzie bronił niezależności NIK "wszystkimi dostępnymi prawnie środkami".

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

W środę, na zlecenie prokuratury w Białymstoku, funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukania w 20 miejscach na potrzeby śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia. Po południu CBA weszło także do siedziby NIK, w tym do gabinetu szefa Izby.

"W związku z wczorajszymi bezprawnymi działaniami Prokuratury Regionalnej w Białymstoku oraz funkcjonariuszy CBA, jakie miały miejsce w siedzibie NIK, informuję państwa, że w tej sprawie oczekuję niezwłocznego spotkania z marszałek Sejmu panią Elżbietą Witek" - poinformował dziennikarzy w czwartek po południu szef NIK.

Dodał przy tym, że jako prezes NIK "stanowczo sprzeciwia się naruszeniu konstytucyjnej zasady niezależności NIK". "Niezależność NIK traktuję priorytetowo i będę jej bronić wszystkimi dostępnymi prawnie środkami" - podkreślił Banaś.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła w czwartek prezesa NIK Mariana Banasia wraz z kierownictwem Izby na spotkanie, które jest zaplanowane na piątek o godz. 11.30 w Sejmie - poinformował PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

"Marszałek Sejmu zaprosiła dziś prezesa NIK wraz z kierownictwem Izby na spotkanie. Jest zaplanowane na piątek o godz. 11.30 w Sejmie" - przekazał Grzegrzółka.

Jak poinformowała białostocka prokuratura, w czwartek funkcjonariusze CBA dokonali przeszukania ostatniego z wytypowanych miejsc. Według radia RMF FM przeszukano mieszkania syna Banasia w Wyszkowie.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń informował w środowym komunikacie, że przeprowadzenie czynności jest konsekwencją "nowych ustaleń dowodowych pozyskanych w ramach postępowania prowadzonego przez CBA". "Wśród nich znajdują się ujawnione kopie umowy dzierżawy nieruchomości zawarte między panem Marianem Banasiem, a osobą wynajmującą. Dowody te poddają w wątpliwość prawdziwość oświadczenia złożonego przez pana Mariana Banasia, co do okoliczności mających istotne znaczenie dla wyjaśniania sprawy" - wskazał.

W stanowisku skierowanym w środę do marszałek Sejmu Banaś podkreślił, że przekazał organom ścigania "wszystkie materiały dowodowe istotne z punktu widzenia śledztwa". "Ponadto były one w dyspozycji funkcjonariuszy CBA prowadzących postępowanie kontrolne" – dodał. Pełnomocnik Banasia mec. Marek Małecki poinformował, że złoży zażalenie na czynności CBA i prokuratury.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte na początku grudnia. Podstawą były wówczas trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły do białostockiej prokuratury od grupy posłów opozycji, w tym m.in. posła Jana Grabca (Koalicja Obywatelska), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kilka dni temu wpłynęło kolejne zawiadomienie CBA.

"Śledztwo dotyczy złożenia fałszywych oświadczeń o stanie majątkowym i podania nieprawdy co do wysokości posiadanych zasobów pieniężnych oraz innych dodatkowych danych o stanie majątkowym, w związku z osiągnięciem dochodu z wynajmu posiadanych nieruchomości, a także składania - zawierających nieprawdę - deklaracji i zeznań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez niewykazywanie przychodów osiąganych z tytułu wynajmu nieruchomości, przez co narażono podatek na uszczuplenie, w kwocie dotąd nie ustalonej" - mówił w grudniu PAP prok. Sawoń.

Czyny takie kwalifikowane są z Ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz z Kodeksu karnego skarbowego; grozi za nie do 5 lat więzienia. Dotąd w tej sprawie nikomu nie postawiono zarzutów.

Lewica zwróci się o zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów z udziałem Banasia

Posłowie Lewicy zapowiedzieli w czwartek, że zwrócą się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów z udziałem prezesa NIK Mariana Banasia. Ocenili, że poprzez działania CBA PiS próbuje "uspokoić" szefa NIK.

"Wojna w obozie władzy trwa w najlepsze" - skomentował na czwartkowej konferencji w Sejmie przewodniczący klubu Lewicy, poseł Krzysztof Gawkowski. Stwierdził jednocześnie, że do postulowanego przez szefa NIK spotkania z marszałek Sejmu powinno dojść, ale przy udziale opozycji.

Gawkowski zapowiedział, że klub Lewicy zwróci się do marszałek Witek z propozycją zwołania posiedzenia Konwentu Seniorów, na które miałby zostać zaproszony szef NIK.

"Chcemy, aby to spotkanie miało charakter sprawdzający, abyśmy wiedzieli na czym polegają stawiane dzisiaj panu Banasiowi zarzuty i jak odnosi się do nich pani marszałek Elżbieta Witek" - powiedział Gawkowski.

Jak stwierdził, "Marian Banaś, Prawo i Sprawiedliwość, wszystko co dzieje się w CBA, Prokuratura Krajowa, to jest jeden gang, wspólnota interesów, która połączyła tych państwa wiele lat temu, która dzisiaj jest wykorzystywana przeciwko sobie".

Gawkowski mówił też, iż "nie ma wątpliwości, że PiS próbuje za wszelką cenę uspokoić Mariana Banasia, stawiając zarzuty jemu, jego rodzinie, a przede wszystkim znajdując nowe dokumenty, które mogłyby świadczyć na rzecz udowodnienia tezy: ścigamy królika, który próbuje złapać nas".

Przypomniał jednocześnie, że kilka miesięcy temu klub Lewicy zwrócił się do polityków PiS o podpisanie wniosku o odwołanie Banasia ze stanowiska prezesa NIK i zaznaczył, że do dziś "PiS w tej sprawie milczy".

Zgodnie z ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli prezesa NIK powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. W Sejmie działa też Komisja do Spraw Kontroli Państwowej do zakresu działania której należą sprawy działalności Najwyższej Izby Kontroli oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela ocenił z kolei na czwartkowej konferencji prasowej, że postanowienie o trzymiesięcznym areszcie dla byłego agenta CBA Tomasza K. jest "namacalnym dowodem, że prokuratura działa na zlecenie polityczne", wskazał, że do wyborów prezydenckich zostały trzy miesiące.

"Agent Tomek stał się niewygodny, z aresztu ciężko jest robić konferencje prasowe, wydawać oświadczenia. Podejrzewamy, że agent Tomek może mieć jeszcze więcej informacji, zleceń natury politycznej do których był przymuszany, pełniąc funkcję w CBA" - mówił Trela. Stwierdził, że decyzja o areszcie dla b. agenta "pokazuje, jakimi metodami PiS próbuje wygrać wybory prezydenckie".

W czwartek białostocki sąd uwzględnił wniosek prokuratury i aresztował na trzy miesiące b. posła PiS i b. agenta CBA Tomasza K. Jest on podejrzanym w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. Postanowienie sądu nie jest prawomocne.

W połowie stycznia w programie "Superwizjer" TVN "agent Tomek" oskarżył szefa MSWiA, ministra koordynatora służb specjalnych, byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego, a także byłego wiceszefa Biura Macieja Wąsika o wywieranie na niego nacisków podczas operacji dotyczącej rzekomej willi Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Jak mówił, miał "wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich", choć on "osobiście nigdy takiego przeświadczenia nie powziął". Po wypowiedziach Kaczmarka prokuratura wszczęła postępowanie dotyczące składania przez niego od lipca 2009 r. do 12 grudnia 2019 r. fałszywych zeznań w toku postępowań przygotowawczych. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ mok/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 grzechu_comeback

Bezprawne działania wobec Kwaśniewskich, wobec Gawłowskiego, wobec Kopertnika, a teraz wobec Banasia..... KTO NASTĘPNY pokrzywdzony????

! Odpowiedz
0 3 carlito1

Marian ! Wyciągaj kwity na PiS!!

! Odpowiedz
11 8 ojkonomist

Panie Marianie tak trzymać. To ciekawe, że i PIS i PO się Pana boją i chcą się pozbyć. Ale to kolesie, którzy kłócą się przed telewizorem, ale krzywdy sobie nie zrobią. Trzmamy za Pana.

! Odpowiedz
13 2 rafa987

Marian skapituluj jesteś okrążony !

! Odpowiedz
24 24 karbinadel

Były gangi Nowego Jorku, teraz są gangi z Nowogrodzkiej

! Odpowiedz
18 20 czeslaw_mucha

Krzyształowi..

! Odpowiedz
37 34 antek10

Normalnie burdel na kółkach

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.