REKLAMA
WAŻNE

Marian Banaś wrócił do pracy po bezpłatnym urlopie

2019-10-17 11:23, akt.2019-10-17 12:12
publikacja
2019-10-17 11:23
aktualizacja
2019-10-17 12:12

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś powrócił do wykonywania obowiązków, zakończył urlop bezpłatny - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa NIK Ksenia Maćczak.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

"Deklaruję, że będę przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na moją osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Stanowczo również oświadczam, że będę bronił niezależności i bezstronności Najwyższej Izby Kontroli jako naczelnego organu kontroli państwowej" – napisał Banaś.

"Zmanipulowane i kłamliwe doniesienia medialne mające na celu zdyskredytowanie mojej osoby niewątpliwie stanowią formę zemsty tych środowisk, które w wyniku przeprowadzonej reformy służb skarbowych i celnych utraciły dotychczasowe wpływy na możliwość podejmowania najważniejszych decyzji w Rzeczypospolitej Polskiej" – przekazał.

/ NIK

Banaś oświadczył, że pozostając wierny złożonej przysiędze, dochowa wierności postanowieniom Konstytucji, a powierzone mu obowiązki będzie wypełniał bezstronnie i z najwyższą starannością. Wskazał też, że Centralne Biuro Antykorupcyjne w środowym komunikacie poinformowało, że zakończyła się kontrola jego oświadczeń majątkowych.

Karczewski: Bylibyśmy w wygodniejszej sytuacji, gdyby Banaś nie był prezesem NIK

Bylibyśmy w bardziej komfortowej sytuacji, gdyby Marian Banaś nie był prezesem NIK – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że nadal wysoko ocenia działalność publiczną Banasia, zaznaczając, że nie wiedział o zastrzeżeniach do jego oświadczeń majątkowych.

Zaprzeczył, by celem wznowienia posiedzenia Senatu miał być wybór nowego prezesa NIK. W czwartek prezes Najwyższej Izby Kontroli, którego oświadczenia majątkowe kontrolowało CBA, zakończył urlop bezpłatny i wrócił do pracy.

"Na pewno bylibyśmy w bardziej komfortowej sytuacji, gdyby do tego wyboru nie doszło, natomiast jest sprawą otwartą, jakie wyjaśnienia złoży pan prezes" – powiedział Karczewski, nawiązując do zakończenia kontroli oświadczeń majątkowych, po której kontrolowany może zgłosić uwagi do zastrzeżeń CBA.

Marszałek podkreślił, że nie wie, dlaczego Banaś wrócił do pracy ani "w jakim zakresie wrócił do pracy". "Nie słyszałem o tej informacji" – powiedział Karczewski dziennikarzom.

Na pytanie, czy posiedzenie Senatu miało być wznowione po wyborach na ewentualność dymisji Banasia i wyboru nowego prezesa NIK, Karczewski odparł: "Taki scenariusz nie był brany pod uwagę w chwili przerwania posiedzenia".

Pytany o swoje słowa o Banasiu jako "człowieku kryształowym, niezwykle uczciwym bardzo solidnym, twardym polityku", Karczewski przyznał: "Faktycznie tak powiedziałem. Znam działalność prezesa Mariana Banasia, nie zmieniam zdania o jego działalności publicznej, państwowej".

"Był niezwykle zaangażowany w swoją pracę, niezwykle skuteczny. Te moje słowa i określenia – emocjonalne – były również związane z tym, że to on jest głównym autorem zlikwidowania luki VAT-owskiej i - przynajmniej w sposób pośredni - mafii paliwowej. To wielki sukces, którego był jednym z głównych autorów. Stąd moje określenie. Nie znałem jego oświadczeń majątkowych, nie znałem tej strony Mariana Banasia, gdybym znał, na pewno moja wypowiedź byłaby bardziej wyważona" – powiedział.

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Banaś, były minister finansów i szef Służby Celnej, zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy, mowa była także o powiązaniach Banasia ze stręczycielami. Jak informował "Superwizjer", Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mniejszych miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu.

Szef NIK w oświadczeniu przesłanym wówczas PAP zaznaczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN24 "odbiera jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Złożył pozew cywilny o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVN SA i reporterowi Bertoldowi Kittelowi w związku z materiałem "Superwizjera". Domaga się przeprosin, sprostowania i zapłaty stosownej kwoty na cel społeczny.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych.

W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia, który ma teraz siedem dni na zgłoszenie uwag do zastrzeżeń CBA, które nie ujawnia, jakiego rodzaju zastrzeżenia sformułowało.

Według RMF FM kontrola CBA miałaby wykazać co najmniej dwie nieprawidłowości związane z kwestiami skarbowymi i niejasnym sposobem rozliczania podatków przez obecnego szefa NIK.

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (23)

dodaj komentarz
forfun
przestępcy u władzy - obraz obecnej polski
jkendy
Własnie dlatego pisiewicze przejęli sądownictwo żeby bronić takich kryształowych członków. (Członków w każdym znaczeniu tego słowa)
marianpazdzioch
Piszą już, że znaleźli mu drugą kamienicę :)
open_mind
Na Tak odpowiedzialnych stanowiskach mogą być tylko ludzie o kryształowym morale. W obecnych czasach (Wysoce zmalwersowane rządy) Zostają tylko „Mafiozi” o poglądzie:
„W polityce należy umieć brać bez wahania własność cudzą, jeżeli przy jej pomocy zdobędziemy jeszcze większą uległość i władze.

Demokracja
Na Tak odpowiedzialnych stanowiskach mogą być tylko ludzie o kryształowym morale. W obecnych czasach (Wysoce zmalwersowane rządy) Zostają tylko „Mafiozi” o poglądzie:
„W polityce należy umieć brać bez wahania własność cudzą, jeżeli przy jej pomocy zdobędziemy jeszcze większą uległość i władze.

Demokracja jest złym ustrojem, ponieważ sprowadza poziom decyzji politycznych do przeciętnego, a rządzenie wymaga przede wszystkim wiedzy o ideach. Powinni więc rządzić mędrcy o nieposzlakowanym morale, ponieważ oni tę wiedzę posiadają i odpowiednio się zachowają oraz pokierują narodem.

Gwarancją by mędrcy działali zgodnie z interesem całego państwa, a nie tylko swoim własnym, jest przede wszystkim intelektualizm etyczny i wysokie morale, zgodnie z którym, wiedza o prawdziwym dobru prowadzi do dobrego postępowania.
Na wszelki wypadek proponował bym wprowadzić pewne zabezpieczenia dodatkowe, np. zniesienie własności prywatnej wśród warstwy rządzące.

Jak dotychczas najstabilniejszym ustrojem rozwojowym jest republikanizm, który usilnie jest zabijany w USA przez socjal demokratów.

Na ten przykład kiedy republikanizm i protestantyzm stały się fundamentalnymi zasadami narodu kraje takie były źródłem siły, porządku pokoju oraz dobrobytu. W takim np. USA szukały schronienia miliony uciskanych i prześladowanych z całej chrześcijańskiej Europy. Tłumy przybywały do wybrzeży Stanów Zjednoczonych, a kraj ten urósł do światowej potęgi.

NAJWŁAŚCIWSZA FORMA RZĄDU-TO SAMOWŁADZTWO Tylko w umyśle samowładcy mogą wytworzyć się plany rozlegle i jasne w kolejności, regulującej cały mechanizm maszyny państwowej. Z powyższego punktu, wnioskować należy, ze celowe w sensie dobra kraju rządy winny być skoncentrowane w reku jednej osoby odpowiedzialnej. Bez despotyzmu bezwzględnego nie może istnieć cywilizacja prowadzona przez masy, lecz przez ich kierownika, kiedykolwiek byłby nim. Tłum, to barbarzyńcy ujawniający przy każdej sposobności swe barbarzyństwo. Skoro tylko tłum zdobędzie wolność, przemienia się ona wkrótce w anarchie, która w istocie swej jest stopniem najwyższego barbarzyństwa.
samsza
Najwyższą, czy najniższą formą samowładztwa jest samogwałt i czy można mówić, że w tym czasie umysł samowładcy działa ?
kutasikaczor
Banaś People Republic of Poland (kwa kwa )
kutasikaczor
a jeszcze 2 odroczone operacje na nogi chciałoby sie wykonać a tu sie okazuje ze czasu ni ma i trzeba stac na coraz słabszych króciutkich kaczych nóżkach
czerwony_wiewior
Banaś, Duda i kamieni kupa
kutasikaczor
początek kadencji a tu masz, senatu ni ma, niezależni od gowina pitolą o jakichś sprzeciwach w sprawie zusu, naziole i kibole z konfederacji sponsorawnej przez Putina, banasie nie chcą sie zdymisionować , jak żyć panie prezesie , ???

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki