Marek Falenta został zatrzymany

Marek Falenta został zatrzymany - poinformował w piątek wieczorem szef MSWiA Joachim Brudziński. Skierował także słowa uznania dla funkcjonariuszy zaangażowanych w akcję.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Tak jak mówiłem, @PolskaPolicja jak zawsze dała radę. Marek Falenta zatrzymany. Słowa uznania kieruję do funkcjonariuszy zaangażowanych w tę akcję" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze Brudziński.

Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek policji wydał za Falentą Europejski Nakaz Aresztowania.

Z informacji, jakie przekazała PAP Komenda Główna Policji, wynika, że Falenta został zatrzymany w Hiszpanii. Dodano, że są tam obecnie polscy policjanci, którzy go zatrzymali wspólnie z policjantami hiszpańskimi. "To my ustaliliśmy jego miejsce pobytu. Teraz będzie się odbywała procedura, mająca na celu wydanie go polskiemu wymiarowi sprawiedliwości" - powiedział PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Zakończenie procedur i wystawienie odpowiednich dokumentów dotyczących przekazania stronie polskiej Marka Falenty to kwestia nawet kilkunastu dni - powiedział w sobotę PAP rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak.

"Nasze zadanie, jakie jest teraz przed nami, to konwój zatrzymanego do Polski" - powiedział PAP kom. Marczak. Zaznaczył, że ze względów bezpieczeństwa policja nie będzie udzielała bliższych informacji odnośnie terminu konwoju, jak i środka transportu, jakim Falenta zostanie sprowadzony do Polski.

Marczak dodał, że przygotowanie konwoju nastąpi po sporządzeniu niezbędnych dokumentów. Podkreślił również, że czynności z zatrzymanym będą wykonywane już w Polsce, przy czym chodzi tu przede wszystkim o doprowadzeniu Falenty do zakładu, w którym będzie odbywał karę. "Będziemy na pewno weryfikować dzień po dniu, krok po kroku jego działania i ewentualny udział w nich osób trzecich. W przypadku pomocy - tak jak mówiłem to już wcześniej - osoby, które pomagały mu się ukrywać - są zagrożone karą pozbawienia wolności" - powiedział.

Marczak podkreślił, że do zatrzymania Falenty na terenie Hiszpanii doprowadziła praca policjantów z Komendy Stołecznej Policji, a także policjantów z Poznania oraz z funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. "Mamy do czynienia również z ważną rolą oficera łącznikowego polskiej policji w Hiszpanii" - zaznaczył.

Dodał, że zatrzymania dokonali policjanci hiszpańscy w asyście policjantów polskich.

Marczak mówił, że od początku wszystko wskazywało na to, że Falenta ukrywa się na terenie Unii Europejskiej, a nie jak podawały niektóre media - na terenie Rosji. "W takim przypadku wnioskowalibyśmy o międzynarodowy list gończy" - dodał.

O tym, że Falenta ma odbyć zasądzoną mu karę 2,5 roku więzienia, zdecydował 31 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie. Odrzucił tym samym zażalenia obrońców, którzy ubiegali się o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia skazanego. W marcu Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o wydaniu za biznesmenem listu gończego.

Marek Falenta został skazany w 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia, w związku z tzw. aferą podsłuchową. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2017 roku. Obrońcy Falenty złożyli kasację do Sądu Najwyższego, czekają także na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, do którego w styczniu ubiegłego roku trafił wniosek o ułaskawienie Falenty.

Ujawnione w tygodniku "Wprost" nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. Chodziło o nagrywane od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. na zlecenie Falenty w warszawskich restauracjach osoby z kręgów polityki, biznesu i funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika.

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ wus/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 52 raficus

Zgadzam się z Białym Krukiem, Pan Falenta powinien być odznaczony medalem dla zasłużonych dla Rzeczpospolitej a nie ścigany przez sąd i policję. Ja na jego miejscubtez dał bym mogę, gdyż niemoralnego prawa nie musimy przestrzegać. A on biedak nic złego nie zrobił, wręcz przeciwnie. Pan Falenta przyczynił się do odsunięcia grupy przestępczej rządzącej Polską. Kiedyś być może będą się o nim uczyć w podręcznikach jako ten, który zrobił coś, co powinien zrobić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 16 jkendy

Rozumiem, że wliczasz do tego premiera Morawickiego, który mówił że ciemny lud to kupi.

! Odpowiedz
15 56 bialy_kruk

Ten facet powinien zostac odznaczony za ujawnienie tego co robil rzad Tuska z Polska.
Wychodzi na to ze wszystkie lewe przekrety politykow nie moga ujrzec swiatla dziennego.

! Odpowiedz
5 10 umowne

Tak tylko przypomnę o "łodygach kapusty" (ukłony w stronę P.T. moderatora) rozpisujących się histerycznie na tymże forum, jak to PiS pomógł Falencie w ucieczce...

! Odpowiedz
16 25 ajwaj

Zrzuc kajdany, rece bola od 30 lat :)

Moze tym i owym KONFEDERACJA Liroy, Braun, Narodowcy... otworzy oczy bez propagandy zdrajców z Magdalenki. Polska to b. bogaty kraj szabrowany co dzien przez ultra-kanalie-PISPOPSL SLD itd.
dzisiaj konwencja wyborcza. Nie jestem nigdzie, ani lewica-prawica-zadnica, ale to pierwszy ruch bez bandytów-kompradorów Okr. Stola, mafijnych sekt, lozy (regime change CIA)

https://kresy.pl/wydarzenia/konwencja-wyborcza-konfederacji-w-warszawie-video-na-zywo/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 9 jkendy

Do kompletu nie wymieniłes Adolfa.

! Odpowiedz
33 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 7 ajwaj

wspólczuje,
podluchal was z PISy w "teczowym Misio" - niedocenil milosci

! Odpowiedz
6 26 open_mind

Czas aby Polski Deep State wreszcie rozwalić !!! Bo obecnie z ujawniających przestępczość robi się ofiary!

! Odpowiedz
12 21 ajwaj

Magdalenka+Okr.Sltól POPISPZPRPSL... zabija poslanców przynoszacych zle wiadomosci :)

Dowodzi to jak sie boja, ze brudy ostatnich 30 lat korupcji, zlodziejstwa, zdrady narodowej itd. wyplyna na swiatlo dzienne. A wyplyna i ten i ów zobaczy gdzie kasa z bandyckiej prywatyzacji, gdzie kasa z maxi-kredytów dla kompradorów sekt i lozy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil