REKLAMA

Marczuk: Zarobek oszczędzających w PPK po roku to 9 proc.

2021-03-09 16:40
publikacja
2021-03-09 16:40
Marczuk: Zarobek oszczędzających w PPK po roku to 9 proc.
Marczuk: Zarobek oszczędzających w PPK po roku to 9 proc.
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Zarobek oszczędzających w Pracowniczych Planach Kapitałowych po nieco ponad roku to 9 proc. - poinformował we wtorek na Twitterze wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

"Kwota 3,159 mld zł jaką do tej pory wpłacili uczestnicy PPK dzięki inwestycjom urosła do 3,443 mld. To zarobek rzędu 9 proc. po nieco ponad roku oszczędzania" - napisał na Twitterze wiceprezes PFR.

1 stycznia 2021 roku rozpoczął się IV etap wdrażania programu PPK. Do systemu powszechnego oszczędzania będą przystępować - oprócz ok. 790 tys. najmniejszych firm zatrudniających do 19 osób - m.in. urzędy centralne, administracja wojewódzka i samorządowa oraz jednostki samorządowe, czyli np. szkoły, przedszkola, szpitale czy przychodnie. W sumie będzie to ok. 830 tys. podmiotów zatrudniających ok. 6 mln osób, z tego ok. 40 tys. to jednostki publiczne.

Zgodnie z kalendarzem wdrażania programu, jednostki sektora finansów publicznych muszą podpisać umowy o zarządzanie PPK do 26 marca 2021 roku, natomiast termin podpisania umów o prowadzenie, czyli zgłoszenia pracowników do systemu, upływa dla nich 10 kwietnia. Pozostałe firmy umowy o zarządzanie muszą podpisać do 23 kwietnia, a o prowadzenie - do 10 maja 2021 roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Komentarze (10)

dodaj komentarz
dawidzia
I takie rezultaty to ja rozumiem, bo na tradycyjnej lokacie mogę zapomnieć o takich zyskach. I to właśnie przekonało mnie do tego programu
barnabka
Złego słowa na ppk nie powiem, opłaca się już samo to, że drugie tyle mi wpływa na konto co sama odłożyłam, tu nie trzeba ani wielkiej matematyki ani filozofii. Mnóstwo ludzi żałuje ze zrezygnowało, no ale jak nie myślą tylko opierają się na tym co niektórzy piszą w necie, to już nie moja sprawa, każdy ma Złego słowa na ppk nie powiem, opłaca się już samo to, że drugie tyle mi wpływa na konto co sama odłożyłam, tu nie trzeba ani wielkiej matematyki ani filozofii. Mnóstwo ludzi żałuje ze zrezygnowało, no ale jak nie myślą tylko opierają się na tym co niektórzy piszą w necie, to już nie moja sprawa, każdy ma swój rozum.
marina22
Trzeba podejść do projektu na zdrowy rozum. Aktualnie przez pandemie nie opłaca sie oszczedzac na lokatach. Mówie na swoim przykladzie. Wiecej pobieralo mi srodkow na opłate za konto niz bylo zysku. W ppk ten koszt jest zminimalizowany, a dodatkowo oprocz wplaty wlasnej jest tez doplata pracodawcy i państwa
edwinn
No i tu się potwierdza, że na ppk można zyskać więcej jak na tradycyjnej lokacie, a to przecież jest najważniejsze. Jest to też doskonała opcja dla leniuchów, boi nic nie trzeba robić, nigdzie nie trzeba się fatygować
jes
Czyli nawet nie pokryło im to realnej inflacji. A za parę lat w ramach solidarności z nierobami zabierzecie im też i te odłożone.
palestrina
a jak już trochę odłożycie w tym OFE część 2 to zrobią ustawę i was obskubią. tak działa nasz kraj, dlatego moi pracownicy podpisywali rezygnacje z ppk stojąc w kolejce do sekretarki
blind-oln
Mam nadzieję, ze potem ustawili się w kolejkę po podwyżkę? Bo jak nie, to niezły januszex prowadzisz.
mkx
Zysk warto odnieść do czegoś. Np do indexu szerokiego rynku, weźmy WIG: 18%, mWIG40: 20% itd. Rok był specyficzny, fakt. Ale w takim otoczeniu 9% to robienie ludzi w banie!
langdon25
Ciemny naród i te 9% kupi
qart
Zobaczymy wyniki po pierwszej bessie...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki