REKLAMA

Marczuk: W ciągu dwóch dni 1640 firm wypełniło formularz ws. PPK

2021-11-21 07:41
publikacja
2021-11-21 07:41
Marczuk: W ciągu dwóch dni 1640 firm wypełniło formularz ws. PPK
Marczuk: W ciągu dwóch dni 1640 firm wypełniło formularz ws. PPK
/ PFR

W ciągu dwóch dni 1640 firm odpowiedziało na elektroniczne wezwania PFR, wyjaśniając dlaczego nie podpisały umowy o zarządzanie PPK - poinformował PAP wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Dodał, że 1548 to mikrofirmy, w których żaden z pracowników nie wyraził woli oszczędzania w PPK.

Marczuk wskazał, że wezwanie otrzymają wszyscy pracodawcy, którzy zadeklarowali opłacanie składek ZUS za osoby zatrudnione, ale nie widnieją w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Wyjaśnił, że dokument zostanie udostępniony w profilu informacyjnym ZUS (PUE) i będzie zawierał link przekierowujący bezpośrednio do specjalnego formularza.

"Cały proces jest bardzo prosty, a wypełnienie tego formularza trwa ok. 3-5 minut" - powiedział. Dodał, że dzięki współpracy z ZUS w tej sprawie udało się te wezwania zdigitalizować. "Ważne jest także, że oszczędziliśmy ok. 7 mln zł publicznych pieniędzy" – podkreślił Marczuk.

Zaznaczył, że do wypełnienia i wysłania formularza zobowiązane są wszystkie firmy, które taki dokument otrzymają. "Nawet te najmniejsze, w których żaden z pracowników nie wyraził woli oszczędzania w PPK i które, zgodnie z ustawą o PPK, z systemu powszechnego oszczędzania mogą być wyłączone. Ważne, by przedsiębiorca podał przyczynę, dla której nie podpisał umowy" - wyjaśnił.

W sumie wezwanie do wyjaśnienia ma otrzymać ok. 650 tys. firm, przy czym dziennie wysyłane jest ok. 20-30 tys. "W ciągu dwóch pierwszych dni (akcję uruchomiono w czwartek - PAP) 1640 firm wypełniło i odesłało formularz" - powiedział Marczuk. Zaznaczył, że 1548 to mikrofirmy, w których do tej pory żaden z pracowników nie wyraził woli oszczędzania w PPK. Marczuk wskazał też, że 30 firm zadeklarowało, że podpiszą umowę.

Jak wynika z ustawy o PPK, tylko trzy grupy podmiotów nie muszą zawierać umowy o zarządzanie PPK. Są to: mikroprzedsiębiorcy, ale wyłącznie wówczas, gdy wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK; osoby fizyczne zatrudniające osobę fizyczną (w zakresie niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą); podmioty, które - w dniu objęcia ich przepisami ustawy - prowadziły i nadal prowadzą Pracowniczy Program Emerytalny (PPE).

Jeżeli pracodawca nie znajduje się w jednej z tych trzech grup, ma 30 dni na zawarcie umowy o zarządzanie PPK od otrzymania wezwania. Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń w podmiocie zatrudniającym w roku obrotowym poprzedzającym niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy.

Pracownicze Plany Kapitałowe to system gromadzenia oszczędności emerytalnych, który jest współtworzony przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłaca składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. Maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika może wynosić 8 proc. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ amac/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
rolkalina
PPK dla mnie osobiście to najlepsza forma odkładania pieniędzy, lepiej nie mona zyskać. Cieszę się że, nie zrezygnowałam. Teraz widzę ze już zyskałam wiele, a przez kolejne lata mojej pracy będzie jeszcze lepiej.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki