REKLAMA

Marczuk: Ryzyko nacjonalizacji PPK jest praktycznie zerowe

2019-06-03 08:30
publikacja
2019-06-03 08:30
Bankier.pl

Gdyby wyobrazić sobie, że ktoś chciał środki zgromadzone w PPK znacjonalizować, myślę, że to jest porównywalne do nacjonalizacji naszych lokat w bankach. Ryzyko, że ktoś przejmie te pieniądze, jakieś istnieje, ale jest praktycznie zerowe – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju w rozmowie z Bankier.pl na konferencji Wall Street 23 w Karpaczu.

Ci, którzy napotkają trudności z odnalezieniem się w gąszczu rozwiązań emerytalnych, PFR będzie chciał pomóc nową aplikacją oraz serwisem online. Serwis ma pokazywać ilość zgromadzonych środków w każdym z systemów emerytalnych: publicznym (ZUS), prywatnym (IKE/IKZE) i pracowniczym (PPK/PPE).

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
luster
Też mi się wydaje że drugi raz tego nikt nie będzie nacjonalizował bo taki rząd skreśliłby swoją wiarygodność
zmr1
Oszczędzanie w PPK bazuje na zaufaniu, że przez najbliższe 20-30 lat nie czeka nas żaden poważny wstrząs gospodarczy lub finansowy. Patrząc na stan w jakim świat jest obecnie praktycznie nie widzę takiej możliwości, żeby te środki przetrwały.
azkanel
Powiedzcie to mieszkańcom Cypru że nie da się znacjonalizować lokat bankowych to was wyśmieją
greatmongo
Gosc jest chyba mocno opozniony. Nie ma ryzyka nacjonalizacji lokat bo system by sie zalamal nastepnego dnia.

PPK mozna znacjonalizowac i to na 100% bedzie zrobione! Tylko w bialych rekawiczkach w formie jakis oplat za wyplate. Tak jak teraz robi sie z ofe. Mozesz odzyskac hajs ale 25% rzad buchnie
dropsik70
Chyba każdy myślący człowiek zdaje sobie sprawę z tego że od nacjonalizacji PPK będzie nas dzielić tylko jedna ustawa.
Sejm uchwali wieczorem, prezydent podpisze w nocy, a rano już nie będzie waszych pieniędzy.
Obecna partia rządząca zdjęła wszelkie bezpieczniki i trybunał konstytucyjny was nie obroni.
search
Ustawa napisana w nocy, przeglosowana nad ranem i podpisana dlugopisem w poludnie , pod zytandolem lub na stoku narciarkim.
mjwhite
Może nie znacjonalizować ale na przykład uczynić nic niewartą stertą papierków(jak w latach 90tych) i owszem.
histeryk
Zawsze mogą przenieść te środki do ZUS. Tak jak robią z OFE. Ale nie dlatego nie będę w IKE - nie będę w IKE bo nie zgadzam się na kradzież 15% moich środków, które oszczędzałem.
sel
Jak dziura budżetowa przekroczy wartość OFE w akcjach to natychmiast przejmą tą kasę, a PPK i ściema to będzie korytko na przyszłość dla swoich. Pytanie tylko jaka ta dziura na prawdę jest bo niby kto to może uczciwie powiedzieć? jak nie ma nikogo samo swoi?
misafi
PPK od OFE różni tylko nazwa a jakoś udało się od razu zajumać 15% z tego co ludzie zgromadzili na kontach OFE. To niby co stoi na przeszkodzie aby w ramach kolejnej opłaty, za to lub tamto, pobrać kolejne 15%, a potem następne. Zawsze można, w ramach uspokojenia, dodać, że te pieniądze nie są ukradzione tylko przeksięgowane PPK od OFE różni tylko nazwa a jakoś udało się od razu zajumać 15% z tego co ludzie zgromadzili na kontach OFE. To niby co stoi na przeszkodzie aby w ramach kolejnej opłaty, za to lub tamto, pobrać kolejne 15%, a potem następne. Zawsze można, w ramach uspokojenia, dodać, że te pieniądze nie są ukradzione tylko przeksięgowane na konta ZUS, gdzie za 10, 20 czy 30 lat i tak ich nikt nie zobaczy. Patrząc na skalę sztywnych wydatków w budżecie i ich przewidywany wzrost (500+ na pierwsze dziecko, kolejna 13 emerytura przed kolejnymi wyborami, inne benefity jak tylko zaczną się sondaże pogarszać...) to można śmiało powiedzieć, że kasy z OFE już nikt nie zobaczy.

Powiązane: Konferencja WallStreet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki