Marczuk: Ryzyko nacjonalizacji PPK jest praktycznie zerowe

Gdyby wyobrazić sobie, że ktoś chciał środki zgromadzone w PPK znacjonalizować, myślę, że to jest porównywalne do nacjonalizacji naszych lokat w bankach. Ryzyko, że ktoś przejmie te pieniądze, jakieś istnieje, ale jest praktycznie zerowe – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju w rozmowie z Bankier.pl na konferencji Wall Street 23 w Karpaczu.

Ci, którzy napotkają trudności z odnalezieniem się w gąszczu rozwiązań emerytalnych, PFR będzie chciał pomóc nową aplikacją oraz serwisem online. Serwis ma pokazywać ilość zgromadzonych środków w każdym z systemów emerytalnych: publicznym (ZUS), prywatnym (IKE/IKZE) i pracowniczym (PPK/PPE).

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 luster

Też mi się wydaje że drugi raz tego nikt nie będzie nacjonalizował bo taki rząd skreśliłby swoją wiarygodność

! Odpowiedz
2 72 zmr1

Oszczędzanie w PPK bazuje na zaufaniu, że przez najbliższe 20-30 lat nie czeka nas żaden poważny wstrząs gospodarczy lub finansowy. Patrząc na stan w jakim świat jest obecnie praktycznie nie widzę takiej możliwości, żeby te środki przetrwały.

! Odpowiedz
3 113 azkanel

Powiedzcie to mieszkańcom Cypru że nie da się znacjonalizować lokat bankowych to was wyśmieją

! Odpowiedz
40 71 greatmongo

Gosc jest chyba mocno opozniony. Nie ma ryzyka nacjonalizacji lokat bo system by sie zalamal nastepnego dnia.

PPK mozna znacjonalizowac i to na 100% bedzie zrobione! Tylko w bialych rekawiczkach w formie jakis oplat za wyplate. Tak jak teraz robi sie z ofe. Mozesz odzyskac hajs ale 25% rzad buchnie

! Odpowiedz
87 104 dropsik70

Chyba każdy myślący człowiek zdaje sobie sprawę z tego że od nacjonalizacji PPK będzie nas dzielić tylko jedna ustawa.
Sejm uchwali wieczorem, prezydent podpisze w nocy, a rano już nie będzie waszych pieniędzy.
Obecna partia rządząca zdjęła wszelkie bezpieczniki i trybunał konstytucyjny was nie obroni.

! Odpowiedz
36 39 search

Ustawa napisana w nocy, przeglosowana nad ranem i podpisana dlugopisem w poludnie , pod zytandolem lub na stoku narciarkim.

! Odpowiedz
2 62 mjwhite

Może nie znacjonalizować ale na przykład uczynić nic niewartą stertą papierków(jak w latach 90tych) i owszem.

! Odpowiedz
32 49 histeryk

Zawsze mogą przenieść te środki do ZUS. Tak jak robią z OFE. Ale nie dlatego nie będę w IKE - nie będę w IKE bo nie zgadzam się na kradzież 15% moich środków, które oszczędzałem.

! Odpowiedz
36 44 sel

Jak dziura budżetowa przekroczy wartość OFE w akcjach to natychmiast przejmą tą kasę, a PPK i ściema to będzie korytko na przyszłość dla swoich. Pytanie tylko jaka ta dziura na prawdę jest bo niby kto to może uczciwie powiedzieć? jak nie ma nikogo samo swoi?

! Odpowiedz
32 67 misafi

PPK od OFE różni tylko nazwa a jakoś udało się od razu zajumać 15% z tego co ludzie zgromadzili na kontach OFE. To niby co stoi na przeszkodzie aby w ramach kolejnej opłaty, za to lub tamto, pobrać kolejne 15%, a potem następne. Zawsze można, w ramach uspokojenia, dodać, że te pieniądze nie są ukradzione tylko przeksięgowane na konta ZUS, gdzie za 10, 20 czy 30 lat i tak ich nikt nie zobaczy. Patrząc na skalę sztywnych wydatków w budżecie i ich przewidywany wzrost (500+ na pierwsze dziecko, kolejna 13 emerytura przed kolejnymi wyborami, inne benefity jak tylko zaczną się sondaże pogarszać...) to można śmiało powiedzieć, że kasy z OFE już nikt nie zobaczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: