REKLAMA

Marczuk: PPK powinno się traktować jako inwestycję długoterminową

2022-05-20 14:16
publikacja
2022-05-20 14:16
Marczuk: PPK powinno się traktować jako inwestycję długoterminową
Marczuk: PPK powinno się traktować jako inwestycję długoterminową
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Pracownicze Plany Kapitałowe powinno się traktować jako inwestycję długoterminową - powiedział w piątek wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

"PPK powinno się traktować jako inwestycję długoterminową" – powiedział Marczuk, który był gościem w "Teleexpressie Inwestycyjnym” dotyczącym m.in. PPK.

Wskazał, że oszczędności gromadzone przez uczestnika PPK są jego prywatną własnością. Wyjaśniał, że zwrot środków może nastąpić w dowolnym momencie przed 60. rokiem życia. Wypłata nie obejmie jednak wówczas całości zgromadzonych środków, bo zostanie pomniejszona m.in. o dopłaty pochodzące ze środków publicznych (m.in. wpłatę powitalną i dopłaty roczne) oraz o 30 proc. środków pochodzących z wpłat pracodawcy.

"Mając 60 lat oczywiście nie musimy od razu wypłacać tych pieniędzy. Możemy oszczędzać dłużej, do czego zachęcam" – zaznaczył.

Przypomniał, że możliwa jest również wypłata w szczególnych sytuacjach życiowych: w przypadku poważnego zachorowania uczestnika, jego współmałżonka lub dziecka oraz wypłata na "cele mieszkaniowe".

Zaznaczył także, że uczestnik PPK może wskazać instytucji finansowej jedną lub więcej osób, które po jego śmierci otrzymają środki zgromadzone na jego rachunku.

"Pieniądze są dziedziczone, nie przepadają po naszej śmierci. Najlepiej wskazać beneficjanta, warto o to zadbać. Jeśli tego nie zrobimy, nastąpi to według ogólnych zasad dziedziczenia" – wskazał.

Pytany, dlaczego warto być w PPK, Marczuk odparł, że "dawniej ludzie mówili, że pewne są tylko podatki i śmierć", a teraz mamy statystyczną pewność, że dożyjemy momentu otrzymywania pieniędzy emerytalnych w związku z poprawą kondycji zdrowotnej, a także, że pieniądze z systemu publicznego będą mniejsze. Dlatego - jak mówił - aby zachować standard życia, trzeba oszczędzać.

"Oczywiście cuda się zdarzają, ktoś może wygrać w lotto, dostać spadek, (…) ale statystycznie jest to o wiele mniej prawdopodobne niż to, że dożyjemy starości, a pieniądze z ZUS będą mniejsze. Dlatego najzwyczajniej w świecie warto oszczędzać, a nie ma lepszego długoterminowego sposobu niż PPK" – zaznaczył.

"Jest szereg zalet: wolność, prywatność, możliwość zwrotu (…) ale najważniejszą korzyścią, najważniejszym elementem, który powinien zachęcać do PPK jest 100 plus 100, czyli to, że każde 100 które wpłacam oznacza drugie 100, które dostaję, w cudzysłowie, bo nic nie ma za darmo, od pracodawcy i państwa" – dodał. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (14)

dodaj komentarz
zoomek
Moja rada (nie sluchajcie mnie - jestem tylko małym żuczkiem) to kupować w miarę regularnie kruszce. I pod jabłonkę. Tego nie dodrukują! Żadne obiecanki, żadne papierki, żadne zapisy na serwerach. To nara.
molenda333
To jest inwestycja długoterminowa, dlatego jest tak korzystna i można wiele zyskać. Jak oszczędzam w tym programie od ponad dwóch lat i zyskałam raz tyle pieniędzy ile sama wpłaciłam. Biorąc pod uwagę to, że wpłacam 2 %, nie jest to jakaś ogromna suma. A w okresie kilkunastu lat, naprawde można odłożyć fajne pieniądze. Któe przydadża To jest inwestycja długoterminowa, dlatego jest tak korzystna i można wiele zyskać. Jak oszczędzam w tym programie od ponad dwóch lat i zyskałam raz tyle pieniędzy ile sama wpłaciłam. Biorąc pod uwagę to, że wpłacam 2 %, nie jest to jakaś ogromna suma. A w okresie kilkunastu lat, naprawde można odłożyć fajne pieniądze. Któe przydadża sią na nasza emeryturę.
arzab
Za długo żyję w tym żałosnym miejscu by dać się nabrać na ten numer ! Te 100 + 100 urzędnicy dostaną tu i teraz a Wy jak dobrze pójdzie może za 40 lat !
lukaszslask
Zaskoczcie troche tego suwerena pozytywnie,skoro inflacja wynosi 10-12% to dajcie 10-12% dyw na orlenie,bo jest z czego,odbudujcie zaufanie do Spolek Skarbu Panstwa,inwestorzy indywidualni wydadza te dyw lub reinwestuja,a ppk ofe ladnie urosnie i bedzie powod do inwestowania….
lukaszslask
Ppk jest jak najbardziej dobrym pomyslem,tylko skoro tankujemy i placimy wysokie ceny i podatki to przynajmniej skorzystajmy na tym w postaci wysokiej dyw wyplacanej do reki lub np na ppk ike ofe itp
Prad drogi,to przynajmnkej dyw na ppk ike ofe itp i tak mozna wymieniac!!!
lukaszslask
Chetnie zainwestujemy,malo namowimy Znajomych…ale na co?
Orlen wyniki rekordowe!!no i brawo za zarzadzanie,ale teraz trzeba sie podzielic zyskiem,czyli w statutach zapisac,ze minimalna wyplacana co roku dywidenda przynajmniej 50%!!!
Enea,1akcja 9 zl!zysk?3zl dyw brak
Orlen 11 mld dyw marne 1,5 mld,dziekujemy,ale troche za
Chetnie zainwestujemy,malo namowimy Znajomych…ale na co?
Orlen wyniki rekordowe!!no i brawo za zarzadzanie,ale teraz trzeba sie podzielic zyskiem,czyli w statutach zapisac,ze minimalna wyplacana co roku dywidenda przynajmniej 50%!!!
Enea,1akcja 9 zl!zysk?3zl dyw brak
Orlen 11 mld dyw marne 1,5 mld,dziekujemy,ale troche za malo
Lotos wyniki rekordowe,dyw brak
Niestety nasza gpw chodzi w pewnych widelkachi trzymanie akcji nic nie daje,bo jak urosna to za chwile spadaja i tylko dyw przewaza do trzymania akcji,wiec jak chcecie inwestycji ppk,ofe,ike,ikze,polisy itp to zagwarantujcie stale dyw!!!!
boris-vodka
Takie bajki dla frajerów...A panowie z funduszy czysta komuna ..Czy się stoi czy się leży 50 tys się należy,bez względu na "wyniki" finansowe funduszy ....Długoterminowo to pójdziemy z gołymi rękami na drugi świat PISowski aparatczyku.W wierze chociaż mam obiecane życie wieczne w dobrobycie
faramir_z_gondoru
A jak zacznie rządowi brakować pieniędzy to stwierdzą, że kasa zgromadzona na PPK nie jest Wasza. Już to przerabialiśmy. Równie dobrze można te pieniądze wybrać i spalić w piecu, przynajmniej przez chwilę będzie ciepło.
piotr_malkontent
Ogólnie to inwestycje dzielimy na zyskowne i długoterminowe...

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki