Marczuk: Chcemy, by system rozliczania subwencji z tarczy finansowej PFR był prosty

2020-08-25 06:02
publikacja
2020-08-25 06:02
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Chcemy, by system rozliczania subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich firm był maksymalnie prosty i zdygitalizowany - powiedział PAP wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR chciałby sam wyliczyć wysokość należnego przedsiębiorcy umorzenia.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wskazał, że eksperci Funduszu opracowują obecnie system rozliczania subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich firm, który ma ruszyć w maju przyszłego roku. "Najważniejsze, żeby proces ten był maksymalnie zdigitalizowany, automatyczny i przyjazny dla przedsiębiorcy" - zaznaczył.

Przypomniał, że przedsiębiorcy mogą otrzymać do 75 proc. umorzenia otrzymanej subwencji. Zgodnie z zasadami Programu mikrofirmy otrzymują 25 proc. umorzenia za tzw. przeżycie, czyli utrzymanie się na rynku przez rok, a 50 proc. za utrzymanie zatrudnienia na niezmienionym poziomie. Z kolei małe i średnie firmy chcąc uzyskać maksymalną wartość umorzenia powinny kontynuować prowadzenie działalności przez kolejne 12 miesięcy od otrzymania wsparcia (25 proc.) i utrzymać średni stan zatrudnienia (25 proc.), a także udokumentować poniesienie strat na sprzedaży w ciągu dwóch lat (kolejne 25 proc.).

Marczuk powiedział, że PFR chciałby sam wyliczać wysokość należnego umorzenia m.in. na podstawie raportów z ZUS, KAS i innych instytucji. Podkreślił też, że proces ten będzie odbywał się automatycznie, tak by przedsiębiorca nie musiał angażować swojego czasu na udowadnianie, jaka ulga mu się należy.

Wskazał, że np. przy określaniu umorzenia za utrzymanie pracowników, system będzie brał pod uwagę tzw. zatrudnienie średnioroczne. Wyjaśnił, że jeśli firma np. w momencie otrzymania subwencji zatrudniała trzech pracowników, a po kilku miesiącach jednego z nich zwolniła, to należna jej ulga zostanie odpowiednio zmniejszona i nie będzie to w sumie 75 proc., tylko np. 65 czy 70 proc.

Wskazał, że propozycję umorzenia przedsiębiorca otrzyma za pośrednictwem banku, który wypłacał mu subwencje. "Jeśli ją zaakceptuje, to pozostałą kwotę bank rozłoży mu na dwa lata" - dodał. Zaznaczył, że firma może mieć inne zdanie na temat wysokości należnego mu umorzenia subwencji. "Ale to już będzie proces bardziej złożony, znacznie dłuższy" - powiedział.

W ramach tarczy finansowej PFR dla MŚP Fundusz za pośrednictwem banków wypłacił 60,5 mld zł. Kwota przekazana mikroprzedsiębiorstwom to 18,7 mld, natomiast małe i średnie firmy otrzymały 41,8 mld zł.

Z wyliczeń PFR wynika, że po rozliczeniu subwencji całkowity koszt programu powinien wynieść ok. 35 mld zł. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki