Marczuk: 2457 umów dużych firm z instytucjami finansowymi na PPK

2019-10-17 18:47
publikacja
2019-10-17 18:47
fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Już 2457 umów zawarły duże firmy z instytucjami finansowymi na prowadzenie u nich Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował w czwartek na Twitterze wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Dodał, że to rekordowy przyrost, jaki miał miejsce w ciągu jednego dnia, bo w przeciągu doby zawartych zostało ponad 160 umów.

Pod koniec września Marczuk mówił dziennikarzom, że umowy takie podpisało 1320 firm, a w środę informował, że liczba podpisanych umów sięgnęła 2296.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsi do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
molenda333
Nasza firma też przystąpiła co bardzo mnie cieszy.Wiele osób jest zadowolonych i juz teraz mówią ze poki co sie wypisywac nie będą bo i poco. Lepiej w taki sposób odkładac niz w żaden.
kosiaczkaa
sporo, ale wydaje mi się że to dobrze. W końcu niech ludzie zaczną na poważnie myśleć że życie nie trwa tylko tu i teraz tylko mamy przed sobą jeszcze kilkadziesiąt lat. Także trzeba coś mieć odłożonego

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki