REKLAMA

Manila znowu wprowadzi lockdown, by poradzić sobie z wariantem delta koronawirusa

2021-07-30 20:49
publikacja
2021-07-30 20:49
Manila znowu wprowadzi lockdown, by poradzić sobie z wariantem delta koronawirusa
Manila znowu wprowadzi lockdown, by poradzić sobie z wariantem delta koronawirusa
/ ingimage

W regionie stołecznym Manili zostaną wprowadzone ograniczenia w życiu gospodarczym i społecznym – poinformowały w piątek władze Filipin. Celem obostrzeń jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wariantu delta koronawirusa.

Częściowy lockdown dotknie blisko 13 mln mieszkańców regionu stołecznego – około jednej dziesiątej ludności Filipin.

Manila i otaczające ją miasta znajdą się pod tzw. „wzmocnioną kwarantanną społeczną”. Dla mieszkańców będzie to oznaczało m.in. zakaz jedzenia w restauracjach i zamknięte kościoły. Władze zalecają im pozostawanie w domach i wychodzenie z nich tylko w pilnej potrzebie.

„To bolesna decyzja” – powiedział rzecznik prezydenta Rodrigo Dutertego Harry Roque, informując w piątek o mających obowiązywać od 6 sierpnia restrykcjach. „Ale musimy to zrobić, by uniknąć niedoborów (szpitalnych) łóżek i innych zasobów w sytuacji, w której liczba zakażeń wystrzeli z powodu wariantu delta” – dodał. Z danych stołecznych szpitali wynika, że na oddziałach intensywnej terapii zajętych jest obecnie 58 proc. łóżek.

Niezależny think tank OCTA Research Group ocenił wcześniej, że bez podjęcia zdecydowanych kroków liczba zakażeń na Filipinach pod koniec sierpnia ponownie przekroczyłaby 10 tys. dziennie. Eksperci zwrócili uwagę na wysoką zaraźliwość wykrytego po raz pierwszy w Indiach wariantu koronawirusa znanego jako delta. Jego rozprzestrzenienie się mogłoby się skończyć tysiącami ofiar śmiertelnych – ocenili.

Na Filipinach nie doszło na razie do dużej fali zakażeń wariantem delta, tak jak ma to miejsce w innych krajach regionu, m.in. w Wietnamie, Tajlandii, Birmie, Malezji oraz Indonezji. Liczba zachorowań na COVID-19 w regionie stołecznym stale jednak rośnie, a liczba wykrywanych zakażeń wariantem delta w mijającym tygodniu potroiła się.

Filipiny mierzą się z drugą w Azji Południowo-Wschodniej liczbą zachorowań na COVID-19. W sumie wykryto ich tam blisko 1,6 mln. Zanotowano także 27,7 tys. zgonów. W piątek służby medyczne poinformowały o 8,5 tys. kolejnych infekcji – najwyższym wyniku od maja – i śmierci 145 pacjentów z koronawirusem.

Tomasz Augustyniak (PAP)

tam/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki