Mandat na wakacjach. Sytuacje, których lepiej unikać

Nie myj auta na działce, nie schodź ze szlaku w górach, staraj się nie zgorszyć innych osób na plaży – za te i inne przewinienia czeka sroga kara. Gdziekolwiek spędzamy wakacje, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania prawa – nieznajomość przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności, która może nas słono kosztować.

Przyjrzeliśmy się zakazom i mandatom, z jakimi urlopowicze mogą spotkać się nad morzem, w parku krajobrazowym oraz w zaciszu Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Mandaty na działce

Pobyt podczas urlopu lub weekendu na wydzierżawionej działce w Rodzinnych Ogrodach Działkowych może przysporzyć bolesnych konsekwencji, mimo prawa do jej użytkowania. Zarządy wprowadzają do regulaminu coraz więcej zasad, których działkowcy powinni przestrzegać pod groźbą pieniężnej kary administracyjnej, której wysokość ustalana jest przez zarząd, jeśli prawo miejscowe nie stanowi inaczej.

Złamanie zasad może zajść już podczas porządkowania działki. W ostatniej aktualizacji regulaminu Polski Związek Działkowców wprowadził zapisy zabraniające palenia roślin, a nawet wyrzucania ich do pojemników na śmieci. Wyjątek obowiązuje tylko jeśli działkowicz chce spalić chore rośliny. W innym przypadku konieczny jest kompostownik lub transport odpadów zielonych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Czego nie wolno robić na działce?

  • wjazd samochodem i parkowanie na terenie ROD poza wyznaczonymi miejscami
  • mycie i naprawianie pojazdów mechanicznych
  • palenie roślin lub ich wrzucanie do ogrodowych pojemników na śmieci
  • zanieczyszczanie działki i terenu ogrodu działkowego

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie regulaminu Polskiego Związku Działkowców

Niemile widziane jest także wjeżdżanie na teren działki samochodem, a zwłaszcza jego mycie i naprawianie. Parkować można tylko w wyznaczonych do tego miejscach, o ile takowe funkcjonują w ramach danego ogródka działkowego.

Urlopowe porządki na działce mogą skończyć się karą administracyjną
Urlopowe porządki na działce mogą skończyć się karą administracyjną (fot. Joanna Borowska / FORUM)

Należy także pamiętać, że organizując wypoczynek z rodziną lub znajomymi na działce, wszelkie szkody i naruszenia regulaminu, których się dopuszczą, będą wliczone w odpowiedzialność właściciela.

Czytaj dalej: Czego nie wolno robić nad morzem?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Le

Ogrody działkowe sprywatyzować i zlikwidować ,( oczywiście za uczciwym odszkodowaniem dla użytkownika,a nie jakiś złodziejskich związków..)ten komunistyczny relikt.
Gdy miasto zabiera ogródki związki niby walczą jakby to były ich działki , bo też robią co chcą i te tzw mandaty to nic innego jak przymuszanie do oddania związkom za darmo zagospodarowanej działki przez działkowców które po zabraniu lub "pozostawieniu"sobie sprzedają innym chętnym lub rozdają pociotkom, że też prokuratura się nimi do tej pory nimi nie zajęła..Niby masz działkę budujesz altanę i z byle powodu mogę ci ją zabrać i sprzedać innemu...złodziejstwo w biały dzień .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Dżejms

Ja dostałem mandat na puszczenie bąka w restauracji. A cichy był. Tajniak.

! Odpowiedz
0 1 ~chow

Pewnie parawan miałeś a wiesz jak one reagują na podmuchy. Zauważył to sysadujący z tobą "parawanista" i Cię podkablował pewnie z zawiści bo swoim parawanem zagarnąłeś więcej plaży.

! Odpowiedz
0 1 ~policmajster

...i jeszcze drugi za nazwę

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

Nie to że zarezerwowałem nicka ale tak średnio ładnie sobie poczynasz. Moderator może potwierdzić - ma dostęp do ip.

! Odpowiedz
0 0 ~brakSŁÓW odpowiada ~Dżejms

ty jestes moderator czy macie sztamę ,bo coś za często widzę twoje bajdurzenia
ip? a co to takiego? nigdy o czymś takim nie słyszałem

! Odpowiedz
0 0 ~TajemniczeIP odpowiada ~Dżejms

ok
Piję JAGERMEISTER ,i mówię Ci ,coś wspaniałego!Prosto z zamrażarki.
Sorry,każdy ocenia rzeczywistość po swojemu.
A moje wpisy czasem złośliwe...znaczy lubię sie pośmiać z każdego i z siebie.
Tedy bez urazy proszę i pomyślności życzę.

! Odpowiedz
4 1 ~jakim

Różne zboczency też jadą nad morze,tak więc kary za ich zachowania są jak najbardziej słuszne.

! Odpowiedz
3 12 ~Kuba

Zapamiętać oblicze tego co wlepia mandat.Niech minie i kilkanaście lat albo i więcej.Jeśli zdarzy się sytuacja ,że zobaczysz go znów i to w dramatycznej sytuacji to żadnej pomocy nie udzielaj tylko przypomnij o mandacie i każ samemu sobie radzić.Albo niech oddaje kasę.Najlepiej takiego w szpitalu spotkać i podleczyć go przypomnieniem o dawnym mandacie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 18 ~gros

A ja nie rozumiem tego: pijący piwo w ogródku piwnym na ulicy nie sieje zgoszenia, a po przekroczeniu magicznego płotku stanowiącego jego granicę już je sieje... Taka czapka niewidka.

! Odpowiedz