Mamy prawie najwięcej starych ciężarówek w Unii Europejskiej [Wykres dnia]

29 proc. transportu drogowego samochodami ciężarowymi w Polsce to auta z rocznika 2005 i starsze. Park samochodowy przedsiębiorców transportowych znad Wisły nie jest najnowszy, ale w pod tym względem Unia Europejska może „pochwalić się” gorszymi przypadkami.

Mamy prawie najwięcej starych ciężarówek w Unii Europejskiej [Wykres dnia]
Mamy prawie najwięcej starych ciężarówek w Unii Europejskiej [Wykres dnia] (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

W 2015 roku średnio 60 proc. transportu samochodami ciężarowymi w Unii Europejskiej było zrealizowane przez auta z 5 latami lub mniej na liczniku. Około 1/3 to flota 6-9-letnia, a pozostała część parku miała 10 lat lub więcej – wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Eurostat. Badanie oparto na odsetku poszczególnej kategorii wiekowej w zrealizowanych przez krajowe pojazdy tonokilometrów – jednostki miary określającej przewiezienie jednej tony towaru na odcinku 1 kilometra.

Najmłodszą flotą mogą pochwalić się Niemcy. Tamtejsze przedsiębiorstwa transportowe w 83 proc. korzystały z ciągników nie starszych niż 5 lat. Zaraz za nimi znajduje się Luksemburg (77 proc.), Wielka Brytania (73 proc.), Francja i Szwecja (po 71 proc.) i Dania (70 proc.).

Drogowy transport towarowy pod względem wieku pojazdów (2015 r.)
Wartości procentowe odpowiadają udziałowi poszczególnej kategorii wiekowej pojazdów w odniesieniu do zrealizowanych w 2015 r. milionów tonokilometrów
Wartości procentowe odpowiadają udziałowi poszczególnej kategorii wiekowej pojazdów w odniesieniu do zrealizowanych w 2015 r. milionów tonokilometrów (Eurostat)

Po drugiej stronie tabeli króluje Grecja – nowe auta to tam zaledwie 10 proc., a największy udział w rynku mają 10-letnie ciężarówki lub starsze – prawie 60 proc. Nieco lepiej jest w Bułgarii i Polsce, gdzie takie samochody w 2015 roku odpowiadały za ok. 30 proc. tonokilometrów.

MG

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 6 ~ecce

jaka władza-taki tabor

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl