REKLAMA

Ile kart płatniczych Polacy mają w portfelach? NBP podał dane

Wojciech Boczoń2022-03-31 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-03-31 06:00
Ile kart płatniczych Polacy mają w portfelach? NBP podał dane
Ile kart płatniczych Polacy mają w portfelach? NBP podał dane
fot. LDprod / / Shutterstock

Na koniec grudnia 2021 r. mieliśmy w portfelach 43,2 mln kart płatniczych. To spadek o 413 tys. w porównaniu do danych z 2020 r. – wynika z danych NBP. W czwartym kwartale ubiegłego roku wykonaliśmy kartami mniej transakcji. Przybyło natomiast terminali POS i bankomatów.

Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane o kartach płatniczych. Wynika z nich, że na koniec ubiegłego roku Polacy mieli w swoich portfelach 43,2 mln kart. To wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału o 469 tys., ale w porównaniu do danych z grudnia 2020 - spadek o 413 tys. Zdecydowaną większość stanowiły karty debetowe, których było 35,7 mln. Kart kredytowych było już tylko 5,2 mln. Od wielu kwartałów obserwujemy postępujący spadek w tym segmencie. Jako ciekawostkę można dodać, że przed dekadą mieliśmy ponad 10 mln kart kredytowych. W ostatnich latach produkt ten nie cieszy się już tak dużą popularnością.

 

Trzecią co do wielkości kategorią kart płatniczych są karty przedpłacone, których na rynku jest 2,2 mln. Zanikającym produktem są natomiast karty obciążeniowe – mamy ich w portfelach już tylko 182 tys. Zdecydowana większość kart to karty zbliżeniowe. W ogólnej puli plastików stanowią one 40 mln sztuk.

Mniej transakcji, większa wartość

W czwartym kwartale 2021 roku mieliśmy do czynienia z nieco nietypowym zjawiskiem na rynku kart. Mianowicie spadła liczba wykonywanych za ich pomocą transakcji. Czwarty kwartał charakteryzuje się z reguły znaczącym wzrostem liczby transakcji, bo jest to kwartał „zakupowy” – mamy Święta i różnego rodzaju akcje promocyjne, takie jak Black Friday czy Cyber Monday.

Tym razem Polacy wykonali jednak „tylko” 2 mld transakcji, czyli o 78 mln mniej niż kwartał wcześniej. Zdecydowaną większość stanowiły płatności, czyli transakcje bezgotówkowe. Było ich 1,9 mld. Transakcji gotówkowych, czyli np. wypłat z bankomatów, było 134 mln. Jeśli chodzi o wartość transakcji, to transakcje bezgotówkowe opiewały na łączną kwotę 137 mld zł, natomiast gotówkowe na 117 mld zł. Mimo spadku liczby transakcji wzrosła jednak ich wartość – do poziomu blisko 255 mld zł. Dla porównania kwartał wcześniej było to 251 mld zł.

Przybyło terminali POS i bankomatów

Na koniec grudnia 2021 roku w Polsce działało 1,12 mln terminali POS, w których można płacić kartami. Wszystkie urządzenia dostępne na rynku pozwalały realizować transakcje zbliżeniowe. Do wypłat gotówki (cash back) przystosowanych było 342 tys. urządzeń. W terminalach POS dokonaliśmy łącznie w czwartym kwartale 1,8 mld transakcji o łącznej wartości 118 mld zł.

W czwartym kwartale 2021 r. przybyło też bankomatów. Na koniec grudnia działało 21 396, czyli o 40 urządzeń więcej niż we wrześniu 2021 r. To jednak wzrost jedynie symboliczny, bo jeśli spojrzymy na dłuższy horyzont czasu, obserwujemy widoczne spadki. W roku 2021 rynek bankomatów skurczył się o 433 maszyny. W rekordowym dla tego segmentu rynku okresie – na koniec 2016 r. – działało ponad 23 tys. bankomatów.

W czwartym kwartale spadła liczba wypłat z bankomatów. Łącznie dokonaliśmy 118 mln wypłat gotówki na kwotę 87 mld zł. Kwartał wcześniej wypłat było 131 mln, a ich wartość wyniosła 91 mld zł. Częściej korzystaliśmy natomiast z wpłat gotówkowych. Dokonaliśmy ich 23 mln, a łączna wartość wyniosła blisko 49 mld zł. Kwartał wcześniej było to odpowiednio 21 mln i 48 mld zł.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (15)

dodaj komentarz
demeryt_69
Mini-prezes nawet gdy był premierem nie miał konta bankowego i pensje pobierał w gotówce - kanclerski łeb!

lightning_network
wspomnijcie moje słowa już za tydzień:

Apple wchodzi w Bitcoina i w Lightning Network.

I będzie po-za-mia-ta-ne, hehe
demeryt_69
Sam weź się za miotłę i nie PiSz bzdur!

lightning_network odpowiada demeryt_69
Błogosławieni, którzy nie zobaczyli, a uwierzyli:

https://twitter.com/jackmallers/status/1508564108802670600
demeryt_69
Banki tego chciały, wydawanie kart to dla nich koszta, a instalacja GPay jest wciąż darmowa.

BLIK jest niezwykle wygodny do płacenia rachunków lub zakupów internetowych oraz umożliwia darmowe przelewy natychmiastowe 7/24 !!

Są banki, jak np. Alior, które oferują zwroty gotówki za płatności mobilne, ale nie za płatności
Banki tego chciały, wydawanie kart to dla nich koszta, a instalacja GPay jest wciąż darmowa.

BLIK jest niezwykle wygodny do płacenia rachunków lub zakupów internetowych oraz umożliwia darmowe przelewy natychmiastowe 7/24 !!

Są banki, jak np. Alior, które oferują zwroty gotówki za płatności mobilne, ale nie za płatności kartą.

PS. Achtung: Google sprzedaje info o nawykach zakupowych!
my_kroolik
BLIK jest super wygodny, tylko nie daje żadnej ochrony jak nie otrzymasz zamówionego towaru, albo ci nie oddadzą pieniędzy po zwrocie towaru. Każda transakcja kartą płatniczą zawiera opcję money back, która umożliwia złożenie reklamacji do twojego banku, przeciwko sklepowi. Korzystam dwa, czy trzy razy w roku i jeszcze mi się nie BLIK jest super wygodny, tylko nie daje żadnej ochrony jak nie otrzymasz zamówionego towaru, albo ci nie oddadzą pieniędzy po zwrocie towaru. Każda transakcja kartą płatniczą zawiera opcję money back, która umożliwia złożenie reklamacji do twojego banku, przeciwko sklepowi. Korzystam dwa, czy trzy razy w roku i jeszcze mi się nie zdarzyło, żebym nie otrzymał zwrotu środków. Jak dla mnie, to jest kwestia rozstrzygająca wszystkie dyskusje czy lepszy jest BLIK, czy karta
demeryt_69 odpowiada my_kroolik
Brednie - każda firma wysyłkowa zwraca kasę za towar zakupiony zdalnie, który jest zwrócony w ciągu 14 dni.

broiniac odpowiada demeryt_69
Nie każda.
Jestem fanem blika, ale karty SĄ bezpieczniejsze i dają więcej możliwości odzyskania pieniędzy. Bez tego zostaje Ci zawsze walka ze sprzedającym lub odwołanie do platformy sprzedażowej (jeśli z takiej korzystałeś przy zakupie).
Wystarczy, że raz się przejedziesz na nieuczciwym sprzedawcy i jesteś w plecy. Płacąc
Nie każda.
Jestem fanem blika, ale karty SĄ bezpieczniejsze i dają więcej możliwości odzyskania pieniędzy. Bez tego zostaje Ci zawsze walka ze sprzedającym lub odwołanie do platformy sprzedażowej (jeśli z takiej korzystałeś przy zakupie).
Wystarczy, że raz się przejedziesz na nieuczciwym sprzedawcy i jesteś w plecy. Płacąc kartą masz po prostu jeszcze jedną warstwę ochronną.
apollo1985
I dobrze, trzeba żyć za swoje!! Ponadto lepiej płacić gotówką, im mniej Państwo wie o nas tym lepiej, a i globalizacji że swoim bezgotówkowym społeczeństwem będą mieć bardziej pod górkę
lightning_network
najwygodniej płacić cyfrową gotówką - Lightning Network
gotówka jest integralną częścią systemu prącego do globalizacji
alternatywny system pieniężny, nad którym Globaliści nie mają kontroli - tylko to ma realną wartość

Buy Bitcoin

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki