Małżeństwo z Kołobrzegu odpowie przed sądem za ponad 4 tys. przestępstw

Za popełnienie ponad 4 tysięcy przestępstw dotyczących nielegalnego pozyskiwania danych osobowych, wystawiania fikcyjnych ogłoszeń o pracę oraz wyłudzania pożyczek - odpowie wkrótce przed sądem małżeństwo z Kołobrzegu.

(fot. imarin / YAY Foto)

Pod pozorem oferowania pracy, para przez internet zdobywała dane osobowe, a następnie, posługując się nimi, brała pożyczki.

Liczący ponad 2 tys. stron akt oskarżenia przeciwko obojgu skierowała do Sądu Okręgowego w Koszalinie Prokuratura Regionalna w Katowicach - poinformował w czwartek PAP jej rzecznik Waldemar Łubniewski.

Prokuratorzy ustalili, że oskarżeni od marca 2014 roku do października 2016 roku umieszczali w internecie fikcyjne oferty o pracę w charakterze tzw. tajemniczego klienta.

"Jego zadaniem miało być badanie poziomu usług świadczonych przez różnego rodzaju firmy takie, jak np. sklepy i banki. Osoby ubiegające się o przyjęcie do pracy były zobowiązane do przekazania swoich danych osobowych wraz ze skanem dokumentów tożsamości. Podszywając się pod te osoby, podejrzani zakładali na ich dane rachunki bankowe, a następnie zawierali umowy pożyczek" wyjaśnił prok. Łubniewski.

W ten sposób para wyłudziła od różnych firm pożyczkowych łącznie ponad 263 tys. zł. Oboje podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i złożyli wyjaśnienia, które są zbieżne z ustaleniami śledztwa.

W toku postępowania prokuratorzy zabezpieczyli majątek oskarżonych na kwotę 240 tys. zł przez ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Czyny zarzucone małżonkom zakwalifikowano jako oszustwa związane z podszywaniem się pod inne osoby i wykorzystaniem ich danych osobowych w celu wyrządzenia im szkody majątkowej. Małżonkowie odpowiedzą także za pranie brudnych pieniędzy.

"Z uwagi na ustalenie, że z popełnianych przestępstw oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu, za zarzucane im czyny grozi im kara pozbawienia wolności do 12 lat" wskazał prok. Łubniewski.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 27 knf

Wystawić ich kandydatury w wyborach - sukces murowany, polacy uwielbiają przekręty.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT